Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отстояния на оградна линия

Публикувано от arbanasi 
Отстояния на оградна линия
18-03-2008 - 15:00:07
Здравейте,

Със съседа имаме следния казус за разрешаване (доброволно и от двете страни smiling smiley ):
Отстоянието м/у къщите ни е съобразено със закона(визата) и сме ги направили на 6м една от друга, като оградната линия минава на 3м от двете къщи, дотук добре обаче, аз искам(той също няма против) да приближа оградата на 1м от неговата къща, т.е. от моята къща оградата да стане на 5м, а от неговата на 1м, като закупя от него тази квадратура, хем аз да си увелича парцела и лицето, хем той да вземе някой лев, абе всички доволни winking smiley . Принципно знаем, че при взаймно съгласие можем да преместим оградата са 1/3, т.е. с 1м към една от къщите, но как стои въпроса преместване на оградата с 2м(чрез покупко продажба), т.е. отстояние от неговата къща на 1м?
(къщите са в квартал с височина кота било до 10.5м и става въпрос за квартал на София)
Благодаря ви предварително!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-03-18 16:03 от arbanasi.
Re: Отстояния на оградна линия
18-03-2008 - 16:59:40
avatar
Здравей,

Преди известно време закупих такъв парцел т.е. предишният собственик беше купил 62кв.м. от съседа и още 20кв.м. от общината. И сега моята ограда минава на 1м. от къщата на съседа.

Предполагам, че е направил следното:
[li]Купува някаква част от съседния имот.
[li]Техническа служба към съответната община издава нови скици на двата имота, съобразени с новата им квадратура.
[li]Като резултат ти трябва да притежаваш: Една скица за новия имот и два нотариални акта (1 за имота и 1 за новото парче). Ако решиш да продаваш - даваш всичките тези документи. (В моят случай, аз купих имот с точно такъв набор документи).



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-03-18 17:01 от gandonov.
Re: Отстояния на оградна линия
18-03-2008 - 17:34:54
Като архитект с повече от 20г. стаж, не поощрявам такива номера и ако бях гл. архитект на района Ви нямаше да разреша преместване на имотната линия. Това че двама души са съгласни да нарушат закона и нормите е без значение. А и Вие сте собственици в този момент - утре може да са други. Не се сърдете, но правилата и нормите са създадени не случайно и трябва да се спазват. За съжаление у нас те често се нарушават, но не и ако зависи от мен. Малко ли е, че допускат като изключение намаляване на разстоянието с 1/3, та искате още. Друго което трябва да проверите, е дали са достатъчни лицето и площа на ощетения имот.
Re: Отстояния на оградна линия
18-03-2008 - 20:34:01
arbanasi,
Ако къщата на съседа ти е на 1 м. от общата ви ограда, то спокойно можеш да го осъдиш да си премести къщата на 3м., както е по закон. След това пак закупи от него част от парцела, така, че оградата да мина на 1 м., от вече преместената къща и пак го осъди. И така докато.........!
По-добре е да си направите беседка между двете къщи и да опитвате редовно дали ракийката не се е простудила!
Re: Отстояния на оградна линия
18-03-2008 - 22:34:33
Малко разяснения, че нещо не вървят нещата:
1-во:Питам ви защото се интересувам от законовото решение, а не само продитувано от някакви моментни интереси;
2-ро: основното, за да прибегнем към това нещо е, че моето лице е 14.2 м, или 3м отстояние от другия съсед, 8.20м къща и 3 м отстояние от въпросния съсед. Моят архитект, с над 40 год стаж, е преценил, че за да може да се разположи по-добре кухнята е издал около 0.60м, които навлизат в зоната на 3-те метра отстояние от въпросния съсед, който пак подчертавам няма нищо против.
3-то: Искам да си направя гараж м/у нас със съседа и след така даденото обяснение по т. 2 се вижда, че "малко" не ми достига мястото, та затова иде реч, а "ощетения" парцел има около 30м лице.
В първия ми пост прозвуча малко меркантилно и хищническо от моя страна, но въобще не стоят така нещата в действителност, просто не исках да изпадам в многословие, но се наложи.
Пак подчертавам, интересувам се от чисто законовите решения! Ако това е 1м, О'к, но ако може законово да стане 2м добре дошло.
r_stoma, влизаш ли в положение при така изложените неща?

Re: Отстояния на оградна линия
19-03-2008 - 17:44:11
avatar
Здравейте на всички,

В предишното ми съобщение ви бях написал как го е направил предишният собственик и то съвсем законно. В крайна сметка, законно е да се променят границите на имота (окрупняване, разделяне ...).

Освен чисто "хищнически" мераци, съществуват и съвсем разумни доводи за подобна операция.
Например, при мен, общината ме задължава да оставя топик за съседа (за тези които не знаят, това е път през моя имот, колкото да мине една кола, за да се улесни достъпа на комшията). И естествено е, аз да се спазаря със съседа от другата страна и да закупя част от неговия имот.

Та, коментари от рода на колегата r_stoma --- Цитат --- Като архитект с повече от 20г. стаж, не поощрявам такива номера .... --- Край на цитата --- ми звучат малко тенденциозно. Общината няма право да ти откаже разумна сделка. Иначе имаш основание да я осъдиш. (... Не, че има шанс да ги осъдиш прижеве, ама ... smiling smiley )
Re: Отстояния на оградна линия
19-03-2008 - 20:24:05
gandonov,

Благодаря ти за "защитата", но може би вината е в мен, че не обясних както трябва случая! Дано все пак хората от типа r_stroma(сори ама нямаш място като главен архитект- първо е хубаво да си се запознал с казуса и след това да издаваш смъртна присъда, не мислиш ли) и особенно мистър парцалев ...., като не предлагат нещо градивно, поне да не се заяждат излишно. Но, това е положението, всеки има нужда от "изява" колкото и негативна и ненужна и да е!!!

gandonov,
не знам дали да се допитам първо с адвокат за стъпките, които описваш ти. Опасявам се да не се окаже сделката нищожна и да замине всичко. Не знам дали са "длъжни" гл. архитект и другите лица които биха се занимали от въпросната община примерно, да приемат сделката, след като е минала по каналния ред пред нотариус, съд и т.н.
И въпроса е кой тълкува коя сделка е разумна?

Благодаря ти още веднъж, убеден съм, че ще се роди разумната истина!!!
Re: Отстояния на оградна линия
19-03-2008 - 22:45:15
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> arbanasi,
> Ако къщата на съседа ти е на 1 м. от общата ви
> ограда, то спокойно можеш да го осъдиш да си
> премести къщата на 3м.,
както е по закон. След
> това пак закупи от него част от парцела, така, че
> оградата да мина на 1 м., от вече преместената
> къща и пак го осъди. И така докато.........!
> По-добре е да си направите беседка между двете
> къщи и да опитвате редовно дали ракийката не се е
> простудила!


Това малко не мога да го разбера!!!А какво ще стане ако и той ме осъди??Кой кого първи ще съди???Ако сделката е минала през съвета и двамата собственици са съгласни защо да не стане. Като дойде време да се продава, този който купува ще трябва да знае какво купува, демек трябва да е запознат със съществуващата сделка и ако е съгласен купува, без да има право да съди.
Re: Отстояния на оградна линия
20-03-2008 - 10:14:49
avatar
arbanasi,

Този уикенд ще се видя с предишните собственици (още си имам добра приказка с тях) и ще ги питам как точно са го направили.
Но съм сигурен, че е законно, защото това са сделки между роднини, наследници и съседи, а никои от тях не е далавераджия. Просто са променили границите на имотите си, спрямо техните "разумни" представи. И всичко е минало по каналния ред.

Пиши ми на e-mаil-а и другата седмица ще ти изпратя подробности.

П.П. Всъщност аз купих имот, съставен от три части, при мен имам копия от:
[li] скица на старият имот (собственост на двама наследници)
[li] нотариален акт за стария имот + два договора за покупко-продажба на части от два съседни имота

И след покупката имам:
[li] скица на имота с новите граници
[li] нотариален акт за този имот



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-03-20 10:27 от gandonov.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход