Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

За избора на архитект

Публикувано от Cherry 
За избора на архитект
15-01-2007 - 20:18:21
Моля, дори и да ми е тривиално питането, дайте идеи какво трябва да съобразя при избора на архитект, който ще ми проектира къщата? Има ли някакви подводни камъни? За какво трябва да внимавам?
Знаете ли дали архитектите са склонни да направят един прост идеен проект, нахвърлян на лист и колко евентуално струва това? Имам предвид, че така ще ми е по-лесно да се ориентирам кой ще е най-близо до моето виждане за бъдещата къща.
Благодаря предварително!
Re: За избора на архитект
16-01-2007 - 00:11:45
Виж тук, писала съм някой неща...smiling smiley
[forum.imoti.net]
Re: За избора на архитект
17-01-2007 - 13:09:14
Благодаря, Мегеа!
Аз ти бях чела писанията smiling smiley.
Вчера се срещнах с двама архитекти - единият ми предложи цена 22 лв/кв.м /струва ми се доста прилична/, другият ще ми каже цена тия дни. Но нещо не съм сигурна, че това са моите архитекти. Търсенето ще продължи засега smiling smiley.
Re: За избора на архитект
17-01-2007 - 14:34:37
Ами единствения начин за да си сигурна при избора на архитект е да си пговориш с бивши негови клиенти. 22лв/м2 за София ли става въпрос. Цената зависи и от големината на къщата (РЗП). В Пловдив пак така се движат цените.
Важно е да ти направи проекта в срок. А за подводни камъни - много може да са.
Но при архитекта и ти участваш в избора на разпределение на стаи и.т.н.
Финансово за теб по-важен е проекта на конструктора , защото от там зависи колко желязо и бетон ще ти отидат за направата на къщата.
На такива проектанти съм се нагледал - слагат , слагат армировка да било по-сигурно. А накрая те не я плащат а ти даваш парите. Но въпроса е да не се подмамиш от някоя евтина оферта и после да ти излезе през носа.
Защото съм имал такива случаи. И си плащаш пак за повторно проектиране.
Ами това , ако нещо конкретно те интересува питай пак.
Re: За избора на архитект
17-01-2007 - 17:08:15
Парите за цялостно проектиране (всички части) се движат между 15-25 лв/м2.Но това не е най-важното. Избери си архитект ( а той ще ти натресе конструктора) от някой който е строил по негов проект и не му е сърбал попарата с 300% презастраховка на желязо и бетон. И да дадеш 1000 повече за проектиране със един разумно и добре проектиран проект ще спестиш за една двуетажна къща например между 10 и 20 хилки от излишни бетони и яки железа. Значи питай патило , а не някой многознайко който ще ти хвали архитекта колко е добър, конструктора е важен. Архитекта може да ти го направи по твой идеен проект до няколко сантиметра разлика , ако добре си ги премерил нещата. Няма да ти направи отстъпка в цената но ще имаш къща каквато ти искаш да имаш, а не каквато някой е измислил да имаш.
Re: За избора на архитект
17-01-2007 - 21:19:48
Конструктора е важен.Аз най добре си знам защото съм конструктор.Кото ме лъже архитекта с плащането и се ебава с мене и работата ми е такава.С коректните архитекти и клиенти май не съм имал проблеми.Разхода на бетон и стомана са прилични стига да няма някои архитектурни изгъзици.Затова е важен колектива който изработва проекта ,а не само архитекта.
Re: За избора на архитект
18-01-2007 - 01:24:17
Давам ти един пример. Едни клиенти си построиха помещение около 1500 м2 което да използват като изложбено , като дойдоха при мен в процеса на строителство - бяха направили част от основите и се бяха усетили че нещо не им е наред в проекта. Армировката им беше ~40кг/м2 - става въпрос за гредова конструкция.
При преработката на проекта плочата им стана безгредова , която по запознатите знаят че изисква повече армировка от гредовата. А отделно и така им беше много много по-удобно защото им се увеличават светлите височини и не се виждат греди , като погледнеш към тавана. Преработка отне около една седмица и армировката излезна ~30 кг/м2. Хонорарът ми беше 3000 лв. Простата сметка показва :
При първият вариант 1500Х40 - 60 т. армировка.
След преработката 1500Х30 - 45 т. армировка.
15 т. армировка са си доста излишно похарчени пари и ненужно утежняване на конструкцията. Все пак вече няма нужда да се строят мавзолеи.
А ако беше останало пак гредова система но преработено , икономията щеше да е около 25 т.
Надявам се да попаднеш на добър архитект със съответно добър и опитен конструктор.
Re: За избора на архитект
18-01-2007 - 08:49:07
Здравейте,
да ви кажа че аз дадох моя проект по част конструктивна в един арматурен двор да ми направят заготовките. Оказа се, че проектантката е объркала много неща. Аз не разбирам нищо, но според мен в двора нямат изгода да ме лъжат и да ми намалят арматурата. Обадили се хората на проектанта и се оказа, че тя си проверила проекта и те били прави.
Незнам в случая, кой е крив и кой прав, но си правете сами извод. За човек като мен, който не разбира е непонятно. Хората от арматурния двор ми обясниха много нагледно каква е разликата м/у това което е написано по проект и какво трябва да е в действителност. Написано е столчетата / незнам какво точно е това/ да са 14 см високи, по този начин плочата трябвало да стане 17 см., а това било много. Много други неща също, които не се сещам точно но....... А в пари от приготвените от мен ориентировъчно на пръв поглед за проекта /основи +първи етаж и плоча/ 5000лв. платих 2900лв.
Re: За избора на архитект
18-01-2007 - 15:34:14
Според мен за да нямаш ядове е най добре да отидеш във фирмата на Главния архитект на общината (района) - всички си имат такива!

Това ти гарантира безпроблемно минаване после на съвет в общината. Не се лъжете да вадите комплексни доклади за съответствие, по добре е тези пари на ръка на Главния архитект!

Докато разбера тези прости истини изгубих месеци ценно време миналото лято в активния строителен сезон. Сега вече проектирам следващата къща в "правилната" фирма и имам уверението че ще мина на първия възможен съвет.
Re: За избора на архитект
19-01-2007 - 00:50:43
Ама той човека не се оплаква че не му е минал проекта , а че проектантката си е измислила спецификациите колкото да отбие номера. Ами като извадиш от височината на плочата бетонното покрите 3 см и ще разбереш колко трябва да са високи. Иначе за минаването на проектите си прав че е по-лесно да се даде на доверена фирма , но именно едно такова мамино синче нищо не разбираше , а му бяха възложили проект на .................... - сравнително лесен. Баща му беше в главен архитект в съответния район и два пъти му връщаха проекта на експертен съвет, на третия път мина. Отделно бог знае колко пари беше взел на клиентката , но се стискаше да плотира някои чертежи цветно защото било скъпо , абе въобще жалка история. А също така един познавам друг архитект който пак е с необходимите контакти и съответно работи много е направо перфектен , аз досега с толкова коректен човек и професионалист не съм работил. Така че всичко е до конкретните
колги които ще изпълняват проекта.
Несериозните изкарват до едно време но после си правят харакири.
Конкретно две такива архитектки познавам , колко пъти са щяли да си изядат боя от недоволни клиенти - взимат им парите а не им дават проект.
Но и двете се провалиха след една две години подобна несериозна работа и опетняване на името на колегията.
Ами всяко стадо си има черни овци.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход