Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

разрешение?

Публикувано от Ivi 
Ivi
разрешение?
15-08-2006 - 15:42:30
Искам да си направя тераса на хола, тъй като в момента няма. Апартаментът е на първия етаж, така че като изпълнение няма да е трудно. Въпросът ми е трябва ли да искам специално разрешение за това и от къде? Какво може да стане, ако я изградя без такова разрешение?
Благодаря предварително на отговорилите!


Re: разрешение?
15-08-2006 - 17:42:31
Все щесе намери кой дате издаде .
teo
Re: разрешение?
16-08-2006 - 18:33:28
Без разрешение няма да стане, колкоо и лесно да е изпълнението. Намерете си проектант, минете през общината, извадете си разрешение и тогава стройте. Апропо съседите Ви на какво мнение са ?
Ivi
Re: разрешение?
17-08-2006 - 11:50:14
Още не съм купила апартамента.Това му е недостатъка, че терасата на кухнята е усвоена, а на хола и спалнята няма. Никак не е удобно, затова се чудех колко би ми излязло подобно начинание, заслужава ли си, трудно ли се дават подобни разрешителни, откъде се вземат... Изобщо всичко по въпроса би ми било много полезно.
teo
Re: разрешение?
17-08-2006 - 12:16:27
Тук има доста специалисти, но не знам защо не Ви отговарят. Поради това се надявам моя съвет да ВИ е от полза:

Има много проектантски бюра, фирми и т.н. Може и с познат архитект или проектант.
Запознайте го с Вашата идея. Добре е да му дадете копие от съществуващите чертежи на сградата, копие от нот.акт. и др. документи, които ще поискат. Ще ви направят някаква архитектура с кратко описание и разбира се инженер-конструктор ще Ви направи необходимите изчисления и чертежи за балкона. Предполагам, че същия ще направи и някакъв доклад за Безопасност. Цялата документация следва да се внесе в архитектурния отдел на общината в която е жилището и би следвало в срок до 1 месец да получите отговор, т.е разрешително за строеж или отказ.

Виждал съм такива преустройства, така че това едва ли е прецедент. Нищо бе Ви пречи да отидете в общината в архитектурния отдел и да си направите среща със специалистите там. Самите те могат да ВИ свършат работата на частни начала.

Апропо - ако допуснем, че икате балкон около 6 м кв. вероятно ще ВИ трябват около 7-8 хиляди лева за цялото изпълнение. Най-скъпата част ще е дограмата разбира се.

Поздрави и успех !




Re: разрешение?
17-08-2006 - 12:17:40
Не съм архитект, само преустройвах преди няколко години, но трябва да проверите дали не са променили нещата мисля в ЗУТ, или най-добре с архитект. Ако нямате проблем със съседите не ви трябва разрешение, но един да ви има зъб и да изпищи ще ви глобят от общината и ще имате разправии.
Значи нужно ви е нотариално заверено съгласие на всички собственици във входа за преустройството, плюс проект, архитекта ще ви каже какви точно части - на мен например ми искаха и ЖИК, щото течали води... Абе, в общината ще ви обяснят, или той ще ви посъветва.
Но ако не сваляте шайби, най-добре без разрешение, дано някои не ви създаде проблем, че разправиите са страшни.
Иначе законно ви е нужно разрешение за преустройство, което се издава от общината на базата на проект със съответните части - според това, което правите.
Успех
Ivi
Re: разрешение?
17-08-2006 - 16:19:59
Благодаря много за съветите. Мислех, че ще е по-лесно и честно казано не съм очаквала да ми излезе толкова скъпо. А и това със съседите...Осем етажа с по четири апартамента на етаж... Все ще има някой, който не е съгласен. Макар, че на практика това на никого няма да пречи.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход