Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Плосък или скатов покрив?

Публикувано от junior70 
Плосък или скатов покрив?
26-06-2008 - 10:47:08
Дайте мнение, относно избор за изграждане на покрив над отопляеми помещения на еднофамилна къща - плосък или скатов?
Съпоставка на цени за труд, материали и последващи разходи по поддръжка. Нека поясня: ако е плосък покрива, няма да се ползва
като тераса, а ако е скатов ще е над полуетаж.Дано съм бил ясен. Благодаря.
Re: Плосък или скатов покрив?
26-06-2008 - 11:14:56
За нашите климатични условия - твърдо скатен покрив. Във времето плоският покрив ще ти създава главоболия, и то много. Колкото и да те убеждват, че може да се направи качествено и скъпо, не им вярвай. Ще е скъпо, но ще имаш проблеми след време. Докато един скатен покрив, с добър наклон и изпълнен със сравнително добри материали, може и 30 год. да изкара без да го ремонтираш.
Re: Плосък или скатов покрив?
26-06-2008 - 13:23:06
Моля обосновете се защо в течение на времето плоския покрив ще създава проблеми.Ако се направи добра хидро изолация върху нея замазка а отгоре един здрав гранитогрес с хубава фуга къде може да се появи проблема. Трябва да ви кажа че при една яка градушка каквито падат в последните години троши и най добрите керемиди.
Re: Плосък или скатов покрив?
26-06-2008 - 14:46:45
Градушката може да чупи обикновените традиционни керемиди, но битумните едва ли. А има много хубави битумни, по-скъпи, но ако се положат качествено и със мембрана под тях, мисля че 30 год е съвсем нормално да изкарат.
За плоския покрив - в България температурните амплитуди са много големи и това води до разрушаване на фугата на гранитогреса. След това водата прониква и започва да замръзва, като по този начин отлепя самия гранитогрес и продължава да работи в посока надолу. А една тераса винаги е подложена на най екстремалните атмосферни влияния. От + 50 градуса през лятото до - 20 през зимата.
Точно зтова не е популярно и препоръчително у нас да се проектират и изпълняват такива покриви. Те са много разпространени в южните държави - Гърция, Испания, Португалия. В северните държави почти не се срещат, а в тези с умерен климат като България, се срещат, но по добре да се избягват.
Споделям изцяло лично мнение, без претенций за изчерпателност. Лично аз бих се спрял на скатен покрив, изпълнен с битумни керемиди.
Re: Плосък или скатов покрив?
26-06-2008 - 15:07:40
Може и да е така, но всички нови обществени сгради се проектират така. Аз не съм видял една която да е с различен покрив. Освен това когато хидроизолацията е под замазката и плочките влагата спира до нея. А относно битумните керемиди при една голяма градушка във Варна покрива на един мой познат стана на решето.
Виждал съм открити тераси на жилищни кооперации които дори се правят без хидроизолация а само с плочки и не са пропуснали вече 4та година.
Abu
Re: Плосък или скатов покрив?
26-06-2008 - 15:39:26
junior,
разбирам, че още не ти е готов проектът - като съгласуваш с пожарникарите, ще ти стане ясно, че покривна плоча така или иначе ще имаш. После ще си изчислиш и сравниш цена на:

1. Дървена конструкция, топлоизолация, хидроизолация и керемиди.

2. Топлоизолация, армирана замазка, поне два слоя хидроизолация.

При първия вариант квадратурата трябва да я умножиш по коефициент в зависимост от наклона на покрива. Преди качествени керемиди трябва да намериш качествен дървен материал, че обикновеният чам (този, който се предлага масово) може и да не изкара 30 години.

ПП Мога да се хвана на бас, че в Москва има повече сгради с плоски покриви, отколкото в цяла Гърция - толкоз за аргументите къде какво е типично.
Re: Плосък или скатов покрив?
27-06-2008 - 17:37:02
Пичове, аз имах предвид традиционното строителство. То е ясно, че бизнес сграда няма как да е с керемидки. Или поне няма да изглежда добре. Та както всяко нещо, и тук ще срещнеш подръжници и противници.
Колкото до дървения материал, със сигурност ако покрива ти е проветрен добре, т.е. не задържа парите, ще ти изкара доста повече от 30 год.
Сравнението с Москва е леко нелепо. Тук също има много плоски покриви - всички панелки са с такива. Само че това не ги прави нито хубави, нито издръжливи.
Re: Плосък или скатов покрив?
27-06-2008 - 18:23:01
Ето нещо и от мен,

Тук в Канада 90% от всички бизнес сгради са с плосък покрив, НО когато говорим за къща и малки жил. блкокчета "Таун хаус" то картината е друга - 100% класически сктаен покрив!
От свой опит ще кажа, че преди няколко години купих в София апртамент на последния етаж, на цяла плоча при плосък покрив на кооперацията. Бях на "7-то небе" и не слушах познати които ми казваха "Гето, никога не копувай апартамент на 1 и последен етаж"! Е, миналата година най-сетне успях да се отърва от него и камък ми падна от сърцето! То не бяха изолации, то не бяха чудеса, но зиме студ, а лете като в пещ! Сметките за ток ми бяха с 50% по-високи от комшиите под мен! Течовете започнаха още на 3-та година и никакви допълнителни ремонти не помогнаха, само наливане на пари!

Ей Младши, "Не слушай старило, питай патило", че после да не си скубеш косите :cry:
Re: Плосък или скатов покрив?
27-06-2008 - 18:37:21
avatar
Привет!
Твърдо за плосък покрив съм.....
И изпълнявам такива вече от 6-7 години и досега не бера ядове....!
Изпълнението има особена важност , и мога да кажа че на 90 % си зависи дали ще текне покрива само от полагача!
Материалите вече са твърде добри за да ни подвеждат - нали?
Особеното при плосък покрив е основно атмосферните влияния,доброто оттичане,доброто заустване към сифони и барбакани....
Як гранитогрес,флексово лепило/плочките да не се слагат на кюфтета/,добра хидраизолация,стабилна топлоизолация,добра фуга с еластификатор и майсторлък............
:]
Хубаво е да си я използвате като тераса-не знаете какво губите....
Обадете се за консулт ако желаете подробности.... :] smoking smiley

Чест и почитание
Abu
Re: Плосък или скатов покрив?
27-06-2008 - 18:50:29
"Бизнес сграда няма как да е с керемидки..."

Сграда на годината 2007: обърни внимание - жилищната е с плосък, а търговската е баш с керемидки, че и хотелчето...

И каква е разликата между плосък покрив на панел, на тухлена кооперация или на каквато и да е монолитна сграда? Плоча и замазка си е навсякъде, със или без топлоизолация. Освен ако нямаш предвид оня базар в Москва, дето рухна от тежестта на снега - ама там беше метална конструкция...

Виж, за София може да са традиционни скатните покриви - не споря, но няма технически изсквания да е само единият вид. Като иска човекът по-евтино, според мен правилният избор е плосък покрив. Не мога да говоря без да съм видял сградата, но ориентировъчно поне 50% надолу в цената.
Или направо кажи по твои цени (да не кажеш, че спекулирам), кое колко излиза, примерно
100 м2 плосък покрив - топлоизолация, пароизолация, армирана замазка, шпакловка, хидроизолация 2 пласта
срещу
дървена конструкция за покрив при 30% наклон върху 100 м2 плоча (предлагаш по-стръмен, но да не увеличаваме много квадратурата), ламперия, хидроизолация, керемиди, улами, обшивка на комини и т.н., отдолу топло и пароизолация. Да не пропуснем челни дъски, обработка на дървенията против гниене, сигурно и малко вагонна шарка за стрехите (ако има) и т.н.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход