Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?

Публикувано от filmatoplo 
Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
27-01-2008 - 19:01:31
Спецовете по термални отопления , може ли термопомпата въздух-вода да замени газов котел за отопление в апартамент - както плюсове и минуси ако има . Сметките с помпата ще бъдат ли по малки от газта и с колко % за едно и също жилище .
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
30-01-2008 - 20:44:48
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Спецовете по термални отопления , може ли
> термопомпата въздух-вода да замени газов котел за
> отопление в апартамент - както плюсове и минуси
> ако има . Сметките с помпата ще бъдат ли по малки
> от газта и с колко % за едно и също жилище .


Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
31-01-2008 - 08:05:07
Не знам дали някой би се ангажирал с готов отговор на толкова конкретен въпрос, но можем да си почешем езиците (клавиатурите) и всеки да каже какво вижда като плюсове и минуси, пък накрая който както иска така да обобщава резултатите. Аз например до момента нямам никакви преки наблюдения, а само съм чувал от колеги, че във Варна има изградени на няколко места такива системи с различна мощност. Чувал съм за цени от порядъка на 20000лв, като площ - 150кв.м. инсталации, заровени на 1м под земята за отоплението на една къща. Това до тук май са само минуси. Като плюс - това че е термопомпа като климатика, само че с постоянен СОР, което ще рече, че зимата при минусовите температури не "кляка" като климатикаили да работи като обикновена духалка с СОР=1, а си работи нормално заради постоянната температура в земята. Което означава, че ще е винаги няколко пъти по-евтино отколкото на ток и ако СОР-а е голям - ще е по-евтино и от газта. Тази разлика обаче за колко време ще изплати няколко пъти по-големите инвестиции е трудно предвидимо и трябват още данни за да бъде пресметнато - колко топлина и топла вода ще се изразходва, годишния режим на работа и др. Ако някой има друга информация и опит да споделя.
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
31-01-2008 - 21:09:15
Със съвсем нормален тон, мисля че ремонтите и ядовете при газта ще са по големи , но с термопомпа си остава да се спасяваш за готвене на газ с бутилки с пропан бутан .
2v6
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
02-02-2008 - 21:14:47
Quote

LazarG Написал:
-------------------------------------------------------
> ... Като плюс - това че е термопомпа като
> климатика, само че с постоянен СОР, което ще рече,
> че зимата при минусовите температури не "кляка"
> като климатикаили да работи като обикновена
> духалка с СОР=1, а си работи нормално заради
> постоянната температура в земята. Което означава,
> че ще е винаги няколко пъти по-евтино отколкото на
> ток и ако СОР-а е голям - ще е по-евтино и от
> газта...

Това, Лазар, е вярно, но за земносвързана термопомпа вода-вода.

Въпроса на filmatoplo е за термопомпа въздух-вода. Това е външно тяло като на обикновен климатик, но вътре греят радиатори, вентилаторни конвектори или подово. Може да се монтира и на апартамент. Зимно време "кляка" както казваш като всеки климатик с такова външно тяло.

Предимството е, че при използване на радиатори или подово в стаята няма шум. Остава си бученето на външното тяло и ако не е монтирано правилно (както го правят 90% от климатизаторите) се усещат и вибрации през стената.

Като инвестиция е равностойно на газов котел, но загрява водата само до около 50 градуса. Затова инсталацията трябва да се изчисли за ниска температура.

При сегашните цени на тока и природния газ е по-евтино с климатик или съответно с термопомпа въздух-вода. На пропан-бутан е по-скъпо от ток с печка лъч или маслени радиатори.

Аз мисля обаче, че компресора на термопомпата ще издържи по-малко от газов котел. В газовия котел има вентилаторче, дето няма кой знае какво да му се развали. При термопомпата има доста по-мощен и натоварен вентилатор.


Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
03-02-2008 - 10:36:59
2v6 Написал:
-------------------------------------------------------
> Това, Лазар, е вярно, но за земносвързана
> термопомпа вода-вода.
> Въпроса на filmatoplo е за термопомпа въздух-вода.

Вярно - погрешно съм разбрал въпроса, може би защото същия ден обсъждахме термопомпи земя-въздух.
А на въпроса за разликата в сметките - зависи от СОР-а на термопомпата - ако е повече от две сметките ще са по-малки. НО проблема на термопомпи (и климатиците) е, че СОР-а се променя много в зависимост от външната температура и никога не знаеш всъщност колко е. Каталожните данни са при +7°С, но при минусови температури пада под СОР=2 и тогава газта е по-икономична и има достатъчно мощност за да топли.


Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
19-02-2008 - 17:46:28
Имам такава термо помпа, но не съм сигурна дали е въздух-вода или вода-вода. Би трябвало да е вода-вода. В апартамент съм. Системата е затворена, т.е. захранва се с необходимото количество вода (обезвъздушава се много пъти и се долива) smiling smiley) Термо помпата е отвън на балкона, вентилаторът също. Да, бучи и се чува в апартамента. Две фирми идваха, но не успяха да постигнат "гарантирания" КПД. Помпата е малка -само за два конвектора, НО ..... при минус 10-15 градуса успяваше да затопли по принцип топли (15 градуса) 2 помещения от 16-20 кв.м до 18-19 градуса. Т. е., максимума, който успя да постигне е да вдигне температурата с 2-3 градуса, което никак не е много.!!! Интересува ме дали някой може да изкаже мнение за този тип термопомпи. Не успях да видя, дали вода-вода би могло да се приложи и е удачно за апартаменти и за три стаи, от средно 18 кв. м. каква мощност на термопомпата и на компресора е необходима.
Моля, капацитети, дайте компетентно мнение и съвет!

Първа зима с това отопление за Ноември 2008 134 лева - отопление и готвене + една духалка денонощно, за Декември - 176 лева. Мисля, че е нормално, само дето очаквах да е по-топличко! smiling smiley smiling smiley
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
19-02-2008 - 17:52:14
Относно инвестицията, струваше ми около 3 500 лева, като останаха някои козметични неща за довършване, например тръбите трябва със скоби де се захванат за стените и др.
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
19-02-2008 - 20:27:44
Лично аз не схващам логиката на такъв тип термопомпа - какво и е предимството пред една мултисплит система със същото външно тяло и две вътрешни тела?
Quote

Не успях да видя, дали вода-вода би могло да се приложи и е удачно за апартаменти и за три стаи, от средно 18 кв. м. каква мощност на термопомпата и на компресора е необходима.
Не виждам как може да се сложи термопомпа вода-вода в апартамент - освен ако в мазата се изкопае кладенец smiling smiley
2v6
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
20-02-2008 - 12:28:33
Quote

ELDY Написал:
-------------------------------------------------------
> Имам такава термо помпа, но не съм сигурна дали е
> въздух-вода или вода-вода. Би трябвало да е
> вода-вода. В апартамент съм. Системата е
> затворена, т.е. захранва се с необходимото
> количество вода (обезвъздушава се много пъти и се
> долива) ) Термо помпата е отвън на балкона,
> вентилаторът също. Да, бучи и се чува в
> апартамента. Две фирми идваха, но не успяха да
> постигнат "гарантирания" КПД. Помпата е малка
> -само за два конвектора, НО ..... при минус 10-15
> градуса успяваше да затопли по принцип топли (15
> градуса) 2 помещения от 16-20 кв.м до 18-19
> градуса. Т. е., максимума, който успя да постигне
> е да вдигне температурата с 2-3 градуса, което
> никак не е много.!!! Интересува ме дали някой може
> да изкаже мнение за този тип термопомпи. Не успях
> да видя, дали вода-вода би могло да се приложи и е
> удачно за апартаменти и за три стаи, от средно 18
> кв. м. каква мощност на термопомпата и на
> компресора е необходима.
> Моля, капацитети, дайте компетентно мнение и
> съвет!
>
> Първа зима с това отопление за Ноември 2008 134
> лева - отопление и готвене + една духалка
> денонощно, за Декември - 176 лева. Мисля, че е
> нормално, само дето очаквах да е по-топличко!

Щом е отвън на балкона и захранва водни конвектори значи системата ти е въздух-вода. Вентилатора отвън засмуква въздух, прекарва го през радиатора във външното тяло. Термопомпения компресор отнема топината от въздушния радиатор и я предава в топлообменник с вода. Водата отива в конвекторите и загрява стаите.

Колко BTU е външното тяло? От това зависи колко топлина може да се получи.

Под -10 градуса топлината получена с термопомпа от въздух се приближава до електрическата мощност на компресора. Каква е консумираната мощност на табелката на външното тяло?








Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-02-20 12:29 от 2v6.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход