Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отопление на къща???

Публикувано от Geto 
Re: Отопление на къща???
21-02-2008 - 15:58:11
Geto Написал:

> Можеш ли да ми кажеш нещо за слънчеви колектори за
> топла вода?

Слънчевите колектори за топла вода се делят на два основни вида.
Плоски и вакуумно тръбни.
Плоските от своя страна се делят на:
в зависимост от материала: алуминиеви или медни.
в зависимост от покритието: обикновенна черна боя или селективно покритие.
в зависимост от стъклото: плоско или призматично.
От вакуумно тръбните съм виждал два вида
Едните са направени от медна тръба пълна с някакъв хладилен агент. Върху тръбата е споена ламела за да увеличи абсорбиращата повърхност. Тръбата и ламелата са разположени в стъклена ампула с вакуум. Медната тъба контактува индиректно със водата и предава акумулираната топлина. Ролята на хладилния агент е да разхожда топлината до точката на контакт с водата.
Другия тип не ми е много ясен като процеси. Знам, че има две стъклени ампули една в друга. Абсорбатора е кръгъл и не се използва хладилен агент. Да не те обърквам повече.
Принципно се водят много спорове кой от всичките видове колектори е по-ефикасен. Според мен всичко си има предимства и недостатъци. Плоските колектори работят по-добре през лятото. Вакъъмните работят по-добре през зимата. Като цяло целогодишно и двата типа абсорбират едно и също количество топлина. Вакуумните са много по-скъпи от плоските, но ако обекта ти е хотел в зимен курорт просто нямаш друг избор.
За целогодишно ползване аз лично бих се спрял на плосък със селективно покритие и призматично стъкло. Причината за това е че през зимата така или иначе се пали котел който освен инсталацията може да топли и БГВ-то. А през лятото си е изцяло free.
Re: Отопление на къща???
21-02-2008 - 16:15:51
За фотоволтаичните слънчеви колектори...
Много висока инвестиция. Изисква много голяма площ. Дълъг период на изплащане. Ако не си принуден няма смисъл от подобна инвестиция. Мога да ти дам контакти на вносители ако ти е интересно.
За черния брезент и на мен ми е интересно. Не са фотоволтаици със сигурност.
Първия вариант предпазват колекторите от замръзване. Втори вариант, нов тип топлообменник за който не съм чувал. Ако намериш повече информация за това моля те пиши.
Re: Отопление на къща???
21-02-2008 - 18:09:36
ico77 tozi forum e stra6no polezen.Mn.ti blagodarja za iz4erpatelnoto info.Az vaznamerjavam da si sloga takiva kolektori za topla voda,no tova ljato napravih na zelija pokriv toploizolazia(mineralna vata,obkov ot daski,hidro izolazia,zigli),vaprosat mi e 6te imam li problemi s montaga na takav kolektor? confused smiley edna firma neznae,druga me savetva da ne probivam izolaziite ,treta kazva njama problem spinning smiley sticking its tongue out confused smiley .Ako njakoi se e sblaskval s ne6to podobno-mn.blagodarja predvaritelno.
Pozdravi
Re: Отопление на къща???
21-02-2008 - 19:00:13
Хидроизолацията каква е? Битумна? За нея имам идея как може да се пробие, но керамичните керемиди...?!?
Re: Отопление на къща???
21-02-2008 - 19:09:29
Има лесно ако е воалит стойката стъпва на планка с отвори която се намазва с качествен силикон за целта и се завиват винтове за дъските или гредите , ако е с керемиди се монтира една специална планка за целта под тях без да се реже керемидата . smiling smiley
Re: Отопление на къща???
22-02-2008 - 00:56:07
stefito,

Защо джанам пишеш на тази отвъртителна латиница? Там горе има едно "бутонче", натисни го и пиши на КИРИЛИЦА :g:
Така най-малкото по-лесно ще разберем нуждите ти
Re: Отопление на къща???
22-02-2008 - 07:09:14
Хм! И ква е тая планка? Явно за всеки вид керемида трябва да е различна?
Re: Отопление на къща???
22-02-2008 - 11:40:12
Stefito,
Понеже нямам никакъв опит с монтирането, попитах един колега за твоя проблем с керемидите и изолацията. На кратко отговорът му беше "и кво кът" smiling smiley .
Той ми обясни следното.
За закрепването на стойките. Правят се дупки в керемидите, стойката стъпва на гредите, дупките се запълват със силикон.
За тръбите. Прави се дупка през целия покрив. В нея се хапъхва тръба с голям диаметър така че през нея да могат да минат входяща и изходяща тръба на колекторите. Голямата тръба се уплътнява от външния край със силикон и/или пяна. След като се прекарат двете тръби през голямата тръба и се направят окончателните връзки на системата, голямата тръба се напълва с пяна и отгоре се омазва със силикон.
Това е на теория. От постовете на filmatoplo, мога да преценя, че е човек който прави нещата на практика и е хубаво и той да си каже мнението.
Re: Отопление на къща???
22-02-2008 - 16:13:41
Mn.vi blagodarja smiling smiley
Re: Отопление на къща???
23-02-2008 - 01:23:07
Към bulhomes:

Със слънчевите колектори не можеш да се отопляваш по този начин и с тази бройка/площ колектори точно както filmatoplo е казал.

Както даваш пример ще дам и аз един. Аз съм със вакуумни колектори на Мултитерм (система HEAT-PIPE) и през този слънчев ден температурата на бойлера беше 68 градуса, колкото и невероятно да ти звучи си е факт.


Към ico77:

Знам много добре как работят газовите котли и точно това се опитвах да обясня, че няма как да се получи този коефициент, който е написан. За да получиш тези изгорели газове си изразходил също енергия, просто със втория топлообмен (конденз) си намаляваш загубите или т.е. си покачваш кпд-то (до колкото ми е ясно се изчислява спрямо изразходената енергия).

Тия 92-98% не могат да се постигнат от обикновенни газови котли, а само от кондензни.


Към Geto:

Да имаш икономия, но не можеш да я усетиш, защото телата, към които подаваш затоплената вода, са много мощни и работят на висока температура за това количество топла вода и издухват енергията буквално за отрицателно време. За това слънчевите колектори се използва главно за битова топла вода и ако е добре направена инсталацията (считай изчислена правилно) може да се ползват и за нискотемпературно подово отопление, където икономиите ще се усетят.



www.multiterm.org
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход