Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

XPS преди замазка и настилка

Публикувано от minchoto 
XPS преди замазка и настилка
26-03-2007 - 10:06:29
Здравейте,

Интересува ме кой е най-удачния вариант за изолация на под преди замазка.

Мисля да сложа някакъв XPS, но няма ли опасност да се напука замазката след това.

Гледах и някакъв материал на Austrotherm, който е подходящ за бани и мокри помещения, но никъде няма указания как точно се полага и кое след кое следва.

Мисля че Austrotherm Uniplatte се казва продукта.

[www.austrotherm.com]

Някой може ли да помогне с начина на поставяне на XPS за подова изолация, най-удачни варианти и т.н.

Благодаря предварително.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-03-26 10:09 от minchoto.
Re: XPS преди замазка и настилка
27-03-2007 - 09:01:27
И мен ме интересува живо въпроса с изолация на под с XPS. Четох в други форум и, че ако се слага теракот отгоре се прави така:

първо XPS'а и отгоре замаска 3см с арвирана мрежа вътре (5х5) и теракота отгоре.

При мен ситуацията е малко по-различна - пода, който ще изолирам е на балкон и има деневилация за отичане на вода. Въпросът ми е дали първо да направя замаска за изравняване на нивото, после 3-4 см XPS и после още една замаска 3 см с армировка и теракота от горе?


Другият вариант е изолация на тавана на съседа под мен на балкона. Май това ми се струва по-разумен вариант. Там мога да сложа нещо около 5-7 см. и ако го направя с XPS ще стане по добре изпълнено и няма да дърпа влага. Другият плюс е че ще изравня нивото вътре и няма да има стъпало.

Давайте съвети как да направя иаолацията
Re: XPS преди замазка и настилка
27-03-2007 - 10:00:28
Здравейте,
Колкото съм чел за изолациите, нещата са така:
1. Плочата на балкона се изолира отвсякъде - и отгоре и отдолу. Иначе нищо не правите, или нещо, но наполовина.
Идеята е да се изолира от вънщното влияние, което се постига само с цялостно обличане, в идеалния случай вкл. и парапета - бетонов или тухлен, ако е Итонг е друго нещо.
2. Детайли можете да видите по сайтовете на големите фирми производители на изолация. По списание Направи си сам също има често, в списание Още за къщата - в един от първите броеве посветени на изолацията. На сайта на Церезит би трябвало да има детайла, там се говори за система - от първия до най-горния пласт, изобще поревете, сигурно ще намерите. Или прескочете до Стройко , или им звъннете - ще ви упътят.

Слага се лепило, ХПС, армирана замазка поне 4 см. и се лепят плочите като фугите е добре да се минат със Сика или друг пластификатор, не цимент, цпециално за тераса - там има здрави разширения и циментовите фуги пукат.
Успех.

П.С. Не съм професионалист, така че ако нещо бъркам - рискът е ваш. Проверете си нещата.
Re: XPS преди замазка и настилка
27-03-2007 - 11:20:50
Благодаря СтефанБ.

Въпросът с парапета е решен вече smiling smiley изидани са с 10 см итонг + 6 см EPS между итонга и перилото. Балкона е лоджия (изцяло вътрешна) ЕПК и единственото "слабо" место е пода и тавана. За тавана вече реших въпроса с каменна вата (от плътната пресована на листове) и гипсокартон. Препоръчвам това за таван защото нямам никакви забележки. Под - вече направих един на другия "бивш" балкон - сега кабинет (около 6 кв. м) с повдигната конструкция от гредички (повдигането е общо с 12 см.) и изолация от XPS + обикноменна вата на руло колкото може да се натъпче. Отгоре OSB и естествен паркет за да се продължи визуално стаята. Тази зима не може да е критерии, но след ремонта не съм пускал парно в стаята с изключение на отопление с климатик през 10-на дни от сезонаsmiling smiley))) и се поддържаше темп около 20 градуса за северно изложениеsmiling smiley Разбира се направих и външна изолация.

Сега за втория балкон - балкон пред трапезария, който искам да се използва за зимна градина. Всички операции по зидане и дограма и външна изолация направих миналата година, но не ми стигна веремето за целия ремонт. За тази година остана изкъртване на старата стена към балкона и направата на пода на балкона. Желанието ми е да продължа теракота от стаята. Нямам притеснения ако се наложи да повдигна нивото.

Въпросът ми е какво се прави с деневилацията. Преди или след XPS'а се изравнява денивилацията. Ако е преди ме чака доста дебела замазка (10 см в долния край, после XPS и после 4 см нова замазка с армиране. за теракота и аз четох, че е хубаво да е с по-широка фуга и пластификатор. За изолацията от долу на съседа на тавана нямам притеснения, защото няма да е скъпо. Проблемът е че съседите са в чужбина и не знам кога ще мога да поискам разрешение до тогава аз ще направя всичко при мен, а долу ще остане работа за 1 ден.

Ако някой има опит с подобен ремонт нека пише за впечатления и съвети за "тънкостите" при правенето на пода.

Аз мога да съм полезен при варианта с гредова конструкция OSB и паркет.

Re: XPS преди замазка и настилка
27-03-2007 - 12:29:17
Пак съм аз, но е подобно на това, което правих в къщи.
Аз затворих две открити ама под небето тераси (живея в далаветара на строителя - подпокривен мезонет опасан с тераси - котата било на покрива. Тези тераси бяха язва, защото изолацията беше под всякаква критика и станаха на зимна градина и кабинет, но оставих предради към стаите, понеже все пак са много остъклени - от вдете страни на 90 Процента, от останалите две - на 50 и зимата не ги повече от8-10 градуса, колкото цветята да изкарат - това там където е зимната градина, а в кабинета тогава парното е на снежинката - да не замръзва, иначе е безсмислено с тия витрини няма затопляне нощем, през деня обаче е добре - слънцето го загрява бързо, лятото с щори, естествено, че може да пържиш яйца иначе...
Та, наложи ми се да вдигам нивото и то доста. На едната сложих итонга-а отдолу за пълнеж - хем не е тежък, хем изолира, върху него ХПС с мрежа - не от най- тънката, пуснаха майките, и замазаха с земновлажна замазка като сипахме в нея бая перлит и размесихме от тоя дето е на чували по складовете, български. Това беше през 1999 Отгоре е лепен с теракол италиански грес на 40 см. До момента не е мръднало.
Но предварително огледах конструкцията, армировката и говорих с техническия на блока дали е спазен номера, че ме беше страх да не поддаде. После приятел строителе инженер го сметна, до момента нямам проблеми, просто са залагали дебели стоманени греди в бетона по корнизите и това ми решава проблема, че не е само пълнежа, дограмите и покривите на двата ми балкона се държат на метална конструкция от п-образен лайзен, бая си е тежко....
Е, наистина 8 год не е много, но стискам палци да няма скоро умора на метала.....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход