Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Реконструкция или събаряне и започване на чисто?

Публикувано от vessy72 
Реконструкция или събаряне и започване на чисто?
27-06-2007 - 10:25:40
Фирмата ни купи стара къща, за да я използваме за офис. Къщата е стара - от 30-те години, на 2 етажа с таванско помещение, което искаме да усвоим като пълноценен етаж (в момента сме в процедура на смяна на ПУП относно етажността). Къщата не е гредоред, имаме изработен технически проект, ще се укрепва здраво конструкцията, ще се подменя изцяло покрива, ще се прави дренаж, смяна на всички инсталации и т.н. С две думи, смятаме да я реконструираме, така че да получим един съвремен клас А офис. Въпросът е дали си струва да се мине през цялата тази процедура с реконструкцията, или да се бутне и да се строи наново? Всеки казва, че строенето от нулата ще ни излезе по-евтино, но колко? Опитвам се намеря някъде някакъв анализ на реконструкция срещу ново строителство, но не намирам... При нас може би събарянето не би било възможно, първо защото имаме намалени отстояния до съседната къща (3.80 м.), което може би би означавало, че ако я бутнем, трябва да спазим задължителните отстояния за ново строителство, т.е. да си "изядем" от площта на къщата ("дворът" не позволява да я изместим - 233 кв. м. е), и второ защото е част от група паметници на културата, което изисква съгласуване на всяка промяна с НИПК (Национален Институт по Паметници на Културата).

Ако някой зне отговора, или има възможност да ми даде някакви ориентири относно процента разлика в цената на ново строителство сравнено с реконструкция, би било страхотно! Или да ми препоръча някаква литература, от където да си направя извода сама...

Благодаря ви предварително!

Поздрави,
Веселина
Re: Реконструкция или събаряне и започване на чисто?
27-06-2007 - 10:30:29
pametnik na kulturata samo rekonstrukciq ina4e naistina e po-dobre nanovo, no puk ako go rekonstruirate i go izdokarate vie 6te ste gordi s fasadata ot 30-te godini poneje ednotipnite betoni i tuhli ve4e pisvat. i tak aako ste meraklii rekonstrukciq tova e
Re: Реконструкция или събаряне и започване на чисто?
27-06-2007 - 11:02:15
vessy72 , сам даваш отговора -
1.вие сте на намалени отстояния - при ново строителство неможеш да ги ползваш и минаваш на отстоянията по ЗУТ.
2. Как ще събаряш сграда паметник на културата? Трябва първо да я извадиш от списъка на паметниците и чак тогава, но дали изобщо е възможно?
Събарянето и строенето наново има много предимства, но при вас май не. А за цената, без да давам коефициент, едва ли ще има голяма разлика ( все пак не сте гредоредна сграда). Не вярвам някой да може да отговори конкретно, при толкова условности. Но и незнам дали изобщо имаш вариант събаряне.
Re: Реконструкция или събаряне и започване на чисто?
27-06-2007 - 11:51:07
Благодаря ти, r_stoma!

Потвърждаваш това, което съм прочела и аз за отстоянията.

Трябва да поясня нещо относно паметниците на културата - сградата не е паметник на културата сама по себе си, а е част от групов паметник на културата (т.е. те са 4 къщи на улицата с такъв общ статут). Този факт сам по себе си ни дава известна свобода, защото не сме длъжни изцяло да запазим фасадата (която повярвайте, учудва всеки строителен специалист, който я е видял, че изобщо е включена в група паметници на културата). Например, НИПК ни позволиха да увеличим броя на прозорците и размера на самите прозорци. Позволиха ни и да увеличим наклона на покрива. Знам, че при къща със статут на единичен паметник на културата, за да се направи реконструкция (не съм сигурна за събаряне и ново построяване), е необходима някаква архитектурна (не се сещам за точния термин) снимка, по която фасадата се възстановява до всеки най-малък детайл. Точно поради тази причина се чудех, дали в нашия случай е възможно събаряне и след това възстановяване на къщата със същата фасада, която е позволена от НИПК? Но явно не е, заради отстоянията, така че няма смисъл да се главоблъскам допълнително...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход