Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?

Публикувано от filmatoplo 
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
20-02-2008 - 18:38:58
Мисля че има едни добри американски термопомпи-Гудман .
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
21-02-2008 - 12:40:54
Quote

2V6 Napisal:

Колко BTU е външното тяло? От това зависи колко топлина може да се получи.

Под -10 градуса топлината получена с термопомпа от въздух се приближава до електрическата мощност на компресора. Каква е консумираната мощност на табелката на външното тяло?


Blagodaria za otgovora!
Da dosetih se, che e vyzduh-voda, no kysno. V momenta ne sym u doma i utre shte moga da dam informacia. Tova, koeto si spomniam e che termopompata e 1 600 vata, a vseki konvektor e po 1 300 vata. No utre shte dam po-pulna informacia.

Blagodaria i priaten den!
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
21-02-2008 - 13:03:45
Lazar Написал: Лично аз не схващам логиката на такъв тип термопомпа - какво и е предимството пред една мултисплит система със същото външно тяло и две вътрешни тела?

И аз се чудех какво му е предимството, но обяснението бе, че климатика изсушава въздуха, това не а и се доближава като КПД до много добрите климатици. Ако използваш радиатори или подово губиш около 15 % от енергията.
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
21-02-2008 - 13:28:54
Цитат:
2V6 Napisal:

Колко BTU е външното тяло? От това зависи колко топлина може да се получи.



BTU = 12

2v6
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
21-02-2008 - 20:05:15
Quote

ELDY Написал:
-------------------------------------------------------
> Цитат:
> 2V6 Napisal:
>
> Колко BTU е външното тяло? От това зависи колко
> топлина може да се получи.
>
>
> BTU = 12

Предполагам че пише 12000 BTU. Това означава мощност 3.5 kW. Тази мощност обаче се получава при определени условия - примерно 7 градуса навън и 20 градуса на вход на отоплителния уред вътре. Когато навън е по-студено пада мощността.

Грубо имаш отоплителна инсталация с мощност на климатик 12-ца. Във всеки магазин ще ти кажат, че не можеш да разчиташ да топлиш повече от една малка стая с такава мощност.

Системата ти е аналогична на климатик сплит система. Има и климатици с вътрешното тяло на земята. Ако това мислиш че предпазва от изсушаване на въздуха значи са те заблудили.

Мога да позная че нямаш проект за отоплението. Затова ти е било студено - продали са ти нещо с малка мощност. По какъв начин е избрана?

Външното тяло ако е 18000 BTU може и да ти стигне.
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
22-02-2008 - 12:54:45
Quote

2V6 Написал: Външното тяло ако е 18000 BTU може и да ти стигне.


Дааааа, хубави новинки .... Позна, нямам проект за отопление, а как е избрана - на принципа на .... доброто другарче. Извинявам се, но се ядосах малко, защото горещо ни бе препоръчана от приятел, на когото вярвахме много. Специалист в тази облста от доооста години, но явно или не е приятел или не е специалист или и двете, тъй като мнението му бе, че спокойно можем да отопляваме и 3-стаи, но не едновременно. 2х2. Изключваш в дневната и включваш в спалнята. Не очаквах, че е само за една и то малка стая!!!

Много ти благодаря 2V6 за съвета! Значи, да си събирам парички за 18-ца и да си викна специалисти за свързване. А 18 000 BTU ще стигнат за 2 или за 3 стаи? И имаш ли информация каква е цената? Има ли изобщо смисъл да го правя или да търся друга алтернатива. Защото, ако съм разбрала добре, точно този тип термопомпа вода-въздух май не е най-удачния за мен. Какво би ме посъветвал - да инвестирам ли повече или да премина на друг тип отопление?

smiling smiley
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
22-02-2008 - 20:18:28
Според мен най-добрия вариант е трите конвектора да си ги захраниш с газов котел през зимата а с термопомпата през лятото. Другият вариант е да сложиш още един климатик да помага (ако няма газ наблизо)
2v6
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
22-02-2008 - 23:55:36
Quote

ELDY Написал:
-------------------------------------------------------
> Значи, да си
> събирам парички за 18-ца и да си викна специалисти
> за свързване. А 18 000 BTU ще стигнат за 2 или за
> 3 стаи? И имаш ли информация каква е цената? Има
> ли изобщо смисъл да го правя или да търся друга
> алтернатива. Защото, ако съм разбрала добре, точно
> този тип термопомпа вода-въздух май не е
> най-удачния за мен. Какво би ме посъветвал - да
> инвестирам ли повече или да премина на друг тип
> отопление?

Няма да е толкова лесно. Дали 18-ка ще е достатъчно за теб зависи при какви условия. За да е точна сметката трябва да имаш топлотехническите данни на апартамента или по-просто казано топлинните загуби. За да не ти е студено трябва да грееш с мощност равна на топлинните загуби.

Термопомпата ти е "въздух-вода" (не "вода-въздух"winking smiley. За апартамент може да се ползва такава или "въздух-въздух" (обикновен климатик). Ако не те притеснява бръмченето имаш два варианта:
1. Добавяш още една такава 12-ка. Трябва да се провери и мощността на конвекторите. 1200 ми се струва че не са.
2. Както казва LazarG взимаш си допълнително климатици или сплит система.

Това не са стандартни устройства, няма ги серийно производство. Не са и много разпространени. Преди година и нещо една-единствена фирма ги предлагаше и цената беше 400 лв на киловат. Това означава че 12-та би трябвало да е около 1600 лв, а 18 - 2400.

Термопомпите по-принцип са най-подходящи за подово.
А какви са ти другите алтернативи?






Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-02-22 23:57 от 2v6.
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
23-02-2008 - 00:31:03

БЛАГОДАРИЯ и на двама ви! За газово котле не съм се сетила. Това, което ми идва на ум (смейте се) е котле - камина тип водна риза. Би могло "казват" да го вържа към термопомпата и да е по-ефективно. Да, по-допотопно е, но .... не се сещам за друго. А за газовото котле трябва ли ми специално помещение?
Re: Термопомпа въздух-вода може ли да конкурира газов котел?
23-02-2008 - 07:44:20
Не ти трябва специално помещение. То е малко, леко и симпатично като кухненско шкафче и се окачва на стената. Пълна автоматика като климатика - задаваш му температури и забравяш. Това, което не трябва да забравяш е, че ти осигурява и евтина гореща вода "на корем". А термопомпата остава за лятото, без да си пречат изобщо с котела. И следващата зима може да избереш някой ден с минусови температури и да поканите Вашия "приятел" за да му покажете колко е топло у Вас (уж с неговото "чудо"winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход