Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как може да се ползва температурата на комина

Публикувано от bulhomes 
Как може да се ползва температурата на комина
30-01-2008 - 22:07:08
Здравейте,
Рядко досега съм виждал да се обръща внимание на температурата в комина (и стените на комина) и как можем да ползваме и нея. Ще споделя 2 лични практики и ще се радвам ако има и друи с опит.

1. Кюнците на котлетата на твъро гориво, изработени от местни заварчици, са от тръби с различен диаметър, сложени една в друга и образуващи продължение на водната риза от котлето. Изходящата тръба на водната риза е в горния край на тръбите. В бившия ми апартамент имах такова котле и не рядко съм виждал през дупките на изгорелите тук таме кривки над котела - огън. Според мен и в комина има доста температура, която оставяме да "избяга". Ще отворя една скоба за да не отварям нова тема. Тръбата на котела ми беше 4 мм. Кюнеца от там нататък беше с подобен диаметър, но не можеше да обхване тръбата. Направих му заварен преход от различни диаметри и конус, така че да има обхващане и при тръбата и при кюнеца. Всяка година си сменях кривката над котлето, защото изгаряше, а всеки месец чистех прехода, кюнците, тръбите и котлето от сажди, защото се запушваха. При една от смените на кривката бях забравил някакакъв размер от кюнците и оставих кривката директно върху тръбата (без да я обхваща). 2 години докато си продадох този апартамент не пипнах да чистя сажди и да сменям кривки. Със сигурност пушеше по-малко от преди...

2. Един приятел е направил комина на съседа си от долния етаж с тръба, облечена с гипскартон, с отвори в долния и горния край на стаята. Без да слага вентилатор при горния отвор се усеща сериозен приток на топъл въздух, който мисля че ще загубим при зидан комин.

Смътно си спомням мои разговори с различни хора за облечен с водна или въздушна риза комини, но наскоро пък срещнах форум за изолация на комините (пречело на тягата иначе) и ще се радвам ако някой има практически в подобни начинания.
Re: Как може да се ползва температурата на комина
31-01-2008 - 09:11:02
Топлоизолация на комин се прави в неотопляемо помещение (например подпокривното пространство) за да не го отоплява и по този начин да увеличи разликата в температурите и съответно тягата. Съмнява ме обаче, че това има голям ефект за тягата. Май по-добре да му се увеличи височината на комина или да се вземат други мерки. Също трябва да се има предвид пожароопасността.

Тези врътки, които описваш се правят, когато комина минава през жилищно отопляемо помещение. Ако там го изолираш, пак няма да има разлика в температурите, защото помещението ще се отоплява по друг начин. Така, че няма противоречие = в отопляемо помещение се използва топлината на комина, а в неотопляемо се изолира.
Re: Как може да се ползва температурата на комина
31-01-2008 - 09:16:27
На същия принцип работят котлите на твърдо гориво Атмос , Мактек и Баймак като дървата горят в една камера и след това изгорелите газове преминават през тръбен топлообменник допълнително да отдадът своята топлина . Само че , задължително са със вентилатор на изгорелите газове - така се казва , понеже температурата на пушека е малка има нужда от принудителна тяга . На Атмоса дори има термометър на коминната тръба за нагласяне .Без вентилатор газовете ще се втечнят и ще потече страшен кафяв катран конденз по комина . И не само за котли на тв гориво се однася това .
Re: Как може да се ползва температурата на комина
31-01-2008 - 09:21:51
Мисля че , температурата на изгорелите газовете трябва да не спада под 190 градуса после почва конденза. За кондензните газови котли - там това е нарочно.
2v6
Re: Как може да се ползва температурата на комина
01-02-2008 - 14:20:16
Quote

bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте,
> Рядко досега съм виждал да се обръща внимание на
> температурата в комина (и стените на комина) и как
> можем да ползваме и нея. Ще споделя 2 лични
> практики и ще се радвам ако има и друи с опит.
>
> 1. Кюнците на котлетата на твъро гориво,
> изработени от местни заварчици, са от тръби с
> различен диаметър, сложени една в друга и
> образуващи продължение на водната риза от котлето.
> Изходящата тръба на водната риза е в горния край
> на тръбите. В бившия ми апартамент имах такова
> котле и не рядко съм виждал през дупките на
> изгорелите тук таме кривки над котела - огън.
> Според мен и в комина има доста температура, която
> оставяме да "избяга". Ще отворя една скоба за да
> не отварям нова тема. Тръбата на котела ми беше 4
> мм. Кюнеца от там нататък беше с подобен диаметър,
> но не можеше да обхване тръбата. Направих му
> заварен преход от различни диаметри и конус, така
> че да има обхващане и при тръбата и при кюнеца.
> Всяка година си сменях кривката над котлето,
> защото изгаряше, а всеки месец чистех прехода,
> кюнците, тръбите и котлето от сажди, защото се
> запушваха. При една от смените на кривката бях
> забравил някакакъв размер от кюнците и оставих
> кривката директно върху тръбата (без да я
> обхваща). 2 години докато си продадох този
> апартамент не пипнах да чистя сажди и да сменям
> кривки. Със сигурност пушеше по-малко от преди...
>
> 2. Един приятел е направил комина на съседа си от
> долния етаж с тръба, облечена с гипскартон, с
> отвори в долния и горния край на стаята. Без да
> слага вентилатор при горния отвор се усеща
> сериозен приток на топъл въздух, който мисля че ще
> загубим при зидан комин.
>
> Смътно си спомням мои разговори с различни хора за
> облечен с водна или въздушна риза комини, но
> наскоро пък срещнах форум за изолация на комините
> (пречело на тягата иначе) и ще се радвам ако някой
> има практически в подобни начинания.

Правил съм го тоя номер. Използвах топлообменник тръба в тръба. Дължината беше около 1.5. Тягата пада силно поради охлаждането на дима. Реших проблема с поставяне на изсмукващ вентилатор отгоре на комина.
А конденза особено в началото при разпалването е много силен. Първия път за 1 час една кофа се появи на дъното на котлето! За тая работа се монтира кондензно гърне под топлообменника, свързано с канала.
Има опасност обаче конденза да се получи и постените на комина и оттам в стаите...

Re: Как може да се ползва температурата на комина
01-02-2008 - 14:52:27
Колегите които сме експериментирали как знаем какво ще се случи smiling smiley
Re: Как може да се ползва температурата на комина
01-02-2008 - 22:26:44
Тъй тъй. Оказва се, че конденза и комините не са много лесна работа. Не знаех, че черния катран в комина е конденз. И какво трябва да се направи, за да не се получава (всъщност май само мога да изолирам комина). Спомням си на баба ми печката като малък съм я чистил чак с по 2-3 см сажди по стените на кюнците. В настоящата ми къща на 2-3 седмици трябва да ги чистя (1-2 мм нагар) и колкото и не искам да си призная на жената - има сериозна разлика след чистенето.
2v6
Re: Как може да се ползва температурата на комина
02-02-2008 - 17:56:41
Quote

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Колегите които сме експериментирали как знаем
> какво ще се случи

Да, експериментирах. После 2 години така си работеше.
Мерих и температурата. Преди да сложа топлообменника на пълна мощност пушека излизаше около 170 градуса. След това спадна на 130.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход