Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се прави ивичест фундамент

Публикувано от bulhomes 
Как се прави ивичест фундамент
15-03-2008 - 09:28:45
Привет на всички специалисти. Доста четох за направата на фундамент на двуетажна къща без мазе и поправете ме ако бъркам, но технологията е:

1. Изкоп на 0,8м (или по-дълбок до твърдо) с около метър по широк от необходимата застроена площ (заради кофража и дренажа).
2. Кофраж, армировка (май не е задължителна, но аз ще сложа) + фусове за колоните (стърчаща арматура (понеже въпроса ми е за специалисти съм сигурен, че знаят какво е фус, но на мен ми е много приятно, когато специалните термини са обяснени на "човешки", и го правя за лаиците като мен))
3. Изливне на бетона (задължително арматури към първата плоча)
4. Разкофриране.
5. Хидроизолация.
6. Дренаж около сградата (май не е задължително) - перфорирани тръби с наклон към водоотходен канал.
7. Обратен насип пъвро с едър камък, а после ситен
8. Трамбоване.
9. Армиране и изливне на първата плоча.

Въпроса ми е следния: Ако почвата позволява, не може ли да се изкопае канал широк 40 см и дълбок 80 см, да се "облече" с тази хидроизолация на бабунките, да се армира и да се излее бетона. Мисля, че по този начин себестойността ще се понижи с пъти на едно и също съоръжение (даже мисля, че ще е по-добре, защото съм виждал често пропаднали бетонни площадки около блокове от недобро трамбоване на насипа)
Re: Как се прави ивичест фундамент
15-03-2008 - 14:40:52
Искаш да излееш задено ивичните основи и плочата? Или говориш само за основите.
Re: Как се прави ивичест фундамент
15-03-2008 - 14:52:59
Дори да е без мазе, не трябва ли да се насипе вътре в изкопа поне 15 см. ситен чакъл (1-2 см. диаметър???)да се трамбова, и да се излее плоча 10см.???Как ще се изолира човек от влагата иначе???Дори си мисля че преди да се излее плочата, трамбования чакъл се покрива със специялен дебел полиетилен.
Re: Как се прави ивичест фундамент
15-03-2008 - 14:56:32
Хубаво е да си повдигне повече дори. Да, чакъла се покрива с дебел найлон.
Re: Как се прави ивичест фундамент
15-03-2008 - 19:32:40
Мислех първо ивиците пък после плочата, но наистина не пречи да са заедно. Мислех, че ще е правилно и 15-20 см чакъл под плочата, но дали ако сложа и там от хидроизолацията на бабунките вместо найлон, ще мога да спестя и чакъла?
Re: Как се прави ивичест фундамент
16-03-2008 - 09:34:18
армировка (май не е задължителна, но аз ще сложа) Подобни бисери ме карат горещо да ти препоръчам да се обърнеш към проектант конструктор съответно технически ръководител (както подобава за законното строителство) или в най-лошия случай поне към селския майстор.
Re: Как се прави ивичест фундамент
16-03-2008 - 14:45:35
Няма как без проектант, но първо ми се ще да си избистря нещата за мен
Re: Как се прави ивичест фундамент
16-03-2008 - 20:56:42
Направи си го с найлон. Сложи чакъл, трамбовай го хубаво. За армировката - необходима е. Не се заблуждавай от факта, че плочата ще лежи на основа от чакъл а няма да виси, та да си спестиш армировката. Естествено тук ще минеш с армировъчна мрежа.
Re: Как се прави ивичест фундамент
17-03-2008 - 07:44:58
И плочата на двора ми е с арматура. Говорех, че вкопаната ивица можело да е без арматура. Май не се изразявам правилно winking smiley
Re: Как се прави ивичест фундамент
17-03-2008 - 09:11:13

Колкото по-малко знаеш - толкова по-малко грешки ще допуснеш. Не може да ти се обясни набързо курса по "Земна механика". Може само още повече да се объркаш - по принцип за да си сигурен , че е уплътнена баластрата се взимат проби и се изследват. Познай дали има и една къща в България, при която да е доказана плътността на насипа.
С риск пак да ме нарекат безработен ще ти кажа - обърни се към специалисти и мисли за море, планина, екзотични екскурзии и т.н, не за строителство на къща. И не слушай самозванци дето да ти наливат мозък кое как се прави. Когато някой ти казва , че нещо се прави така - поискай му да ти изчисли , да ти направи детайли с обяснителна записка, а не "направиха го така на едно място и стана(не стана) добре. Аок ти кажат много ти е желязото - да даде изчисления, ако ти каже малко е - пак. Ако ти кажат този материал не става да ти покажат къде пише, че за твоя случай не става...
Имам подозрения, че това "на бабунките" което си реши, че е хидроизолация не е баш хидроизолация, а е с друго предназначение.
Пак с риск да ме обвинят, че си търся работа ще ти кажа, че точно затова преди векове с а измислени университетите - за да подготвят хора, които да преценяват в кой случай кое е най-удачното решение. НЕ са измислени за да има повече бюрокрация.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход