Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Възстановяване на разрушена къща

Публикувано от Berova 
Възстановяване на разрушена къща
03-01-2008 - 19:09:45
В собствен реституиран имот има основи от разрушена къща, която фигурира в кадастъра. Как мога да я възстановя?
Re: Възстановяване на разрушена къща
03-01-2008 - 20:56:01
За строителството ли питаш или за документите?
Re: Възстановяване на разрушена къща
04-01-2008 - 10:12:45
Основно се интересувам дали е необходимо да се мине по ужасно дългия и сложен , а и не ефтин път, за набавяне на всички документи. Ще ми се, ако мога да избегна тези усложнения и да мина към строителство.
Re: Възстановяване на разрушена къща
04-01-2008 - 11:15:18
Почти съм сигурен,4е не ти трябват никакви документи,освен разрешение от общината за реконструкция,щом фигурира в кадастъра.
Re: Възстановяване на разрушена къща
04-01-2008 - 12:17:35
Много благодаря за обнадеждаващия отговор, но почти значи ли със сигурност?
Ако можете ми дайте допълнителна информация за това как да се аргументирам искайки разрешение за реконструкция за къща, която фактически не съществува, но я има в кадастъра? Предварително благодаря на онези, който ми помагат.
Re: Възстановяване на разрушена къща
04-01-2008 - 12:34:33
Здравейте ,

Според мен основното е къде се намира парцела и какви са съседите. Ако парцела не е апетитен и съседите са ок , то тогава може да се възобнови къщата , като за това ти трябва конструктивен проект / може и неофициален/ . С две думи строиш сега и се смята , че къщата е построена преди.
Хубаво е данните да съвпадат с кадастъра.
Добре е да се проучат въпросите , защо я няма къщата - съборена ли е , саморазрушила ли се е , случайно да е паметник на културата и др. Също е важно и отношението на общината към имота.

Другия вариант е наистина да се направят нови проекти , като новата сграда вече ще е съобразена с твоите желания. Може би икономията на няколко хиляди лева за проект да излезе солена .


Re: Възстановяване на разрушена къща
04-01-2008 - 12:52:53
Здравейте ,
става дума за рестутирани 80 декара, който са извън регулация и са в околностите на София-околните села.
На практика съседи няма, защото разрушената постройка е в средата на имота.
В кадастъра обаче пише сграда на 2 етажа с 12 стаи, а на мен това не ми се нрави, защото искам евентуалната къща да е на един етаж и да ползвам така наречените сглобяеми къщи тип американски.
По отношение на това, че къщата я няма - през 80 те години е съборена от проклетия.Разграбена първо от покрива и после нали знаете как става - пада си.
Реституцията е минала през общината още през 92 година и няма как да имат каквото и да е отношение сега.
Не е най важния фактор някоклкото хиляди лева, а ми се струва, че е безкрайно дълго това ходене по мъките за документите, като не трябва да се пропуска и факта, че е извън регулация.
Щеше ми се да е по лесно и все още мисля, че може би има такъв вариант.
Какво би станало, ако реша при тези обстоятелства все пак да строя това, което на мен ми харесва? Мога да бъда глобена, да бъде разрушена къщата или какво?

Re: Възстановяване на разрушена къща
04-01-2008 - 13:41:07
По принцип , незаконното строителство , се спира по сигнал / от съсед , от общината , изобщо от доброжелател/ , като спирането означава да се спре тока и водата , а глобата се и едно на ръка. След спирането се изясняват причините за незаконнато строителство и ако са необратими има вариант премахване/да не дава господ/.

Според мен след като е реституция , къщата трябва да ви е реституирана, направете едина консултация в общината , без да разкривате всичките си намерения , като кажете , че съществуващата сграда се нуждае от реконструкция /както пише по-горе venciev /. След това се решава какво да се прави. Мисля , че важното в такива случаи е да се стъпи върху съществуващите основи/ най-малкото като очертания/.

Мисля , че въпреки всичко без проекти не може да минете. Не зам в София как е , но по другите места цялата процедура по проектиране и стр.разрешение отнема около шест месеца.

Re: Възстановяване на разрушена къща
04-01-2008 - 14:10:04
Благодаря на venciev i argonavt за съветите.
Реституирано е всичко в купом, а държавата/ не знам в чие лице/ плати за това, че са съборени няколкото къщи, който е имало. Останалите основи и в допълнение плоча върху тях, което пропуснах да напиша преди, са останали само от едната къща, а са запазени доста стени и плочи и основи от други помощни сгради, като и така пише в кадастъра- помощни селскостопански сгради.
Та пак за мечтаната от мен къща - разбира се, че ще се стъпи върху съществуващата плоча, въпреки , че е доста голяма около 200 м2.
Явно няма мърдане- но ще се въоража с търпение и тръгвам по мъките на реалностите в България. Не че знам другаде как стоят нещата с тези документи, но тук ми изглежда ужасно преди да съм започнала, а си представям какво ще мисля след това.
Но ако някой все пак има и други идеи - благодаря за съветите.
Re: Възстановяване на разрушена къща
04-01-2008 - 14:30:01
На същото мнение съм като на argonavt.Отидете в общината и кажете,4е искате да реставрирате,ремонтирате старата си къща,без да казвате,4е има само основи.Щом са заснети от кадастъра,би трябвало да нямате проблеми.Никой не знае как е изглеждала къщата ви,както ои стопанските ви постройки.Има вероятност от общината да искат да видят имота ви/което е лошо/ или да ви искат план за реконструкция/което е задължително/.Отидете,попитайте и ако никой не ви види....действайте....smiling smileysmiling smileysmiling smiley
С един план за реконструкция ще минете наи-безболезнено, а и с него сте напълно законни!
Поздрави на argonavtsmiling smileyПри нас е 120 см снега....ужассссссссс!И риба няма....smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход