Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
19-04-2008 - 22:50:56
Здравейте форумци,

Трябва да си призная, че отдавна следя форума и съм го изчел целия!
Идеята ми да се реша да постна е, че се изумявам колко малко разбиращи от материята хора спорят и се обиждат!

За съжаление явно omaripi е прав - явно малко са специалистите в България, а търговците са в повечко!

Вие просто успорвате фундаментални истини, ами наистина вземете да почетете,
Балансиращи системи се предлагат в България от IMI и Danfos.

Как 24 киловатов котел кондензен котел в режим на БГВ ще работи в кондензен режим??? confused smiley Нали си има вторичен топлообменник този котел, при дебит на БГВ се обръща пътя чрез трипътник и водата вместо в системата премина в пластинчатия, оттам топллоотдава на водата от ВИК. при 40 градуса вода на отоплението каква температура ще извади котела на БГВ??? Това са просто големи пропуски и неразбиране, не знам кой лъже и кой маже обаче е така!
Още две приказки защото обсъждате модулация! 2V6 каза че си изключил модулацията и работи на минимална мощност!
Въпросът ми е колко е ефективен по този начин?
Това е съвсем грешно разбиране - котела винаги когато работи трябва да е максимално натоварен.
Правилно за отоплението модулацията няма смисъл, колкото повече котела модулира от номинала си толкова по неефективно работи! ЗА Атмосферни котли!
Смисъла от модулацията е за БГВ на проточен принцип- имаме различни входящи температури изисква се различна мощност за достигане на желаната, зададената!
Още повече за да се поддържа зададената температура на БГВ при различни дебити на водата - това е смисъла на модулацията - да запазиш една и съща величнина на изхода, като се променят условията на дебита, входящата температура.

Изумен съм колко неразбиране има у вас и хората ви вярват!

Абе отговорете на човека за тия КПДта че ми стана супер интересно, как ще се развият нещата!




Re: Моля за съвет за газови котли
20-04-2008 - 09:50:12
Здравей gastek,
лично аз много се радвам, че се намесваш. Съдейки по написаното, вярвам, че ника не е подвеждащ winking smiley! Темата в този форум наистина стана интересна, но наистина обидите са в повечко отколкото се очаква за общуването на интелигентни хора, пък макар и в интернет! Лично аз използвам случая за трети, последен път да се извиня на 2V6, за остра реплика от моя страна по негов адрес, като впоследствие при препрочитане на мненията ми стана ясно, че неправилно съм изтълкувал думите му като обида към мен. Ако той ми прости, други угризения нямам! След отклонението ще започна от камъните в моята градина:

gastek Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте форумци,
>
> Трябва да си призная, че отдавна следя форума и
> съм го изчел целия!
> Идеята ми да се реша да постна е, че се изумявам
> колко малко разбиращи от материята хора спорят и
> се обиждат!
>
> За съжаление явно omaripi е прав - явно малко са
> специалистите в България, а търговците са в
> повечко!
>
> Вие просто успорвате фундаментални истини, ами
> наистина вземете да почетете,
> Балансиращи системи се предлагат в България от IMI
> и Danfos.
>
> Как 24 киловатов котел кондензен котел в режим на
> БГВ ще работи в кондензен режим??? Нали си има
> вторичен топлообменник този котел, при дебит на
> БГВ се обръща пътя чрез трипътник и водата вместо
> в системата премина в пластинчатия, оттам
> топллоотдава на водата от ВИК. при 40 градуса вода
> на отоплението каква температура ще извади котела
> на БГВ??? Това са просто големи пропуски и
> неразбиране, не знам кой лъже и кой маже обаче е
> така!


Ето моите доводи за това, което съм казал, като има само една уговорка, която е съществена за да се осъществи работата в кондензен режим:
Както каза и omaripi, за да има кондензен режим е нужно изходящата от първичния топлообменник вода да бъде с температура Т°<55°С. Тази вода (след превключване на трипътния вентил) постъпва във вторичния топлообменник и подгрява битовата вода. Максималната температура, която достига БГВ в този топлообменник е Т<45°С. Аз смятам, че това е нормална температура за БГВ! По този начин единственото условие за работа на един котел в кондензен режим при производство на БГВ, това е да бъде настроен за производство на БГВ с температура Т<45°С и да се ползва директно, без допълнително охлаждане, а не да се произвежда БГВ с по-висока температура, която после да доохлажда чрез смесителната батерия! А знаем, че производството на БГВ с висока температура води и до отлагане на повече котлен камък по стените на топлообменника. Ако това се обясни на клиента, нали не значи, че той ще е излъган?

> Още две приказки защото обсъждате модулация! 2V6
> каза че си изключил модулацията и работи на
> минимална мощност!
> Въпросът ми е колко е ефективен по този начин?
> Това е съвсем грешно разбиране - котела винаги
> когато работи трябва да е максимално натоварен.

Съгласен съм - имахме такъв спор с 2V6!

> Правилно за отоплението модулацията няма смисъл,
> колкото повече котела модулира от номинала си
> толкова по неефективно работи! ЗА Атмосферни
> котли!

Така е, но модулацията е за предпочитане пред Старт/Стоп. Модулацията започва чак при доближаване на зададената температура.

> Смисъла от модулацията е за БГВ на проточен
> принцип- имаме различни входящи температури
> изисква се различна мощност за достигане на
> желаната, зададената!
> Още повече за да се поддържа зададената
> температура на БГВ при различни дебити на водата -
> това е смисъла на модулацията - да запазиш една и
> съща величнина на изхода, като се променят
> условията на дебита, входящата температура.

Абсолютно точно формулирано!

> Изумен съм колко неразбиране има у вас и хората ви
> вярват!

Вярно е! Тук се сещам за оня лаф: "Като се знам какъв инженер съм ме е страх да ходя на доктор" :}

> Абе отговорете на човека за тия КПДта че ми стана
> супер интересно, как ще се развият нещата!

И аз чакам развитието smiling smiley





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-04-20 10:10 от LazarG.
2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
20-04-2008 - 14:46:59
Quote

gastek Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте форумци,
>
> Трябва да си призная, че отдавна следя форума и
> съм го изчел целия!
> Идеята ми да се реша да постна е, че се изумявам
> колко малко разбиращи от материята хора спорят и
> се обиждат!
>
> ...
> Още две приказки защото обсъждате модулация! 2V6
> каза че си изключил модулацията и работи на
> минимална мощност!
> Въпросът ми е колко е ефективен по този начин?

Мога да ти отговоря за моя котел - Мора23кт. Първо не е атмосферен. Подаването на въздух е постоянно, което означава че има достатъчно въздух за максималната мощност. Когато работи на минимална мощност ефективността му спада заради излишъка от въздух, който се загрява и изхвърля горещ.
Това обаче е при използване на стандартен комин. Аз съм му удължил доста комина. Поради допълнителното съпротивление дебита на въздуха е колкото е необходим за горенето. Това означава че имам оптимално съотношение и нямам загуби от излишък на въздух. Котела е обикновен с КПД около 78% (нетно). За сравнение кондензните могат да стигнат 93-94% (нетно).

На изхода на моя комин имам около 50 градуса и тече вода.
А сега да видим какво разбираш - колко ми е ефективен котела и колко ми е ефективна системата?

Quote

> Това е съвсем грешно разбиране - котела винаги
> когато работи трябва да е максимално натоварен.
> Правилно за отоплението модулацията няма смисъл,
> колкото повече котела модулира от номинала си
> толкова по неефективно работи! ЗА Атмосферни
> котли!...

Това което казваш само за атмосферни котли ли се отнася?

Quote

>За съжаление явно omaripi е прав - явно малко са специалистите в България, а търговците са в повечко!

Вие просто успорвате фундаментални истини, ами наистина вземете да почетете,
Балансиращи системи се предлагат в България от IMI и Danfos.

Би ли уточнил за какво по-точно е прав omaripi? Имаш ли обяснение каква е тази балансираща система, дето "изключва котела, след като температурите на вход и изход се изравнят"? Той все още не е обяснил.

2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
20-04-2008 - 15:25:11
Quote

LazarG Написал:
-------------------------------------------------------
> ... Лично аз използвам случая за трети,
> последен път да се извиня на 2V6, за остра реплика
> от моя страна по негов адрес, като впоследствие
> при препрочитане на мненията ми стана ясно, че
> неправилно съм изтълкувал думите му като обида към
> мен. Ако той ми прости, други угризения нямам!
> ...

За думите ти прощавам, но за модулацията ще трябва май пак да спорим. Да видим първо газтек какво ще ми отговори...

За кондензните котли в режим БГВ съм съгласен с теб и допълвам, че човек трудно издържа температура над 42 градуса. Така в този режим кондензните котли с добър топлообменник наистина достигат максималната си ефективност.

Re: Моля за съвет за газови котли
20-04-2008 - 17:56:25
2v6 Написал:
-------------------------------------------------------

> За думите ти прощавам

Благодаря! winking smiley

Re: Моля за съвет за газови котли
21-04-2008 - 10:52:42
Какво има да се говори за КПД толкова. За котлите при които подаването на въздух се променя според подаденото количество газ е ясно - и при 30 и при 100 %натоварване КПД е едно и също. Котлите при които количеството въздух не се променя просто трябва да работят на пълна мощност а на 30% примерно.
Re: Моля за съвет за газови котли
21-04-2008 - 11:00:17
Така де самите котли, които не си променят количеството въздух не са произведени да работят на по- ниски мощности. На тях им дават мощност примерно 24 кв. това че ние българите си правим тънката сметка - макс.мощност да разделим на 2,5 и да получим приблизителната минимална мощност на която може да работи котела е друг въпрос. За мен тази практика не е правилна. И затова не искам да говоря за КПД на такъв котел при намалена мощност. Това е, ако не съм поправяйте ме.
2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
21-04-2008 - 12:22:51
Quote

sashodenev Написал:
-------------------------------------------------------
> Така де самите котли, които не си променят
> количеството въздух не са произведени да работят
> на по- ниски мощности. На тях им дават мощност
> примерно 24 кв. това че ние българите си правим
> тънката сметка - макс.мощност да разделим на 2,5 и
> да получим приблизителната минимална мощност на
> която може да работи котела е друг въпрос. За мен
> тази практика не е правилна. И затова не искам да
> говоря за КПД на такъв котел при намалена мощност.
> Това е, ако не съм поправяйте ме.

Какво значи неправилна практика? Можеш ли да обясниш как на практика може да работи един котел винаги на пълна мощност?




Re: Моля за съвет за газови котли
21-04-2008 - 16:24:27
sashodenev Написал:
-------------------------------------------------------
> Така де самите котли, които не си променят
> количеството въздух не са произведени да работят
> на по- ниски мощности. На тях им дават мощност
> примерно 24 кв. това че ние българите си правим
> тънката сметка - макс.мощност да разделим на 2,5 и
> да получим приблизителната минимална мощност на
> която може да работи котела е друг въпрос. За мен
> тази практика не е правилна. И затова не искам да
> говоря за КПД на такъв котел при намалена мощност.
> Това е, ако не съм поправяйте ме.


Ето, поправяме те. Вярно е, че за разлика от кондензните, обикновените газови котли имат постоянна скорост на вентилатора за въздух, но дебита на въздуха може да се регулира (настройва) от една бленда на изхода на изгорелите газове. При първоначалния пуск на котела сервизният специалист ограничава максималната мощност на котела (чрез налягането на газа) според мощността на отоплителната инсталация, като това ограничение важи само при режим отопление. Според тази нова максимална мощност се настройва и дебита на вентилатора чрез блендата и имайки предвид дължината на димоотвода. Така, че ако се ограничи мощността на котела на 12 кВт примерно, то и количеството на въздуха се намалява пропорционално, тъй че горенето да е оптимално и КПД не намалява в такъв случай, както при модулация на 50%.


Re: Моля за съвет за газови котли
21-04-2008 - 16:33:41
2v6 Написал:


> Какво значи неправилна практика? Можеш ли да
> обясниш как на практика може да работи един котел
> винаги на пълна мощност?

Ами като не му се бута мощността. Когато тя е по- голяма съответно по- бързо достига зададената температура на водата. Така де щом производителят е написал 24кв значи 24кв. Когато в характеристиките на котела е написана мощност от-до това вече е друг въпрос
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход