Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Основи

Публикувано от slanchice__ 
Основи
29-01-2007 - 08:23:42
Здравейте, дадох проекта на една строителна фирма за да ми даде оферта. Къща на два етажа с РЗП 180кв.м. По проект основите са на 1,50 дълбочина и широки 0,60см. Според мен, а и според строителя 0,60см са много. По негови изчисления само за основите без първа плоча ще отидат 100м3 бетон без камък. Възможно ли е да е някаква техническа грешка, т.к. и в арматурата има неща които са сгрешени. Също така проекта ми е даден за доклад за съответствие там дали ще видят това и ако да, дали ще го отчетат като грешка и да върнат проекта на коструктура за промяна.
Re: Основи
29-01-2007 - 08:37:12
Племенницата ми в пети клас го сметна така:
1,5 м х 0,6 м = 0,9 м3 бетон на линеен метър основи. Ако основата ти е стотина м2, примерно 12/8 или 10/10, това е около 40 м1, т.е. 36 м3 бетон.
Строителят ти да повтори математиката до пети клас!
Отделно, ако не се налагаше, нямаше да наливам 36 кубика в основите, но това не мога да го преценя така...
Re: Основи
29-01-2007 - 09:08:11
Аз налях точно 36 м3 бетон в основите (около 100 м2) само че нямам мазе и не са армирани. Ако са армирани мисля, че и с половината от това можеш да минеш. Строителя ти нещо те гъбарка.
Re: Основи
29-01-2007 - 10:25:50
slancice, не може да се каже така, всичко е въпрос на сметка по проекта.
Моето мазе е с плоча като на кота 0 - 196 квадрата, по неволя го направихме такова огромно, под цялата къща. Стените са на 2.80 до плочата. а като сложиш и основите идва над 3 метра.
Значи за подложен бетон, основи, стени на мазето, колони, шайби, до кота -0.05 без нулата. повтарям , сме налели 138 кубика бетон.
После за другите две плочи, вертикални елементи и покрив - още 133 кубика.
Но щом нямащ мазе и квадратурата ти е на една трета... не знам, трябва да се види проекта.
При мен най-дебелата стена на мазето беше 40 см, другите са по 30, но има шайби, фундаменти те са си дебели....
Е, и моя инженер се беше олял, но един съвет - не слушай много майсторите, ако имаш съмнения, отиваш при конструктор, майстора не му е работа да дава акъл, не че няма печени, но са вече рядкост, а всички без изключение обичат да съветват и все всичко знаят, така че не ги бръсни много.
Кой беше казал - "Доверяй, но проверяй", прав е бил...
Re: Основи
30-01-2007 - 18:08:01
Пичове при мен за кота нула без сутерен с квадратура 148м2 влезе около 72-73м3 бетон от които около 5м3 подложен. Ивични основи дълбочина 160 см. и широчина 70 см. Не стигнахме до здрава почва защото отдолу тръгваше водата и си беше еб..ло майката. Желязото излезе всичко включително и плочата на кота 0 около 3100 кг.
Re: Основи
31-01-2007 - 08:43:54
Здравейте отново, срещнах се със строителя. Проверихме сметките наново. Така за основите по този начин както са дадени по проект се получи 85м3, за плочата около14м3 бетон. Според строителя имам два варията:
1. Ако конструктора се съгласи да се направи бутобетон и да сложим камък в основите, бетона се намаля с 20%.
2. Втория вариант / и ние се спираме на него стига да се съгласи проектанта/ основата да се изкопае на 0,60см, долу да се направи 0,50см високо и 0,60см широк пояс или стъпка /не знам точно как се казва/, да се направи кофраж и нагоре да е на 0,40см широко, като пояса да се обърна /т.е. от хоризонтално положение да стане вертикално/.
Имам среща с проектанта насрочена и строителя ще дойде с мен да говори.
Иначе проектанта казва на мен а аз на него и после обратно. В крайна сметка да се разберат те двамата, т.к. аз не разбирам.
Re: Основи
31-01-2007 - 09:43:49
Е, това е най-мъдрото, което си направила.
Нека двамата да се разберат как може да стане, а ти присъствай, за да не забравят, че все пак нямат банка зад гърба си а частен инвеститор...
Все пак търси компромиса качество-цена, но не за сметка на цената, бсе пак са си основи.
Но щом конструктора ще го мисли - няма проблем, ще ти намери вариант. Успех!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход