Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
07-02-2011 - 09:22:56
За пореден път идва техник на Вайлант.След като пак промени настройките /увеличи още киловатите/, прегледа всичко, ми заяви следното: Големият разход на газ идва от това, че котелът работи много часове.Следователно проблемът е в изолацията на жилището.Човекът беше много внимателен и коректен, но...Аз не приемам, че 20 кубика на денонощие могат да бъдат "причинени" от лоша изолация, след като става дума за чиста площ около 65 квадрата.Да не говорим, че имам изолация, петкамерна дограма, ка стъкло, външни ролетни щори, изолация под ламинат, като 70 процента от жилището е на ламинат и т.н. и т.н.Също така с този човек отново "пресметнахме" радиаторите и установихме, че наистина първоначално не са били достатъчни, а сега са горе- долу балансирани.Все пак радиаторите ми са на Н400...Честно ви казвам, много съм разочарована от фирмата- инсталатор.Почти съм решила, че ще сменя котела за такъв, който има по- ниска минимална мощност, защото този котел има минимална мощност 8 квт.В момента съм го спряла, тъй като от неделя до петък имам 100 кубика, изобщо няма да го пусна за отопление...Казаха ми също така, че този модел на Вайлант вече не се произвежда и не е от най- икономичните*smiley_ahh*
Re: Моля за съвет за газови котли
07-02-2011 - 11:27:29
Ясно, моделът ти е от старото моделно семейство, което се продаваше до 2008г, но като разход той е същия, без промяна. Значи в момента котелът ти харчи около 0.8-0.9 кубика/час, тоест работи на минимална мощност през цялото време. В същото време радиаторите ти мо мои сметки са някъде малко под 8кВт при 80*С, каквато е максималната температура на котела. Тоест - има леко несъответствие между мощността на котела и радиаторите и той от време на време предполагам че гасне, защото прегрява. Според мен трябва малко да увеличиш радиаторите - хем котелът ще работи по-добре, хем по-бързо ще стопля. В същото време явно наистина топлозагубите ти са големи, щом като котелът работи почти нон стоп на минимална мощност за да компенсира тези топлозагуби. Какъвто и котел да вземеш, колкото и ниска да е минималната мощност, той няма да работи на минимална мощност, защото загубите са 8кВт/час. Може да имаш външна изолация и дограма, но през тавана и пода са най-големи загубите, щом като няма съседи. Инсталторската фирма ги обвинявам, че е трябвало да заложат още глидери, не знам друга вина дали имат.
Re: Моля за съвет за газови котли
07-02-2011 - 14:43:03
Сега видях, че радиаторите всъщност покриват минималната мощност на котела и там проблем няма. Нова, можеш ли да кажеш каква част от жилището са външни стени с изолация (квадрати), колко квадрата имаш стени към съседи (които предполагам са без изолация), на кой етаж се намира жилището, да не би да има усвоени тераси (без изолация на плочата отдолу или отгоре)? Защото ако няма съседи отникъде и няма изолация към тях, при тези средномесечни температури от -8-10*С нищо не е учудващо. При неработещ котел каква е температурата?
Re: Моля за съвет за газови котли
07-02-2011 - 14:43:33
Изпращам Ви резултатите от измерването на изходящите газове на въпросния котел в режим на минимална мощност :
О2 (обем в %) - 17
CO2 (обем в %) - 1.2
CO, мг/м3) - 210,
Ефективност (%) - 75
Температура изходящи газове (Co) - 80
Температура котелно помещение (Co) - 19
Подналягане в комина - 0.45
λ - 6
* Измерването е извършено с газанализатор MRU Delta 2000 CD No 288486.

.
В максимална мощност ефективността се качва до 91%: О2 (обем в %)-5; CO2 (обем в %) - 10.
От показанията се вижда, че загубите са големи в самия котел
Re: Моля за съвет за газови котли
07-02-2011 - 15:19:16
Реално към съседи имам две стени, като едната е 2 м на стандартна височина, а другата- 3.5 м на стандартна височина.Всички други стена ги приемам за външни- с изолация- топлоизолация и влагоизолация, дограмата, както казах е петкамерна с ка- стъкло
Re: Моля за съвет за газови котли
07-02-2011 - 15:22:27
Да добавя, че радиаторите покриват минималната мощност на котела сега, след като по мое настояване бяха добавени 22 глидера...Е кажете ми, кой ще проектира така некадърно инсталацията?! Моето мнение е, че основният проблем е в котела.Съжалявам /за себе си/, че достигнах късно до този извод, защото платих прескъпо
Re: Моля за съвет за газови котли
07-02-2011 - 15:26:50
Присвоени тераси нямам, на последен етаж съм, отгоре има таван.Само коридор, баня и кухня са на гранитогрес, т.е. около 25 квадрата, да ги сложим, другото е ламинат с много добра изолация /поне така го усещам/.В коридора нямам пукнат радиатор заложен, голяма тъпотия
Re: Моля за съвет за газови котли
07-02-2011 - 15:45:06
sttefan6, може ли да кажеш как са направени замерванията, след като този котел няма място за сондата на газанализатора (това е конвенционален котел)? Къде си поставил в такъв случай сондата и дали данните са правилно замерени? Какви са препоръчителните стойности от производителя, защото само едни числа на мене не ми говорят много?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-07 15:51 от LazarG.
Re: Моля за съвет за газови котли
07-02-2011 - 16:30:25
Ако stefan6 e човекът, извършил замерванията, му благодаря за данните.Все пак продължавам да настоявам, че фирмата- инсталатор е с голяма вина.Все пак това са хората, които са консултирали изграждането на инсталацията.За съжаление попаднах "на готово" в тази ситуация.И още нещо, поне от три места след споделяне на проблемите ми казват, че котела не е подбран правилно, факт...
Re: Моля за съвет за газови котли
07-02-2011 - 16:46:35
Сондата е достатъчно дълга, за да влезе в комина и да стигне коляното. Нормалните показания за обикновените котли са ефективност - 91-92% О2 -5 % CO2 10-12 % За това не е решаваща марката на котела. Газовият блок, монтиран на Вайлант, се използва при много други котли -италиански, немски, френски и др В този модел няма нищо по-спецално от другите котли, освен цената и дизайна. Показанията, които бяха измерени при минимална мощност , говорят за много излишен въздух (не добро смесване на въздух и газ).
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход