Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Подмяна на стара ел.инсталация

Публикувано от камелия 
Подмяна на стара ел.инсталация
09-08-2007 - 13:00:39
avatar
Къщата е двуетажна и инсталацията е от 1950г.Трябва да я сменим и усилим,за да поеме всички бели и черни техники,и допълнителни осветления.Бихте ли ме посъветвали-колко квадрата да е вътрешния кабел и колко захранващия от външната мрежа.
Нескопосано задавам въпроса,но се надявам,че сте ме разбрали.
Благодаря предварително! smiling smiley
Re: Подмяна на стара ел.инсталация
09-08-2007 - 18:26:11
Супер застраховано - главен захранващ кабел 10 м2 до главно табло . От там отделяш за двата етажа с 6 м2 до етажно табло в коридора например . Ако отделяш всяка стая с апартаментно табло го захранваш с 4 м2 . Ако няма да има апартаментни табла за всяка стая то от главното табло в коридора си захранваш стаите по кръгове - бойлер или печка с 4 м2 , към контакти главно захранване 4 м2 и спускане за всеки контакт 2,5 м2 , за осветление 1,5 м2 . От апартаментните табла ако има по същия начин .Всеки кръг със съответни предпазители + главните в главните табла - това да го определи проектант или баш майстор . Ако греша поправете ме .
Re: Подмяна на стара ел.инсталация
09-08-2007 - 22:25:26
Филма,
Не повърждавай максимата, че дамите винаги са били лъгани за размерите winking smiley
Камелия,
Само за горния пост приеми, че м2=мм2 smiling smiley
Re: Подмяна на стара ел.инсталация
09-08-2007 - 22:37:18
avatar
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Супер застраховано - главен захранващ кабел 10 м2
> до главно табло . От там отделяш за двата етажа с
> 6 м2 до етажно табло в коридора например . Ако
> отделяш всяка стая с апартаментно табло го
> захранваш с 4 м2 . Ако няма да има апартаментни
> табла за всяка стая то от главното табло в
> коридора си захранваш стаите по кръгове - бойлер
> или печка с 4 м2 , към контакти главно захранване
> 4 м2 и спускане за всеки контакт 2,5 м2 , за
> осветление 1,5 м2 . От апартаментните табла ако
> има по същия начин .Всеки кръг със съответни
> предпазители + главните в главните табла - това да
> го определи проектант или баш майстор . Ако греша
> поправете ме .


Благодаря! smiling smiley
Re: Подмяна на стара ел.инсталация
09-08-2007 - 22:41:30
avatar
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> Филма,
> Не повърждавай максимата, че дамите винаги са били
> лъгани за размерите
> Камелия,
> Само за горния пост приеми, че м2=мм2

За кой ли път в живота,измамена жестоко! spinning smiley sticking its tongue out
На 1-ви етаж имам кухня,стая,коридор и една баня.На втория-2стаи и баня.Тока ще плащам само аз,та се питам,за какво ми са две табла?Май ми трябват още пояснения.... confused smiley
Abu
Re: Подмяна на стара ел.инсталация
10-08-2007 - 07:56:16
Камелия,
Никак не е добре да имаш големи разстояния в инсталацията. Второто табло не е електромер, а предпазител - ако имаш проблеми по трасето, ги решаваш оттам, ако имаш нужда от допълнителни кабели, извеждаш оттам. Като потърпевш от лошо направена елинсталация, съм на мнение, че презастраховането не е излишно.
Re: Подмяна на стара ел.инсталация
10-08-2007 - 10:42:05
Добре де, Камелия, нали елтехник ще ти прави инсталацията, той на място ще ти оразмери. Иначе за таблата на всеки етаж има резон-по удобно е.
Всичко зависи от товарите, които ще имаш в къщата.
Аз в апартамента съм на трифазен ток, топля се на ток и бойлерът ми е проточен. Захранването ми е с 10-ки, като една от фазите е пусната и до апартаментното табло а трите са за отделно табло с два предпазителя за котела и проточния бойлер. Мощността е разчетена за 29 кВ, като нито веднъж досега не ми е изключил предпазител, котела е 16 кВ, бойлера на Стибел е 21 кВ, но трифазният ток е друго нещо...
При еднофазния - стандартно в апартаментите и при нормален товар на къщите електромерите за разчетени за 12 кв, но издържат до 15. Номера е че не бива да се сумират мощностите - в електротехниката се разчита на принципа, че повечето уреди са на включване и изключване и е много рядко пералнята и печката да включат едновременно (говоря не да си натиснала копчетата им, а релетата да са включили на макс. товар едновременно)
За сечението:
В къща - при мен на Княжево пускам 5*16. Мисля, че е много, и 5*10 ще свърши работа при теб, ако си на трифазен, естествено. Ако не си и можеш, направи го. Ако не можеш, става и така, 10 квадрата става за захранващ. Преджиди и нула и заземяване и дръж да ти изпълнят заземяването не като омостят към нулата а чрез отделна заземителна инсталация, забита по правилата и доведена до всички табла и контакти.
Силовите изводи - до кутиите на 4 квадрата, после за кухнята и за места, където може да включиш уреди също на 4, за бойлер на 6 е по-добре, с отделна верига в таблото, осветлението на 2.5 и 1.5, вече зависи...
Важно е да ти направят кръговете кадърно, щото после ще патиш... И си вземи истински предпазители - Марлен Герен например.
Ето ти добър магазин за кабели и жичкаджииски неща - ако вземеш по-долямо количество дават добри отстъпки - "ЖО-ВЕН" - на Раковска като се движиш към гарата условно, след като пресечеш Сливница отляво. Телефона го загубих, но може и да имат сайт. Аз купувам оттам на макара и отстъпката е до 30%, но провери сама.
Успех!
Re: Подмяна на стара ел.инсталация
10-08-2007 - 13:57:47
avatar
Благодаря на всички!Ще принтирам отговорите и с "дукимента" в ръка,ще проследя работата на майстора. smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход