Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Свързване на слънчеви колектори..

Публикувано от bulhomes 
Свързване на слънчеви колектори..
20-09-2007 - 07:15:18
Здравейте,
Казвам се Веселин Монков и се надявам да можете да ми отговорите! Купих си 2 селективни слънчеви колектора, обаче не мога да се съглася с начина на "връзване", който ми казват от магазина - паралелно. Според мен при последователно свързване флуида ще минава през по-голяма отоплителна площ и следователно би трябвало да излезе с по-висока температура (дебита на помпата е еднакъв и в двата случая). В магазина не могат да ми обяснят защо е прието за правилно паралелното свързване и затова се опитвам да намеря човек, който знае отговора. Много ще съм Ви благодарен, ако имате мнение по темата.
Re: Свързване на слънчеви колектори..
20-09-2007 - 12:18:51
avatar
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте,
> Казвам се Веселин Монков и се надявам да можете да
> ми отговорите! Купих си 2 селективни слънчеви
> колектора, обаче не мога да се съглася с начина на
> "връзване", който ми казват от магазина -
> паралелно. Според мен при последователно свързване
> флуида ще минава през по-голяма отоплителна площ и
> следователно би трябвало да излезе с по-висока
> температура (дебита на помпата е еднакъв и в двата
> случая). В магазина не могат да ми обяснят защо е
> прието за правилно паралелното свързване и затова
> се опитвам да намеря човек, който знае отговора.
> Много ще съм Ви благодарен, ако имате мнение по
> темата.
>

Доколкото ми обясниха,ако ги вържеш последователно, ще имаш по-големи топлинни загуби,защото едното ще топли другото......
Re: Свързване на слънчеви колектори..
20-09-2007 - 17:39:32
Благодаря Ви за отговора. По принцип не съм убеден че е така. При статична система (без движение на флуида) температурата и на двата колектора би била еднаква. Тъй като флуида се загрява от панелите, а не обратно, при всички положения неговата температурата ще е по-ниска от тази на панела. Когато помпата се включи във втория панел ще мине флуида от първия със същата температура като на флуида, който досега е бил там, и пак ще е по-ниска от температурата на панела. .. Доста сложно стана, но не виждам как флуид с по-ниска температура ще затопли панела с по-висока температура.
Според мен отговора до който стигнах сам (след като вече бях пуснал поста) е че ефекта е един и същ (един и същ дебит преминава преа една и съща отопляема площ), като минуса при последователно свързване е че ще трябва да се сложи по един автоматичен обезвъздушител на всеки панел, а при паралелното ще е само един. Минуса пък на паралелното свързване е че ако по някаква причина съпротивлението на единия колектор се повиши (запушване, наслоявания, ръжди, котлен камък..) флуида ще върви през другия и няма да разбереш, че дефакто ползваш само един колектор.
Предполагам че сигурно не съм прав, но досега не открих друго логично обяснение.
Re: Свързване на слънчеви колектори..
20-09-2007 - 19:52:23
Спокойно си свържете двата панела паралелно . За два броя е без значение вързването - топлообмена е дт-20 или ако в панела влезе течност с температура 20 градуса ще излезе 40 градуса .Проследете ми мисълта имаме последователно свързани 2 панела - течноста влиза в първия панел на 20 градуса и излиза от него загрята на 30 градуса , оттам влиза във втория панел на 30 гр и излиза на 40 градуса .При паралелното свързване става същото - течноста влиза на 20 гр до средата на панелите е на 30 гр и докрая става на 40 градуса товае който каквото да ви лъже имате една и съща панелна площ , един и същ дебит ,съпротивление и площ на серпентината на бойлера . Слънцегреенето за деня е 8 часа , и каквото и да правите все на една температура ще се загрее бойлера , ако се намали дебита на помпата температурата в панела се повишава но за сметка на дебита преминал през серпентината на бойлера и обратно .
Re: Свързване на слънчеви колектори..
20-09-2007 - 22:38:06
Значи правилно съм го разгадал..
Re: Свързване на слънчеви колектори..
20-09-2007 - 22:40:21
Мен пък нещо това обяснение не ми харесва.
Представете си, че във водопровода водата е 80о. Колко енергия ще изконсумира ел. бойлера. Около 0. Сега обърнете хода на мисли и се върнете на панела.
Според мен ефективността на панел, парно и пр. такива системи в голяма степен се определя от разликта в температурите на входа и изхода на всеки подобен елемент (без значение - радиатор, панел, хладилник и т.н.) при прочее равни условия - колкото повече е сменил температурата на носителя (средата) - толкова повече работа е свършил.
Ако тази логика е вярна - вторият панел в последователно връзване ще върши по-малко работа, сравнено с паралела.
Някъде тук виждам и небходимостта от диференциалните термостати - да спрат ненужното претакане, когато няма разлики в температурите и не може да се свърши полезна работа.
Допускам, че има значение и хидравличното съпротивление на системата, което при посл. свързване е по-голямо.
И последно - повечето панели ми изглеждат с паралено свързани отделни елементи.
Свързвайки два панела паралелно ще направим същото, което вероятно би направил производителят, ако искаше да направи по-мощен панел.
Не претендирам за компетентност - просто по аналогия с др. системи. Маже и да греша, но не се улавям.
Re: Свързване на слънчеви колектори..
21-09-2007 - 08:33:04
Само предпоследното ви изречение е така , че свързани паралелно става малко по голям панел и това е . Съпротивлението е едно и също за два панела не ще умуване щом аз ви казвам . Готов съм да споря с всеки който ми покаже действаща система правена от него от 1985 г например .
Re: Свързване на слънчеви колектори..
21-09-2007 - 21:02:02
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Само предпоследното ви изречение е така , че
> свързани паралелно става малко по голям панел и
> това е . Съпротивлението е едно и също за два
> панела не ще умуване щом аз ви казвам . Готов съм
> да споря с всеки който ми покаже действаща система
> правена от него от 1985 г например .

Аз не съм готов да споря, но това изречение е обобщението на мислите ми и затова"умувам". :crazy:
Проектантите на панели си имат някакви, вярвам НАУЧНИ съображения за да проектират в паралел. ВиК също за да залагат различни диаметри тръби.
Чувал съм за една система за разпределено отопление "Тихелман" (ако това е точното наименование).
По вашата част е и се основавава точно на сечение /съпротивление. smiling smiley

Според мен, грешката е във Вашето второ изречение:
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
За два броя е без значение вързването - топлообмена е
> дт-20 или ако в панела влезе течност с температура
> 20 градуса ще излезе 40 градуса .Проследете ми
> мисълта ........

Като я проследя тази мисъл излиза, че и с ПОЛОВИН панел ще е същото.
От къде следва, че дт-20 е константа, независимо от броя панели и свързването им???

И пилотите във Ф1 карат майсторски автомобилите, но ги проектират други.smiling smiley
С уважение, към почти всички Ваши изказвания.
Re: Свързване на слънчеви колектори..
21-09-2007 - 21:47:12
Да с половин панел щее същото ако топлите 50 литра вода . Делта те е 20 гр при оразмерна правилно площ панели спрямо площ серпентина и литраж бойлер . Браво за Тихелман това е задължително .
2v6
Re: Свързване на слънчеви колектори..
01-10-2007 - 10:13:13
За хидродинамичното съпротивление ли става въпрос? При последователно свързване то е по-голямо, особено ако панелите се сложат един до друг и от горния изход на първия водата трябва да слиза до входа на втория. За това е по-добре да се свържат паралелно.
Ако обаче имаме стена широка 1м и висока 4 м и панелите са един над друг ще трябва да се свържат последователно.

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Съпротивлението е едно и също за два
> панела не ще умуване щом аз ви казвам .


Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход