Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Балъци ли сме аматьорите строители, и трябва ли да плащаме скъпо затова?

Публикувано от magea 
Балъци ли сме аматьорите строители, и трябва ли да плащаме скъпо затова?
03-04-2007 - 00:58:30
Неможах да се въздържа, така да се кажеsmiling smiley, и затова ще се опитам да представя едно манипулиращо схващане, което се шири тук във форума, чрез мнения на някой "рецензенти на цената и надеждата". То звучи в следния смисъл: "който не е врял и кипял в строителството е балък и хич да не се захваща, особено с това да строи по стопански начин, или ако го направи,въпреки тези "добронамерени" препоръки, той е длъжен като "неразбиращ смотаняк" от този толкова "специализиран и тънък занаят" да плаща скъпо и то много скъпо, и да не се надява на качество за цената която е платил, защото "качеството" е едно понятие, непознато за простосмъртния аматьор, неможещ да прецени какво е качествено и не, който си е позволил си да реализира мечтата да строи своя дом-къща със собствени сили и средства."
В тази връзка, смятам, че съвсем целенасочено се работи тук, във форума за доказване на тази теза, като пример е и една от последните теми във форума.
Смятам, че са преднамерена заблуда и препоръки и схващанията като:
- строителството е ужасно труден процес, който отнема много време, носи само ядове и големи разходи... Затова по-добре не се захващайте..
- щом е скъпо, значи е качествено...
- ако строиш с фирма, имаш гаранции...
- ако не разбираш нищо от строителство - няма и да разбираш, ама и трябва да си доволен и търпиш мърлявщината, некадърността, измамата, кражбите, и да си платиш все пак достатъчно високата за това цена...
- цената за груб строеж от 200 евро на м2 е реална, на горкия строителен предприемач (шефа, бригадира) нищо не му остава, абе направо Ви прави подарък..
- цената по-надолу неможе, заради "Гришата, кишата и международното положение"...(изразът е на StefanB от една друга тема, а не мнението)
- радвай се че не ти искат например 300 евро на м2 груб строеж, но и хич не се надявай че няма да ти излезе и толкова
- ако кажеш че си постигнал ниска цена, а пък и недай-боже и добро качество - ти лъжеш хората и си просто некомпетентен...
- ако са ти криви стените - не е болка за умиране, ще ги бутнат, това ли е най-важното?...
- ти си лаик, как смееш даже да се надяваш?..
- къщата е за хора с много големи възможности
- винаги ще се оплакваш, даже и да си доволен, затова не е необходимо да се напъва строителя
- и още, и още все "насърчителни" мнения

Няма да доказвам това мое виждане, защото всеки посетител на форума, който е тук, за да търси мнение, съвет, малко или в по-голяма степен се е сблъсквал с коментарите, върху които си правя извода.
И аз съм от категорията "балъци", но си позволявам да твърдя чрез скромния си опит в строителството, че тези схващания с нищо не помагат, а само вредят на хората, застанали от другата страна на барикадата, т.е, тези, които искат, могат, мечтаят, надяват се.. Не твърдя, че няма трудности, че няма да има проблеми, с каквото и да се хванеш винаги е имало и ще има неща, които няма да ни харесат, и с които щем-не щем се съобразяваме и приемаме. Но песимизмът и отрицанието са прекалени и без това в нашата действителност.
Няма да продължавам, и това ми стига - ако все пак някой се замисли..
И в тази връзка, призовавам "доволните балъци", а мисля че има все пак такива тук smiling smiley, да се включат с малко насърчителни слова и реално споделена опитност към "новаците", започващи сега да реализират намерението си да строят къща. А те имат нужда от това, и дори и да се сблъскат с "бъдещите трудности", само ще сме им полезни.
Е, някой ще си помислят че съм "куку" или "луда", че не си гледам моята работа, ама това въобще не ме вълнува. Да си съпричастен и да изпитваш удоволствието от това че си дал нещо, дори и малко на хората, срещу нищо в замяна, може и да е лудост в днешно време..smiling smiley, която, обаче, мен ме топли.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-04-03 10:19 от magea.
bnm
Re: Балъци ли сме аматьорите строители, и трябва ли да плащаме скъпо затова?
03-04-2007 - 08:40:06
Само забрави да добавиш и термина на Стефан-'презрян чувал за изтупване'.За да не бъдем обаче толкова черногледи/нали все пак не трябва да изплашим евентуални бъдещи ентусиасти/,трябва да признаем,че и в този бранш има много свестни хора,които си вършат съвестно работата и както и друг път съм подчертавала-професионално.
В тази връзка ето един случай.В неделя най-после стигнахме до етап забиване на колчетата за къщата,така че да се похваля тази седмица ще копаем основите.Геодезистът помоли майсторът,който ще ни строи къщата да му нареже колчета от желязото за арматура.Направи ми впечатление,че ги реже много дълги,но нищо не му казах,геодезиста обаче му се скара.Оказа се ,че човекът ги режел с дължина 1 метър,за да си ги ползва после за арматурата!Както можете да си представите бях изумена от факта,че някой се опитва да ми спести пари на мене,презрения чувал!Естествено на майстора му беше дадена допълнителна надница-рязане на колчета-и му беше благодарено/почти през сълзи на очи/
Та има и такива случаи!Да бъдем оптимисти!
Magea,чакаме нови снимки от къщата!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-04-03 08:48 от bnm.
Re: Балъци ли сме аматьорите строители, и трябва ли да плащаме скъпо затова?
03-04-2007 - 10:15:59
Ами аз все още не съм почнал да строя но имам такава идея и дори си купих парцелче около София. Тук ще опиша как стоят нещата с изработката на мебели, като предполагам, че нещата са доста сходни и при строителните фирми.

Ето как си направих гардероб в спалнята "по поръчка".

Отивам на стройко преди 1 г. и давам размери и проект на гардероб за вграждане за спалнята (3х2.4 м). Правят ми оферти фирмите за мебели - от 1500 до 2200 лв. при един и същ проект и дори ПДЧ от един вносител??? Защо има такъв марж питам аз? Те отговарят тая фирма дето ти дава 1500 нещо не са ориентирани и сигурно са направили грешка при калкулациите. Ти тия чекмеджета дето си ги проектирал знаеш ли колко трудно се правят. Трябва да пренастройваме машините....
Да обаче на мен ми се видя малко съмнителна работата, пък и говорих с баща ми който има идея от най-общите дърводелски работи и решихме, че няма да имаме проблеми да си направим монтажа сами.

Ами нещата изглеждаха така
ПДЧ от склада на ЛИЯ 4 листа по около 60 лв.
Разкрояване по 25 лв. на лист - точно срещу склада на лия има цехче.
Обкантване грубо около 100 лв.
Обков 120
транспорт 40 лв.
други материали 20 лв.
Общо разходи за материали 620 лв.

Труд от мен и баща ми за два weekend'а и сега си имаме гардероб в спалнята.
Сега да сметнем надниците на мен и баща ми - 1500-620=880 лева което, прави по 110 лв. надница на ден за мен и 110 лв за баща ми. Ами мисля, че такива парички и в Люксенбург не се плащат като надница. Да ги оплачеш производителите на мебели с норма на печалба 150%
:}

Когато си правиш нещата сам има някой преимущества - първото и най важното пряко следиш как стават нещата и второ който плаща поръчва музиката - когато някой изпълнител не ти харесва - довиждане. А иначе че ни мислят за балъци си е техен проблем - както каза Стефан Б все някога ще дойдат на наша територия и там няма да могат да си организират нещата сами и ще си плащат като попове.

Приемете този пример като илюстрация как се прави бизнес в БГ и предполагам, че ще се приближите до начина на мислене на строителните предприемачи (само дето при тях нормата на печалба сигурно е по-висока) smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-04-03 10:42 от dedo Mrazzz.
Re: Балъци ли сме аматьорите строители, и трябва ли да плащаме скъпо затова?
03-04-2007 - 11:06:54
Печалбата от правенето сам на основни детайли дейности съм я установил отдавна, а и идването на "наша територия" на разни селски тарикати е факт отдавна при мен, така че тази операция с връщането е в ход, още повече, че даже и не знаят откъде им идва и си мислят, че техните номера и в Европа ще вървят. Така че аз съм ЗА и съм на линия в подкрепа, още когато имаше една тема за или против къщата. Поздрави на всички ентусиасти и гледам някои неща малко по малко вече отиват към по-добре.
Re: Балъци ли сме аматьорите строители, и трябва ли да плащаме скъпо затова?
03-04-2007 - 12:46:56
Здравейте и от мен,
аз също съм от онези балъци оптимисти. Не може все черногледо са се гледа на нещата. За моята къща започнах да бягам по инстанции на 14,02,2006г. До момента вече съм с одобрен проект и виза за строеж. Имаме договор с една бригада за строеж, като им плащам само труд, материалите аз си ги осигурявам. Миналия четвъртък изкопахме основите, а в петък ги заляхме. Вярно наложи се да потичам малко повече за бетона и камъка, но пък сме доволни от резултата. Днес майстора ще идва да прави кофража за пояса. Да се надяваме че и по-нататък няма да имаме проблеми. Бавно но славно и с голямо желание. А като виждам какво се получава направо ми тръпне едно под лъжичката. :] Иска ми се да ви пратя снимки, но са на телефона и още не съм ги свалила. Успех на всички.
Re: Балъци ли сме аматьорите строители, и трябва ли да плащаме скъпо затова?
03-04-2007 - 16:33:43
Е, мен ме знаете. Сега боледувам от Изолации. Но те преляха чашата, както може би сте усетили в темата за външна изолация... Не мога да повярвам, че труда е толкова, колкото направата на покрив. Хайде, дограми да правиш-иска машини, организация, транспорт, контакти за профила. Но да слагаш изолация и да мажеш се иска само майсторлък, контакти с вносители за по-тънко (за гуша, не за друго), да наемеш скеле и да имаш добър професионален мастар, едно спарки с накрайник за бъркане, чук и дебели дрехи, разбира се и да не те е страх от високо.
Но - не е луд който изяжда зелника, а аз за съжаление се нареждам сред тия, дето го дават, щото не се хванах сам да си правя изолацията... Просто не мога да огрея навсякъде.
Но майстора като ме разпита кво работя и взе да подпитва за ползата от пари в банка, кредити и дсепозити и дали той с тия осигуровки не можел еди кво си да направи , му теглих фино една като му обясних да заповяда в работно време иначе струвам 100 лв. на час, ненапразно не си лепя платната сам.
Не че е истина, специално в моята работа, но е напълно възможно , да иде на консултация при адвокат да види за какво става въпрос...

За мен едно е истина - не можеш сам всичко да направиш а и не ти е работа. Има свестни фирми, две думи няма, например, тенекеджиите ми са супер, строителната ми фирма също са много добри - че вече стана скъпо и взимат повече, това е конюнктура, специално за тях мисля, че е оправдано, аз съм много доволен.
Но Тези, дето само много говорят, специалистите по всичко, те ме дразнят, особено като си засравняват цените с големите фирми.... Както и други, дето се оливат в исканията си.
Вярно е и друго - както в БГ се оформят сегменти на жилища за различните прослойки, май така става и с майсторите - доколкото ги има. Добрите никога не са без работа и то при ясно кои хора, дето не си знаят парите. Другите гледат какво става и гледат и те да намажат.
А че строителството стана вече скъпо удоволствие - две думи няма , ами една тухла е почти лев, кубик бетон 120... Просто момента е много тежък за строящите за себе си, скъпо е, факт. И май няма да стане по-евтино, както и да роптаем, както и няма да си внесем качествени майстори или да променим манталитета на наличните - все едно да обясниш на средностатистически таксиджия как не е прав да те псува, че не му оставяш бакшиш като те е прекарал по най-дългия път... Какво ще ти каже в най-добрия случай:
"Ами като не ти харесва, оди пеш"
За съжаление...
Re: Балъци ли сме аматьорите строители, и трябва ли да плащаме скъпо затова?
03-04-2007 - 17:29:15
Магеа, ти не разбираш, че няма да има работник извън строителните фирми в скоро време, който да е в състояние да работи сам. Т.е. искаш не искаш ще трябва да ползваш услугите на фирми.
Re: Балъци ли сме аматьорите строители, и трябва ли да плащаме скъпо затова?
03-04-2007 - 17:55:49
Що пък да няма, господин специалисте.
Вече всички са наясно, че си най-големия разбирач в този форум. И струва ми се, поста на Мажеа е точно в тази насока. Леко се възмущава и то с пълно основание.
Ясно, че си с няколко висши образования ................ тесен специалист, ама дай и на другите да дишат. По малко. Никой не се мери с теб.
И да ти кажа, в Европата и в Щатите хората работят самостоятелно. Разликата е че малко учат, искат им стаж, държат изпит и накрая получават ЛИЦЕНЗ и работят.
Всичко това става под формата на ЕТ примерно, за да може да е данъчно регистриран.
Изобщо не се заблуждавай, че ще има само големи фирми.
Ще се промени начина на контрол. Т.е. ще започнат да се плащат данъци, осигуровки и т.н.
Re: Балъци ли сме аматьорите строители, и трябва ли да плащаме скъпо затова?
03-04-2007 - 18:33:27
Аз не виждам разлика между това, което ти казваш и това, което казвам аз.
Я прочети някъде дали съм написал ГОЛЕМИ строителни фирми. Написах строителни фирми.
Явно не си в час какво точно представлява да си строиш сам в България щом го сравняваш с малките фирми в САЩ.
Abu
Re: Балъци ли сме аматьорите строители, и трябва ли да плащаме скъпо затова?
03-04-2007 - 20:13:29
Колегите ми бачкат частно уикенда, ама ползват машинките и инструментите от фирмата (с разрешение). Ако не разполагаха с тях, нямаше да работят допълнително. Да допълня Стефан - за топлоизолацията ти трябва още свестен нивел (70-80 лв.) и добра дрелка (сега им викат перфоратори - почват от 500). Ако имаше кой да кредитира ЕТ за инструменти, може и да стане като САЩ.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход