Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за и против мазата?

Публикувано от автоматчик 
за и против мазата?
21-02-2008 - 01:18:13
Напоследък съм се заразил с тая болест къщостроенето. За сега съм на етап договаряне на парцел и е време да избистря концепцията на къщата която искам.
Това за което се чудя е дали да има маза? Ако ще слагам котел трябва да се навре някъде. Също така ми трябва работилница (в която да има буре с вино, скара, сушен бут и прочие мъжки работи).
Тези две условия правят наличието на маза задължително. Същевременно се притеснявам колко ще ми струва 20 м^2 маза? Мисля си, че допълнителното оскъпяване ще е копането и стените на мазата. Ако е 3х7м това са 20х2,5м височина стават 50м^2 на 0,3 дебелина дава 15 м^3 бетон и 50 м^2 копане допълнително. Представям си го да е под предверието и кухнята. Вероятно трябва и една стена под стената между предверието и кухнята? гаража също не съм го измислил къде ще е и дали изобщо да има гараж. Покрай това строене не се очертава кола заслужаваща гараж.
Кажете си мнението относно за и против мазата.
като къща, това ми хареса като разположение:



трябва да се поразмести малко защото искам самостоятелна баня на втория етаж.

Само да отбележа че вино без мазе не става.
Re: за и против мазата?
21-02-2008 - 08:24:31
Провери нивото на подпочвените води. Ако се налага заради мазето да правиш и дренаж, ще оскъпиш строежа допълнително.


ХигроОптима, ТехноОптима
Re: за и против мазата?
21-02-2008 - 10:13:48
Зависи къде ще строиш. Аз строя в Софийското поле, където чернозема е около 1.20-1.40, значи се копае поне до 1.60 дълбочина за основи или мазе. Същевременно няма високи води като Витошката яка, има много вода, но по-дълбоко - на 12-13 м дълбочина. Затова и решихме - като ще се копае защо да засипваме... Вкарах два гаража отдолу, както и няколко мазета, едно от тях е дори без прозорец и с насип отпред от откритата тераса - перфектен зимник. И аз смятам че къща без мазе не е къща.
Re: за и против мазата?
22-02-2008 - 15:55:55
За котела отдавна вече не се налага да се монтира под къщата тъи като водата циркулира принудително с помпа и може да бъде сложен и в сепаре на гаража които примерно би стоял добре залепен за къщата от северната и страна и заедно със скатня му покрив да ти пазят завет през зимата.По въпроса със сушеня бут мойе да се реши по два начина -или го купуваш вакумиран или ни каниш целия форум и го елиминираме преди да му е изтекъл срока на годност и сътветно зедно с него и виното.Иначе външен гараж излиза доста по евтино от мазе пък може даже да послужи и като декоративен елемент към къщето.. :ami:
Re: за и против мазата?
22-02-2008 - 16:02:54
Ако питаш мен-по-добре е да има мазе (с котелното и склад за горивото), място за дегустации на различни реколти вина, отколкото гараж...(колата с гараж и без гараж си остарява за 10 години-това е...)
Но зависи и какъв е терена-чисто равно ли е ?
Re: за и против мазата?
22-02-2008 - 18:07:29
Виж, ако ме вземеш за чирак в твоята "работилница" - аз съм за! А иначе за всички тия "мъжки" работи може и в една по-голяма беседка - повче слънчице зимата, по-малко влага, пък и няма стълби да ти се мотаят в краката след "мъжкото" бачкане.
Ако имаш наблизо лозе и гледаш животинки - трябва си, но ако си градско чедо не си струва!
Re: за и против мазата?
14-03-2008 - 16:19:42
Quote

avtomatchik napisal:
като къща, това ми хареса като разположение


I nd men mnogo mi harsva tazi kyshta, no zamislial li si se, kato baniata ti e mejdu dvete spalni kakvo stava, kogato niakoi ya polzva noshtem? Garantiram ti, che nikak ne e priatno. Osobeno na tozi deto shte spi v po-malkata staia i toaleta mu e tochno do glavata. A syshtia efect shte go ima i v drugata staia. V starite sgradi, stroeni do 1944-1946 g. tova razpolojenie NIAMA DA GO VIDISH NIKYDE! Serviznite pomeshtenia sa izneseni MAKSIMALNO dalech ot spalnite. Ako imash megdan da razmestish neshtata, napravi go, niama da syjaliavash. Spodeliam go ot sobstev opit.
Re: за и против мазата?
14-03-2008 - 22:53:36
Аз също много мислих дали да правя маза къде да бъдат гаражите( на мен ми трябват два),но след дълго мислене ги направих под къщата.Моят съвет е да пресметнеш можеш ли да си позволиш маза с гараж под къщата,защото се получава още един етаж .Не забравяй че цената за проектиране на маза и етаж е еднаква,за разходите по копане и за бетона сам си се сетил.Гараж и склад залепени за къщата мисля ,че излизат по евтино.Проекта за къща е хубав ,но помисли ли за дрешник към спалните ? smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход