Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Длъжна ли е съседката да предложи етажа си първо на мен?

Публикувано от bulhomes 
Длъжна ли е съседката да предложи етажа си първо на мен?
13-02-2008 - 21:11:38
За да не разводнявам темата с парцела - Собственик съм на етаж от двуетажна къща. Предполагам, че собственичката на другия етаж скоро ще го продава. Длъжна ли е да го предложи първо на мен. В другата тема имаше пост от Pe6o, че да купиш идеални части от парцел, трябва да имаш писмен документ, че на другите собственици е предложено при същите условия и те се отказват. Това само за парцелите ли важи или и за моя случай?
Re: Длъжна ли е съседката да предложи етажа си първо на мен?
13-02-2008 - 21:14:22
За вашия случай-не ! Съжалявам ! sad smiley
Re: Длъжна ли е съседката да предложи етажа си първо на мен?
13-02-2008 - 21:22:17
Няма лошо. Дано да са свестни новите комшии..
Re: Длъжна ли е съседката да предложи етажа си първо на мен?
14-02-2008 - 09:50:30
Вместо постовете на пе6о, прочети Закона за собствеността! Собственик си на какво: Етаж + суперфиция; обект от етажна собственост; етаж + идеални части от сградата и земята; етаж + сервитут? Имате ли договор за ползване на земята? Имате ли учредени други ограничени вещни права? Виж си твоите документи за собственост! Виж и нейните, защото може да се различават! Защо не й предложиш човешки да го купиш, а търсиш законовото право? Дори да имаш право, трудно ще стане на сила.
Re: Длъжна ли е съседката да предложи етажа си първо на мен?
14-02-2008 - 22:02:53
Благоаря на Pe6o за отговора. Не съм имал впредвид "насила" - хареса ми "на другите собственици е предложено при същите условия и те се отказват", защото предполагам, че ще ме смае с цена, а си е най-добре да съм сам, но не ми се ще да ме тормози с цена (баси изречението стана...), а да го купя на пазарната. Иначе имаме нотариални актове за помещенията и идеални части от двора и договор за разпределението на двора. "Суперфиция" и "Сервитут" не знам какво са, но обещавам да смайвам компанията (шегувам се, дано не се разсърдиш). Строителството ми е като хоби напоследък, а ме налегна работа и нямам време дори да си кача снимките във форума за хидроизолациите..., та камо ли да чета закони.
Re: Длъжна ли е съседката да предложи етажа си първо на мен?
14-02-2008 - 22:06:55
А да чета форума е удоволствие и за него се опитвам да намеря време.... (май остаряваме..)
Re: Длъжна ли е съседката да предложи етажа си първо на мен?
15-02-2008 - 10:09:33
Суперфиция = право на строеж = собственост върху сграда без земята; сервитут = право на преминаване. За повече подробности прочети Закона за собствеността (не е дълъг) и собствените си документи, но чукча е писател, а не читател. Ако тя те тормози с цена, това е съседски рекет. Предполага се, че имот се продава на пазарната му цена и тя трябва да ти го предложи на същата, ако сте съсобственици. Има обаче много врътки, които в най-лошия случай водят до това тя да си вземе парите пък ти да я съдиш пред арменския поп, колкото и да си бил в правото си. Опитай се да й обясниш, че е в неин интерес да го продаде на теб, защото ще спести комисионни на посредници и други разходи по намиране на клиент, а също ще избегне риска да попадне на мошеници, неразбирателства с непознатия купувач и прочее опасности, от които хората се плашат. Ако обаче й развиеш теория, че трябва да ти го даде по-евтино, ще я озлобиш.
Re: Длъжна ли е съседката да предложи етажа си първо на мен?
15-02-2008 - 18:31:10
Пе6о благодаря. Аз не искам да ми го дава по-евтино, но предполагам че тя си мисли, че имам кой знае колко пари и затова ще се опита да ме натовари.
Re: Длъжна ли е съседката да предложи етажа си първо на мен?
15-02-2008 - 18:53:05
Освен това ако сте в режим на етажна собственост или имате некви други врътки със суперфиция и споразумение за ползване, може да не сте в чиста съсобственост и да не е длъжна да ти го предлага първо на теб.
Re: Длъжна ли е съседката да предложи етажа си първо на мен?
15-02-2008 - 19:49:22
като всеки в българия най обичам да давам съвети.
та аз как постъпих, разбрах че се продава имота намерих в обявите посредника насрочих среща там и се изненадаха като ме видяха. ама нямаше накъде, платих си комисионната без да се пазаря, дори отбих от цената, така че успех. следете дали ще се появят брокери или обяви.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход