Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Недовършени интериорни врати - обработка?

Публикувано от Chilio 
Недовършени интериорни врати - обработка?
16-04-2008 - 16:21:02
Здравейте!
Жилището което закупих и стягам за живеене е с едни нелоши като дизайн интериорни врати, които обаче имат лош вид и се нуждаят от допълнителна обработка. По всяка вероятност са с така наречения латексов грунд и се нуждаят от боядисване и лакиране. Въпросът е такъв, че досега не съм намерил фирма за интериорни врати, която да иска да довърши моите, вместо да ми продаде нови врати за повече пари, което пък от своя страна ми се струва безсмислено. Можете ли да ми препоръчате фирма или майстор, който да се наеме да погледне вратите и да прецени какво може да се направи с тях? Предварително благодаря за отговорите!
Re: Недовършени интериорни врати - обработка?
16-04-2008 - 17:55:08
Привет Chilio!

И аз имам абсолютно същия проблем. Вратите са стари, но в много добро състояние и при това масив. Питах миналата година за такъв майстор, но ми казаха, че излиза мнооого скъпо. Та ние започнахме с една машинка, дето нагрява старата боя като сешоар и я прави на юфка smiling smiley, след което търпеливо я отстраняваме с шпакла, но става много бавно и е трудоемко за непрофесионалист. Така че, би било твърде полезно, ако някой даде съвет. Успех!
Re: Недовършени интериорни врати - обработка?
16-04-2008 - 20:33:32
Аз бих им теглил една блажна боя и толкоз.
Re: Недовършени интериорни врати - обработка?
16-04-2008 - 21:20:54
E, при мене старата боя не трябва да се маха доколкото разбирам, защото е само грунд. Така че е по-лесно. Но пък това с блажната боя - не ми харесва. Все пак на чисто нов апартамент, всичко ново, и някакви врати, които да изглеждат по ужасно старовремски начин... Не ми се връзва.
Да добавя, вратите са с бял грунд, с фрезовка имитация на дърво (релефни). Искам да не са бели, а по възможност да са някакъв дървесен цвят. Може ли това да се постигне с някакви цветни лакове, байцове и т.н., след което отгоре да се запечата с яхтен или друг подходящ издръжлив безцветен лак?
Re: Недовършени интериорни врати - обработка?
17-04-2008 - 09:41:04
Защо реши, че блажната боя изглежда старовремски? На мене лично върху ново нещо всяка боя ми изглежда нова, но всеки си решава за визията...

Значи доколкото разбирам нямаш повърхностен слой от естествен фурнир, на който да му се вижда дървесната текстура? В такъв случай не се сещам как би станало с байц. Байцът потъмнява и оцветява естественото дърво, като прави по-забележима собствената му текстура. След това се лакира. Върху белия грунд да байцваш и лакираш май нема да стане.

Изобщо след, като има плътен цветен грунд освен плътно цветно покритие какво друго може да бъде? Има една старовремска технология фладеросване при която с плътни бои и лакове се имитира дървесен цвят и текстура. Сега обаче надали ще намериш майстори, които да го правят. Тази технология е отречена, защото когато след време се износи и надраска върху нея не може да бъде нанесена боя. Другата причина да бъде отречена е, че беше заменена със самозалепващото се фолио. То обаче няма да е подходящо в случая, защото ще покрие и ще се загуби релефа.

Изобщо производителя и този, който ти ги е препоръчал тези врати какво е имал предвид да се прави с тях, че да се налага ние тук да измисляме? Също какви са другите повърхности (ръбове) освен основната на вратата: пак грунд; естествени дървени летви; финишен слой мдф; рязан мдф...?
Re: Недовършени интериорни врати - обработка?
17-04-2008 - 11:34:14
pe6o Написал:
-------------------------------------------------------
> Защо реши, че блажната боя изглежда старовремски?
> На мене лично върху ново нещо всяка боя ми
> изглежда нова, но всеки си решава за визията...
>
> Значи доколкото разбирам нямаш повърхностен слой
> от естествен фурнир, на който да му се вижда
> дървесната текстура? В такъв случай не се сещам
> как би станало с байц. Байцът потъмнява и оцветява
> естественото дърво, като прави по-забележима
> собствената му текстура. След това се лакира.
> Върху белия грунд да байцваш и лакираш май нема да
> стане.
>
> pe6o, напълно съм съгласна с мнението ти! Пробвали сме с байц върху грунд - НЕ става! А относно блажната боя, ако е някакъв интересен цвят, който се връзва с останалия интериор би било доста ефектно. Особено в днешни дни, когато (като в казармата) всичко що е шарено е красиво и всичко що е мокро е чисто smiling smiley Но цвета трябва да е много изискан и ще бъде ефектен. А би ли могъл да ми помогнеш със съвет, като свалим боята (в момента от касите, за вратите нямаме нито куража, нито времето smiling smiley) на места дървото е наранено и за да се изглади трябва да го запълним с нещо. И това "нещо" може ли да не е бял грунд? Ние също искаме да запазим естествените жилки на дървото.


Re: Недовършени интериорни врати - обработка?
17-04-2008 - 18:22:34
Не мога да схвана какво точно представляват вратите след, като са очистени от блажната боя. Аз бих ги минал с шкурка. Неравностите защо трябва да се попълват? Предполагам, че навремето са попълвали неравности и фуги с бял кит за дърво, който е покрит с боята и сега се показва. Ако държите да правите същото и сега, може да пробвате да оцветите кита за дърво с боя. Друга старовремска технология е блажна боя в съответния цвят + винервайс. Получава се маджун, който обаче има опасност след като изсъхне след няколко години да се напука и опадне. Предполагам, че и със цветен силикон може да стане.
Abu
Re: Недовършени интериорни врати - обработка?
17-04-2008 - 18:52:16
За малки неравности по дървесината се забърква каша от лак за дърво и талаш, по възможност от сходен материал. Не пречи тая смес да е върху кита за дърво. Дооформя се с четка по фладера. Ако е ценна дървенията, може да си поиграе човек да налепи жилки от друга дъска в дупките и съвсем няма да личи. По-големи дупки се запълват с тапи от подходящо дърво, като се гледа цветът и фладерът да пасват с останалото. Преди да се лакира окончателно, леко се зашкурва, за да се скрият ръбчетата на кръпката.
Също може с кит, а върху него подходящ фурнир, но лепенето на фурнир не е проста работа...
Re: Недовършени интериорни врати - обработка?
18-04-2008 - 12:35:17
Вратите, след като се почистят от блажната боя стават (ако успее човек да ги изпипа както трябва) много хубави. Възвръщат си стария, аристократичен вид, макар и с не товкова "аристократичен" блясък. smiling smiley Също така създават уют. При всички случаи е по-добре от блажната боя, но, наистина труда е доста и без болки в китките след шкуркането не минава. А това с кашата от дърво и талаш е добра комбинация, правихме я преди време, но не мога да кажа, че не се забелязва или "не бие на очи". Дупките не са голями, но касите са много голями smiling smiley А за вратите - не ми се и мисли. Те, колкото и да не ми се иска ще бъдат блажно боядисани! Май остава шкурката! Благодаря pe6o и Abu!
Re: Недовършени интериорни врати - обработка?
18-04-2008 - 18:50:35
Абу,
Дам, може да се използва и отпадъка от шкуркането (ако са успели да го съберат), който да се смеси с лак и Ц200 (колкото да не промени цвета). За какъв фладер става въпрос? Аз само го споменах, като старовремска технология, но не го препоръчвам.

Елди,
Определено е по-добре от блажната боя ако се виждат масивни дъски или дървен фурнир. Ако обаче се вижда мдф, талашит, пластмасов фурнир и прочее...? Шкуркането на ръка е много работа. Аз ползвам многолистова приставка за бормашина и става много бързо, ама много боклук прави.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход