Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос за земеделска земя?

Публикувано от Geto 
Въпрос за земеделска земя?
01-05-2008 - 13:38:54
Привет,

То това май е по-скоро юридически казус, но нали тук има хора патили та може и да заете нещо.
Преди повече от 10 год. купих една земледелска земя в провинцията с едно малко съоражение на нея. Освен нотаралният акт нямам никакви др. документи. Намислил съм да продавам имота и ми искат скица, а такава никога не ми е издавана! Нужна ли е скица за продажба на земледелска земя? Издава ли се изобщо скица? От общината ми правят ингелъциsmiling smiley

Последните години започнаха да ми взимат такса смет, мислите ли, че това е законно?

Бъдете живи издрави!
Re: Въпрос за земеделска земя?
01-05-2008 - 14:16:36
Geto,
аз съм вадил скици на зем. земя и преди повече от 10г. , но по старата система - от някаква карта директно на паус (за 1 шише ракия)! След това, ако си спомняш се развихриха т.нар. "поземлени комисии" и настана едно преначертаване, та ум да ти зайде!!!
По-късно всичко започна да се вкарва в цифров вид в компютрите!
И в крайна сметка, след изтичане на периодите за обжалване, всичко (или почти всичко) е дигитализирано, т.е. има си номер и един куп данни, даже и GPS координати на граничните точки (там където е направено).
Та, прочети си хубаво нот. акт, дали пише с кой граничиш, дали има някаквъв номер на терена, каква е категорията, начина на придобиане и от кой. Онова "малко соружение" да не е нещо в което може да се живее и по-мургавите ни братя да са се възползвали.
А иначе, издаването на скица струва 4 лв. със срок от 6 месеца, след това трябва да се презавери или нова. Дано това, което си купил преди 10 г. го има и сега като имот,
защото на нот. актове тогава земята се описваше по старите книги - "над дерето", "до барата", "в бранището"и т.н, което е понятно само на старите хора, доколкото са останали!
Re: Въпрос за земеделска земя?
01-05-2008 - 14:36:17
Скица не ти е издавана щото не си искал, но със скица си го купил - спомни си.
В поземлената комисия към общината на имота ще ти издадат скица срещу 5лв в 7-дневен срок при представяне на нотариален акт. Възможно е и да платиш такса за внесена преди 10г. промяна защото най-вероятно НАкт е пристигнал при тях служебно. Ако сградата горе долу я има изрично настоявай да ти бъде нанесена на скицата.
Re: Въпрос за земеделска земя?
01-05-2008 - 20:04:14
partzalev & bay blagoy ,

Няма мангал, има няколко фургона smiling smiley За хубаво или лошо покупката стана в доста смутни времена, хората се бяха ошашавили и освен нот. Акт нищо друго не ми дадоха. В акта са дадени някои съседи, но др. по това време бяха неизвестни. Сега в общината за да ми извадят нова скица искат да им представя такава при покупката :ami: Допълнително затруднение иде и от това, че съм през 3 морета далеко, а чиновниците изглежда искат мен да видят за да минем на приказката за почерпки и т.н. winking smiley

Благодаря и поздрав,
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход