Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Може ли да се постави хидроизолация директно върху стиропор?

Публикувано от desotodorov 
Може ли да се постави хидроизолация директно върху стиропор?
19-10-2006 - 14:47:45
Здравейте,

Искам да попитам следното:

1. Възможно ли е някой от многото видовете хидроизолационни покрития (битумни ли са, какви ли - не знам smiling smiley, хм някога имаше само насмолена хартия) да се залепи директно върху стиропор (експандиран и с доста висока плътност – върху него може да се ходи без да се деформира (П30)), без да му се прави бетонова замазка. Моите опасения са че нагрятата битмна мушама може да стопи стиропора. Има ли такова покритие (визирам "Изола-Петров), и с какво лепило, мога да го залепя.

2.Ще намалее ли ефективността на изолацията при условие че стиропора не е залепен върху бетонната плоча?

Всъщност предполагам, че варианта за такъв тип изолация не е много правилен, но аз искам да го направя, защото плочата (таван под покрив), върху която се поставя стиропора е много неравна и за нормалното залепване на стиропор ще е нужно да се направи доста дебела (3-4см) изравняваща замазка, направата на която е трудоемка и – за мен неоправдана, по тази плоча ще се ходи съвсем рядко. Така че най-лесния и удобен вариант ми се струва - да се залепи някой от видовете битумна изолация и да се уплътни по ръбовете откъм стените – така тавана ще бъде и хидроизолиран...е наистина като се ходи отгоре ще пружинира на места, но това не е проблем тъй като на стиропора му няма нищо, пък и "посещаемостта" е веднъж/два пъти в годината smiling smiley

Благодаря ви предварително.

Re: Може ли да се постави хидроизолация директно върху стиропор?
19-10-2006 - 15:05:57
Битумна с нагряване не става, ще се стопи (имам горчив опит с моите строители). Би трябвало да е мазана. Ардекс имат една двукомпонентна 8+9, мажеш, слагаш стъклофибърна мрежа за якост и лента по ъглите, пак мажеш с изолация, после шпакловка с лепило X7G и някакъв грунд накрая. Може и да стане, но трябва да сложиш нещо по-здраво отгоре за да стъпваш, евентуално гипсофазерни плочи 2Х12.5. Но продуктите на Ардекс не са от евтините.
Re: Може ли да се постави хидроизолация директно върху стиропор?
19-10-2006 - 18:22:46
То че не се прави тъй е ясно, ама пусти икономии... Иначе ти предлагам следното:
1. Нашляпваш си стиропора "на топки" чат-пат да е равно (там, дето смяташ, че ще ходиш - по-нагъсто)
2. Правиш отгоре замазка 1,5-2 см колкото да не е без хич (не знам колко струва по вашия край, ама 1 м3 трябва да ти стигне за 50-60 м2), като си почнал с икономиите може и да не добавяш цимент. Не е задължително да е водо/равна. Като не искаш не слагай армировка и не подлагай найлон (обаче влагата от замазката може да ти избие по тавана долу). Можеш да поръчаш "земновлажна".
3. Яко грунд (в магазина ще ти обяснят какво и как)
4. Хидроизолация - там май ти е ясно.

Важно! По т.3 и т.4 не те съветвам да работиш в затворено помещение и в близост до дървении.

P.S. Deso, защо ти е хидро в подпокривното? За каква квадратура става въпрос - сметнал ли си колко би ти струвала изравнителната замазка (3-4 см си е направо прилично)? На Изола Петров не са му без пари материалите, стиропора също, гледай да не похабиш 500 лв. от икономия на 100.
Re: Може ли да се постави хидроизолация директно върху стиропор?
20-10-2006 - 10:11:34
Значи това е таван който макар и рядко ще се налага да се ходи и да се слагат ненужни вещи - затова купух стиропор с висока плътност 3см дебел EPS с плътност 30.
Ами идеята ми е такава - не че ми трябва хидроизолация в подпокривното пространство, но тъй-като плочата не е равна - да не правя дебела замазка за изравняване (все едно правя втора плоча), а да наредя стиропора без залепване (или с частично залепване както казваш - на топки smiling smiley )така обаче той ще пружинира леко - на местата където не е легнал плътно - вдлъбнатини и издатини). И поради това пружиниране, не си представям отгоре да му направя твърда замазка - трябва да е със здрава арматура и да е дебела поне 5см за да "носи"и наче ще се спука на местата на които стиропора одолу подава. То това всъщност пак се равнява на още една плоча и страшно много труд, а и средства (тавана е 122кв.м.) Затова ми се струва удачен варианта върху самия стиропор да сложа битумна мушама, която обаче няма да може да се залепи по традиционния начин - с нагряване, а с нещо друго - някакъв евтин силикон примерно, който да я държи на места - не изцяло да се маже - и без това няма къде да отиде. Така се получава и хидроизолация някаква - покрива прокапва от време на време - като се задръстят каналите на циглите - къщата е на главна улица и се вдига много прах smiling smiley Не знам обаче дали този начин на поставяне на стиропора не влошава топлоизолацията, щото ако е така - ще се прави замазка - то се е видяло smiling smiley (питах насам-натам и всички майстори казваха че изолацията си е добра дори да не се лепи, даже един даде пример че на селска къща просто го е наредил в/у гредореда, а отгоре е наковал дъски - за да се ползва тавана...другото за което не се бях сетил е , че запечата на с битумна мушама отгоре и уплътнена изолацията става "недишаща", което може би ще доведе до обр. на конденз в стаите отдолу...от друга страна, къщите с плоски покриви са също запечатани отгоре...фатално ли е това според вас ?

А за икономиите...ми не знам бих ги направил само при условие, че не нарушават главната цел - добра топлоизолация - в противен случай - няма смисъл от цялото упражнение. А към Изола-Петров не съм се насочил, просто знам че те произвеждат такива покрития smiling smiley
Re: Може ли да се постави хидроизолация директно върху стиропор?
02-11-2006 - 18:29:18
Ако не е късно - виж Изомакс Еласта. Това е течен битум на водна основа. Нанася се с четка на няколко слоя. Ползвам го и до сега съм нямал проблеми. Ако не беше купил стиропора бих предложил друго решение - малко по скъпо но по добро.
Re: Може ли да се постави хидроизолация директно върху стиропор?
11-06-2008 - 17:27:10
avatar
Току що видях в нета това запитване и ако все още е активна молбата моля пишете ми....
Ще ви дам задоволителен отговор на много добра цена... :]

Чест и почитание
Re: Може ли да се постави хидроизолация директно върху стиропор?
12-06-2008 - 11:31:57
Vedag имат хидроизолационна система която позволява да се сложи върху стириопор. Първи слой самозалепяща се слага и втория върху него е газопламачно положен. На моя покрив го направих така. Самозалепящата е към 12 лева на квадрат а другата 8.50 това са цени за материала.
Re: Може ли да се постави хидроизолация директно върху стиропор?
23-06-2008 - 10:02:05
www.corotop.com
Просто си сложи една полипропиленова мембрана отгоре и не се занимаваи с глупости. Евтино и лесно winking smiley
Re: Може ли да се постави хидроизолация директно върху стиропор?
23-06-2008 - 18:06:26
avatar
Газопламъчно при EPS......!?!?!?!?
Явно нови технологии.....
Цена 20,50 лв за м2 е май малко множко......
Къде сте в пазарната ниша се питам????????
Има и по добри от вас явно..... :] smoking smiley

Чест и почитание
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход