Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Под с OSB?

Публикувано от kalchev 
Под с OSB?
22-10-2006 - 20:15:21
Здравейте,
Закупих си нов апартамент и понеже се захванах с доста крупен ремонт с ограничени средства, ми дадоха съвет да направя пода с OSB.
Отделих нужната сума за закупуване на 20 плоскост(приблизително толкова ще ми трябват), но никъде не мога да намеря информация как точно се поставят sad smiley Аз мислех че просто ги полагам и ги фиксирам с дюбели, но ми казаха че така може да се раздуе и да се получат бабуни... А и не знам дали трябва да е на абсолютно равен под и доколко, и ако се налага допълнително изравняване - как да го направя.Някакъв майстор ми вика, че трябвало да се оставят свободно, само от тежеста да се държат върху пода, а изравняването можело с пясък... Не знам вече..
Та така, ако може дайте ми някой съвет в тази насока или поне ме насочете към материали в нета от където мога да прочета повече - как да си направя пода от OSB? Става дума за стандартен панелен апартамент.
Re: Под с OSB?
23-10-2006 - 03:59:50
Ориентировъчно:

Бичмета/летви минимум сечение 5х5 см през 30см-50см (в зависимост от дебелината на плоскостите). Върху тях се коват плоскостите. В междините може да сложиш изолация.

Варианта с пясък става, но е по-подходящ за изравняване на подове от стар гредоред. Видях такова изпълнение, като върху плоскостите бяха сложили ламиниран паркет. Добре беше. За нов апартамент обаче би било странно.
Re: Под с OSB?
23-10-2006 - 10:49:21
Ако четеш амглийски - [www.osbguide.com]
Можеш да го направиш с бичмета за обиране на кривините на пода и вата за шумо/топлоизолация.
Re: Под с OSB?
23-10-2006 - 18:55:28
На мен изолацията не ми е критична, дори напротив - комшията отдолу е на дърва и даже ще ме топли winking smiley Доколкото разбирам скарата от летвички е за изравняване? В такъв случай, проблем ли е ако наслагам по пода(мисля че е сравнително равен) изолация за ламинат, от тази меката, 2-3 мм, и отгоре да накова OSBto с дюбели? Може ли наистина след време да се получат накакви раздувания и деформации (отгоре ще е с много дебел и здрав лак)? Както разбирате, опитвам се да намеря максимално опростен и икономичен вариант, така че да мина и без майстор.... :ami:
Re: Под с OSB?
24-10-2006 - 22:54:57
Меката изолация, за която говориш е за малки неравности от порядъка на 2-3мм. Ако вдлъбнатините са по-големи (5-10мм) може с OSB. Летвите се слагат за нивелиране на пода. Самото OSB е товароносимо и може да поеме неравностите без летви стига подът да не е наклонен. Може да сложиш 2 слоя OSB с разминати ръбове като плаващ под без да го закрепваш за плочата.
Има и 6мм дебели подложки от мляно дърво или депрон за неравности 5-6мм. Такива има в Канор - www.kanor.inet.bg
Лично аз съм с последната подложка и съм доволен.
Re: Под с OSB?
26-10-2006 - 08:39:12
Под с OSB

За да е здрав - ще трябват плоскости от поне 18 мм, а те са по 26-28 лева едната.
Пълното название на материала е OSB-2/18мм нешлайфано. Продава се на най добри цени във фирма Нюман.

тел: 02/931 10 31, 931 12 66, 931 09 97, 931 14 28
[www.newman-bg.com]

Според мен имате възможност за по-смислено решение. Съществува материал на същата и малко по ниска цена с който хем ще си оправите пода, хем ще ви е постоянно топло. Това е XPS - Експандиран пенополистирол със затворена клетъчна структура, известен като Фибран, Фибротекс и Стирофом. Тази термоизолация съществува във вариант за външни стени и за под. цената е около 206 лв за м3 или около 6 лв на м2 на плочи по 3 см.

Ако пода е много крив може да разстелете преди това върху него гранули - има ги като стиропорови топчета и други подобни, които се продават в Максим www.maxim.bg и на други места.
smiling smiley
Re: Под с OSB?
02-11-2006 - 18:48:59
С два милиметра постелка за под ламинат става. Но плоскостите не ги кови. Нека да са свободни. Централните ръбове ги залепваш, а от към стените задължително оставяш 1-1.5 см. - като при редене на паркет. Иначе от температурните разширения ще изпъкне.
Re: Под с OSB?
15-11-2006 - 22:48:52
Благодаря на всички за мненията.
Пода го направих smiling smiley)
Някакво майсторче от квартала си правило подобен и аз като него - наредих отдолу 1 см стиропор, за обиране на неравностите, като платната стиропор ги прихванах с по няколко капки силикон, и отгоре OSBто.Платната OSB ги наковах с дюбели, ф 6, където се наложи и ф 8. Помежду платната уплътних със силикон за дърво, оцветен, такъв сложих и във фугите към стената, за да не влизат хлебарки. Отгоре го минах с лак за паркет на Оргахим, с втвърдител, но за втората стая няма да е такъв - вярно, корав е, но е тънък, не покрива неравностите в OSBто.
Та така, по нататък може да сложа и снимка как изглежда smiling smiley
Re: Под с OSB?
16-11-2006 - 09:11:17
Ако стиропора ти е обикновен, по всяка вероятност като сложиш тежките мебели, ще ти поддаде пода. А и е много тънък слоя, има специални стиропори за под замазка или плаващ под, които са с допустим луфт - 22/20, 33/30 и т.н.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход