Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Топла вода и подпомагане на отоплението с вакуумно-тръбни слънчеви колектори

Публикувано от gerilg 
Топла вода и подпомагане на отоплението с вакуумно-тръбни слънчеви колектори
25-01-2008 - 17:53:36
Възнамерявам да си монтирам такива колектори за топла вода и подпомагане на ел.отоплението през зимния период. Ще съм много благодарна за съвети - да и против, както и за такива от личен опит. Разбрах, че има възможност за 20% възстановяване на направените разходи по Европейски фондове за енергоспестяване. Коментар moody smiley:

Предварително благодаря!
Re: Топла вода и подпомагане на отоплението с вакуумно-тръбни слънчеви колектори
27-01-2008 - 12:15:37
Да има такава възможност за възстановяване на 20% от направените разходи за вакуумно-тръбни колектори. Като за начало фирмата от която ще купувате трябва да проверите дали е одобрена по тази програма на www.reecl.bg ако не се лъжа така беше сайта. До колкото знам се сключва и договор с една от банките, които участват в тази програма (ОББ, райфайзен, дск и още една която не мога да се сетя) за продажба на лизинг. Като само тогава ви се приспадат 20% от фактурираната стойност. Като трябва да имате на предид, че е написано "20% или не повече от 800лв/ЕУР(не мога да се сетя точно сега кое от двете беше)".

Това мога да кажа за тази програма на ЕУ. Сега по първия въпрос. Не можете да се надявате каквито и да били колектори да ви помагат за отопление с радиатори. Може би ще има някакъв минимален ефект, който така или иначе няма да си заслужава. Заслужава си единствено за бгв през зимата или за водно подово отопление.

През зимата по лични наблюдения, понеже имам сложена HEAT-PIPE система от Мултитерм, при гадно време успява да нагрее до към 30-тина градуса водата в бойлера. Но ако е слънчев деня през зимата стига до към 50-60градуса на водата, независимо че навън е около нулата.

Можете да ги разгледате на www.multiterm.org и като ги попитате, дали по телефона или по e-mail те ще ви дадат необходимата информация и по двете питания. Те са одобрени по тази програма, така че няма да е проблем. Вече имат и такива клиенти по нея.
Re: Топла вода и подпомагане на отоплението с вакуумно-тръбни слънчеви колектори
29-01-2008 - 19:11:39
ок. много благодаря за информацията!
Re: Топла вода и подпомагане на отоплението с вакуумно-тръбни слънчеви колектори
02-02-2008 - 12:24:47
Аз писах в една друга тема за слънчевите колектори и съм много доволен от ефективността на системата. Ще питам във фирмата която ми ги монтира, да ли могат да ги направят и за отопление. Като разбера ще ви кажа.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход