Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Еретично за топлоизолацията

Публикувано от Petar 
Еретично за топлоизолацията
08-04-2008 - 19:20:28
Еретично, защото след като прочетат долните редове очаквам канонада по мене от майстори и фирми дето фасадната изолация им е добър бизнес, както и от търговци на топлоизолационни продукти.

Но приемам всякакви аргументирани критики и забележки.
Уточнявам че става дума за моята си къща и че изводите ми не важат за всеки.

Нека погледнем нещата от друг ъгъл. Имам ли нужда въобще от външна изолация?
Следвайте ми точно мисълта и логиката и кажете къде греша, защото доста си поиграх да посмятам.

Имам къща на 2 етажа с РЗП 120м2, площа на външните ми стени е около 200м2
Плочите на пода на 1етаж и на тавана са по 60м2

Знаем от къде се губи топлината ( справка - към брошурата на Изовер), тоест
1=Покрив : 30 %
2=Стени : 16 %
3=Под : 16 %
4=Студени мостове : 3 %
5=Опресняване на въздуха : 20 %
6=Останалите 15% предполагам че е от прозорци, но не са упоменати. Но нека да приемем че съм си поставил средно добри прозорци,така че нека ги неглижираме като фактор.

Реално можем да влияем на загубите по точки от 1 до 4, тоест на на 65% от загубите като ги намалим чрез подходяща топлоизолация.
По точка 5 и 6 да приемем че няма какво толкова да направим и да ги смятаме като неизбежни загуби.

Условието : Аз съм решил да си направя такава топлоизолация та да си запазя 40% от тази енергия дето отива в атмосферата след като вече съм си я платил.

Как ще го постигна така че да ми е най- оптимално и финансово изгодно ?

Според мене най-логично е следното - да наблегна на изолацията там където са най-големите загуби (тавана и пода) и направо да се откажа от всякаква изолация по стените (по късно ще обясня защо)
Освен това на тавана и пода спокойно се справяш и по метода "направи сам, без прословуте "майстори". Тоест и сложността на изпълнение е фактор, който не е без пари естествено.

Нека за удобно да приемем че за всички площи подлежащи на топлоизолация важи U=1.5 W/m2K. Приел съм и за даденост ламбда на фибрана 0.035, което е по-близо до реалността от заявените 0.03 от производители и дистрибутори.

С калкулации стигнах до извода че за тези 40% икономия (от възможни 65) ми е необходимо следното :

За тавана ми е необходимо U=0.15 (да, почти като на пасивна къща)
Пестя 90% от топлото бягащо през тавана или 27% от общите загуби.
Решение - 22см фибран на таванската плоча на студения ми таван,дето ползвам за склад и вехтории. Стойност - около 56-58 лв/м2 барабар със найлона за пароизолация и ПД4-то върху фибрана, общо - около 3500 лв.
Идеално за "направи си сам" , вече съм сложил 10см и ПД4 отгоре.Бомба е.

Пода на 1 етаж трябва ми U=0.3 Пестя 80% от загубите или 13 % от общите.
Решение - сух под с височина 14см без паркета.
Няма проблем, сега височината ми на 1 етаж е 2.8 м.
Сух под - 3 см нивелираща посипка Aquamat+ фибран (подов)9см+ГФазер-2см (2слоя)
Стойност - около 55-57лв/м2, общо - около 3500лв

Дотук - зада4ата съм я решил : 27%+13% = 40%
Общо - 7000лв за топлоизолация.

Фасада, стени - 200м2 , спестявам поне други 7000лв от изолация и то само ако сам си я правя. Иначе доста повече-към 9-10000 лева.
Защо да ги давам тези пари след като не могат да ми донесат повече от 13-14% икономия на енергия. ??? Тоест излиза ми финансово 3 пъти !!! по-изгодно да си изолирам тавана и пода отколкото фасадната изолация.

Да видим сметката за отопление.
Нека приемем че за неизолираната си къща 120м2 давам 300лв/месец.
При 40% икономия ще плащам на Енергото 180 лв/месец вече.
180 лв на Енергото ? Да не сам луд да ги храня..не са познали.
Да,ама не както казваше г-н Бочаров на времето.
В случая следващото ми решение ми се струва най логично :
Накратко - вземам със спестените 7 бона от фасадата 2 (по 1 за всеки етаж)последни модела климатични зверове на Дайкин(6000лв общо), които освен че са с COP над 5 имат и много важната функция (единствен модел у нас) да регулират автоматично влажността в помещенията в границите на 40-60%. Забравям за конденз и мухъл.
Дори и да приема COP 2 за горните, сметката ми едва ли ще надхвърли 90лв/мес при това забележете - без никаква фасадна изолация.

PS Единствения недостатък дето се сещам е че лятото ще ми е по-горещо понеже нямам фасадна изолация (ама пък имам климатици за целта)
Освен това горещото е не повече от месец, докато отоплителния сезон е минимум 6 месеца,а там спестявам доста.

Та така - има ли смисъл изобщо от външна изолация ?
Дали не са ни промили прекалено мозъците или ние не можем да си правим сметката?
Моя отговор (за моята си къща) е НЕ !!! Хайде разубедете ме че не е така.
Re: Еретично за топлоизолацията
08-04-2008 - 20:16:11
Допускането ти че отоплението ти ще е за 300 на месец ще те подведе.
Re: Еретично за топлоизолацията
08-04-2008 - 20:32:05
avatar
Някой дебело маже филията с твои пари щом изчисляваш това за м2....!

Факт е че след външна топлоизолация вдигаш Температурата в къщи до 7 С-без отопляване изобщо.Система за ТИ излиза с две ръце шпакловка и мазилка/полимерна/ някъде около 15-16 лвМ2., и то добра........
Няма да спорим за енергото ,но тенденциите са за чувствително вдигане на цените след 2012 г........И що да ги финансираш тия?
Грешиш в сметките
Пиши на адрес stil_shterev@abv.bg за да дам вярна информация и насоки при твое желание
С почит

Чест и почитание
Abu
Re: Еретично за топлоизолацията
08-04-2008 - 20:51:09
Е, аз съм от категорията "майстори и фирми", но нямам топлоизолация на къщата. По същите съображения. От опит мога да кажа, че най-съществено е уплътняването на врати и прозорци. Смених дограмите и се бях засилил да изолирам всичко, но имам доста предубеждения по отношение на "кухите" материали, та рекох да изчакам зимата. Резултатът ме задоволява напълно и отпадна омразното ми обличане на стени и тавани.
Re: Еретично за топлоизолацията
08-04-2008 - 20:51:20
Quote

Грешиш в сметките

Гогол - защо да ти пиша на лични, тука си е форум... confused smiley

Дай твоите сметки при моите изходни данни, да ги съпоставим
smoking smiley
Re: Еретично за топлоизолацията
08-04-2008 - 21:10:12
Петре, що не наредиш на тавана един ред бали слама? Ще ми е интересно да сметнеш както топлинната, така и икономическата ефективност. А за стените - ами те трябва да са дебели, ако си ги направил тънки - сори. И аз бих постъпил като теб, само с горната забележка. Успех! smiling smiley
Re: Еретично за топлоизолацията
08-04-2008 - 21:31:11
Едно от съществените неща които изпускаш е това че така или иначе ще се наложи да правиш външно завършване на къщата си. Ще сложиш скелето и ще мажеш и положиш някаква завършваща (влачена или каквото и да било друго) мазилка или боя. Е че то в тоя случай ти е останало едната изолация и шпакловката.
Естествено, ако говориш за вече готова, построена, измазана и боядисана къща - това е "друга бира".
Другия неприятен момент са термомостовете. Не толкова заради загубите, кокото заради способността точно там да се образува конденз, а от там и мухъл.

И не на последно място - тая икономия ще ти е 35-40 лв/м2, разхвърляно върху РЗП-то на къщата от 200 м2. Е, струва ли си?
Re: Еретично за топлоизолацията
08-04-2008 - 21:35:28
avatar
Просто не зная как се качват снимки иначе би могло наистина да поспорим.........
Все пак ако топлоизолацията е кьор фишек,що ли фирмите инвестират в това?
Нима от див капитализъм?
Едва ли
Ако искай пиши ,просто исках да помогна от към цени,но явно не съм бил пак разбран....
А и форумът е да се изявяват и нови хора,а тук май това не става?
С почит

Чест и почитание
Re: Еретично за топлоизолацията
08-04-2008 - 22:19:35
Quote

Все пак ако топлоизолацията е кьор фишек,що ли фирмите инвестират в това?
Гогол - кой е казал че е кьор фишек ? Тя си е нужна.
Бъпроса беше къде е най-изгодно да се полага и моя извод сам го удебелил видимо в 1 си пост.

zestate - тази икономия я влагам в друга инвестиция (климатиците), което ми носи още по голяма икономия в сметките и помага да се справя с контрола на влажностния режим на стаите, което е основната профилактика на предричания от тебе конденз и мухъл.
Според мене така стените си остават в най-естественото си състояние.

Я Аbu да каже като няма изолация на стените - има ли конденз и мухъл.
Аз също никога съм нямал такива оплаквания,макар и без грам изолация.
Abu
Re: Еретично за топлоизолацията
08-04-2008 - 23:21:42
Няма, ама как и да има конденз, като съм с печка на дърва и пуша по 2 кутии на ден, та постоянно проветрявам. Една година бях на парно и пак нямаше. Не знам, за конденза уж ми е ясно на теория, ама на практика се появява и там, където не би трябвало да го има.
А ти що не се ориентираш да сплитнеш спестеното една камина-един климатик? Ако къщата ти е извън града, не разчитай само на ток, особено в най-студените дни.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход