Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Соларни устройства могат да покрият някои енергийни нужди в дома

Публикувано от Продавач 
Соларни устройства могат да покрият някои енергийни нужди в дома
01-08-2007 - 03:55:48
avatar
[www.lev.bg]

Соларни устройства могат да покрият някои енергийни нужди в дома

Миглена Георгиева | 27 юли 2007 12:39

Соларни устройства могат да покрият някои енергийни нужди в дома
/© снимка: БГНЕС

Принтирай | Изпрати

При нашите условия в България е възможно производството на енергия от слънцето, тъй като ние имаме доста дълъг период на слънцегреене. Примерно, има такива изчисления, че от 365 дни в годината, някъде около 240 са възможни за оползотворяване. Освен това температурата на въздух не е от такова значение, колкото силата на слънчевата светлина.

В скандинавските страни се използват специални соларни батерии с акумулиращ ефект, които акумулират енергията през деня от слънцегреенето, колкото и малко да е то, като тя се оползотворява и през нощта. В Гърция пък слънчеви колектори се използват в домакинствата за подгряване на топла вода, каза директорът на дирекция „Енергийна ефективност и опазване на околната среда” в Министерството на икономиката и енергетиката Костадинка Тодорова.

За възможностите за оползотворяване на слънчевата енергия за домакинствата и за това как се отчита тя, както и за интереса на инвеститори да градят соларни централи у нас разберете повече от интервюта на Миглена Георгиева с Костадинка Тодорова.



Температурата на въздуха няма такова значение определящо в случая. По-важна е самата сила на греене на слънцето, тоест светлината, която слънцето излъчва и в този смисъл и през зимата могат да се използват тези батерии. Даже такива колектори се използват много в скандинавските страни, където знаете, че слънцегреенето не е толкова силно, колкото примерно в България. Те са специално направени с акумулиращ ефект. Акумулират енергията през деня от слънцегреенето, колкото и малко да е то, и през нощта също се оползотворява тази вече акумулирана енергия. Докато например в Гърция се използват изключително много колекторите, които са по-опростени от фотоволтаичните и те се използват изключително за подгряване на топла вода.

И при такива, 40-градусови жеги може да се оползотвори слънцето?


Да, греенето на слънцето помага всъщност за производството на енергия за домове или за промишлени сгради или за заводи, които имат някакви производства и на които им е необходимо да ползват собствена енергия – за загряване на топла вода, но тя е не точно за промишлени нужди, каквато би давала една друга инсталация, да кажем, на някаква централа.

Освен за загряване на вода и тези акумулиращи батерии, които излъчват пък топлина, а за електричество ползват ли се?


Те основно се използват за производство на електрическа енергия. Самата енергия, която се получава подгрява топлата вода вкъщи. Но иначе основно се използва за производство на електрическа енергия, което тук, при нашите условия в България е възможно, тъй като ние имаме доста дълъг период на сланцегреене. Примерно, има такива изчисления, че от 365 дни в годината, някъде около 240 са възможни за оползотворяване.

Но затова трябва да бъдат направени специални слънчеви станции.

Ако произвеждаме електрическа енергия, да. Това означава, че трябва да имаме такива инсталации, а иначе за домовете това може да стане с едни слънчеви батерии на покривите.


И все пак този слънчев колектор, който се ползва за домакинството, може да произвежда електричество.

Да, на практика то произвежда електричество, с което се загрява водата в домакинството, но то не е достатъчно като количества, в смисъл, ако говорим за промишлено производство на електричество, то тогава една такава система не е достатъчна.


Но може да загрява само бойлера, а не може да се ползва тока за крушката, да речем, или за телевизора.


Може, ако това е фотоволтаична система, поставена на покрива, но на този етап тези системи са все още доста скъпи и не са много поносими за домакинствата.

Възможно ли е след като се постави една такава соларна система и, да речем, тя произвежда електричество за домашно ползване, тогава потребителят да се изключи от общата енергийна система и да не плаща на електроразпределителните дружества?

Енергията, която ще произвежда тази соларна система, тази енергия не е достатъчна това домакинство да си покрие всичките нужди. От което следва, че ще му се наложи все пак да е привързан към общата енергийна система.

Тази енергия, която е произведена, тя как ще се отчислява, че да не минава през електромер?

Това нещо се прави с двупосочен електромер, тоест самото електроразпределително дружество слага двупосочен електромер на домакинствата, които с заявили, че имат такива панели, съответно ще си произвеждат енергия и за собствени нужди и ако им остава нещо и остават в мрежата, реално те ще отдават в мрежата, тогава този двупосочен електромер ще показва колко електроенергия е отдадена в разпределителната мрежа и колко самият абонат е получил от тази мрежа вътре за домакинството. И тога се прави баланс на отдадената и на получената енергия и се заплаща, ако е необходимо, остатъкът, който примерно, сте ползвали, и той е в повече. Ако не е в повече всъщност то се прехвърля на следващ етап на отчитане, но това сега предстои да бъде направено с наредбите ще изменят по Закона за възобновяемите енергийни източници, който беше публикуван преди един месец.

Понеже казахте че над 200 дни в годината имаме постоянно слънчево греене, тоест над 200 дни могат да се използват за производството на соларна енергия. Имало ли е запитване за правенето на соларни централи?

Да, знам за една, която е с участието на слънчевата лаборатория към БАН и с индийско участие, която е на различни етапи на подготовка на проекта. Наскоро получихме уверение от инвеститори, че те биха искали да изградят 10 централи по 10 мегавата, тоест 100 мегавата мощност.


Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Соларни устройства могат да покрият някои енергийни нужди в дома
01-08-2007 - 20:13:18
Най-искрено се надявам текстът да е на Меглена (вероятно журналист/репортер), а не на Директора Костадинка.
Спомням си един подобен бисер от откриване на електроцентрала: "Гл. инженер включи шалтера и токът БАВНО!!! потече по жиците".
:g:
Abu
Re: Соларни устройства могат да покрият някои енергийни нужди в дома
01-08-2007 - 21:11:55
"може да загрява само бойлера, а не може да се ползва тока за крушката"
????
Re: Соларни устройства могат да покрият някои енергийни нужди в дома
02-08-2007 - 16:49:53
Статията е пълна каша. Това са две принципно различни технологии за използване на слънчева енергия - едната е за производство на топлоенергия (слънчева топлинна), а другата - на електроенергия (слънчева фотоволтаична - PV). Различно оборудване, различен дизайн, различна цена (много различна) и т.н. На снимката са показани PV панели.

Съдейки по въпросите, журналистката изобщо понятие си няма какво точно пита. Неслучайно има една приказка "повече вреди са нанесени от неправилно зададени въпорси, отколкото от грешни отговори".
Re: Соларни устройства могат да покрият някои енергийни нужди в дома
02-08-2007 - 20:54:48
За да не плюем само, въпреки че е заслужено, да Ви споделя нещо, което беше ново за мен.
Не си спомням източника, но се твърдеше, че при добив на ел. енергия от слънцето е значително по-ефективно да се преобразува и продава излишъка, сравнено с оборудването на акумулаторно стопанство. Разбира се където има ел. преносна мрежа. Даже имало вече нормативна база и енергото било длъжно да изкупува на по-високи цени от тези при потребление.
От най-общ интерес го зачетох и бях изумен от това в БГ - clap: !!!
Ще чакаме чичко китаец да направи достъпни панели.
В материала се споменава нещо, ама сигурно и те не си го разбират - крушки, промишлени води, електромери - сложна работа. smiling smiley
Re: Соларни устройства могат да покрият някои енергийни нужди в дома
03-08-2007 - 09:43:37
Любо,

Ами в БГ вече има публикуван Закон за ВЕИ и там има задължение за присъединяване на фотоволтаичните инсталации към мрежата и изкупуване на еленергията по преференциални цени. Някъде юни беше публикуван в ДВ. Има и за вятърните, и за малките ВЕЦ, когенерация на биомаса и т.н. Мисля, че подзаконовите актове към него не са готови още, обаче. Няма какво да те учудва, като нормативна уредба България си е в ЕС smiling smiley

Проблемът с подобен род статии е, че те не лъжат, те просто така объркват нещата, че ефектът е по-лош от пряката лъжа. Мисля, че преди да пишат по някакъв въпрос, журналистите трбва да се запознаят поне с базисните положения по него, за да се избягват такива недомислици.
Abu
Re: Соларни устройства могат да покрият някои енергийни нужди в дома
04-08-2007 - 18:52:27
Журналистите не винаги са виновни, но има редактор, който преценява доколко информацията е подходяща за публикуване. Не може да си шеф и да очакваш подчинените ти 100% да се "саморедактират". То е по силите само на малък брой хора, обикновено успели писатели...
Re: Соларни устройства могат да покрият някои енергийни нужди в дома
06-08-2007 - 21:54:11
Абу,
В случая едва ли писател би свършил работа - как е предадено "настроението на лирическия герой...." не е интересно, а предназначението, свойствата и приложимостта на панелите. Най-добре би било интервюираната директорка да го погледне и корегира. Надявам се, че това не е станало - иначе малиииий - .....х ти директорката в такава актуално направление. :g:
Abu
Re: Соларни устройства могат да покрият някои енергийни нужди в дома
07-08-2007 - 07:14:16
Любо, не ме разбра!
Хората, които обясняват добре свои или чужди идеи, обикновено са успели писатели. И "обхватът" им е по-широк от този на печените журналисти (те са ограничени в ресора си). Лирическият герой няма нищо общо, той е само похват. А разясненията са непосилни за мнозинството тесни специалисти. В повечето случаи така са омаяни от величавостта на материята, с която работят, че като вземе някой да обяснява на разбираем език това, което те могат да представят само чрез клиширана терминология, много се засягат, фръцват се и спират с обясненията.
Аз това и твърдя: Редакторът е гарантът за достоверността и достъпността на написаното от журналиста.
Re: Соларни устройства могат да покрият някои енергийни нужди в дома
07-08-2007 - 12:57:22
Сигурно си прав, но побеснявам от такива бълвочи.
Едно време им виках "бисери", като цитирания по-горе за тока.
Това с панелите и в тази категория не може да влезе.
И дано все пак журналистката да е за е..., а не директорката, че не ми става ясно кой какво е казал, а темата намирам за важна и переспективна.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход