Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
18-01-2008 - 13:11:43
Ако не добавиш още ребра точка 3 няма да се получи - справка - случая на Zorinka. Има голяма разлика между мощностите на котела и радиаторите.
Re: Моля за съвет за газови котли
18-01-2008 - 14:05:45
Мерси за отговора.
В такъв случай няма и голям смисъл да търся икономия като не отоплявам всички помещения, нали?
По-икономично ли е котела да работи на висока или ниска температура, като мощността на радиаторите е по-малка, както е в моя случай? Жилището е с изолация и добра дограма и като цяло е топло - 12-14° само от съседните апартаменти.
Някакви препоръки за програматора?
2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
18-01-2008 - 15:26:24
Quote

topchev Написал:
-------------------------------------------------------
> Извинявам се на 2v6 за "празните приказки". Опитах
> се да обясня колко стаи имам, по колко радиатора
> има в тях и т.н. Щом не е достатъчно, не е. Моля
> още веднъж за извинение, че обезпокоих
> специалистите от форума

Няма нужда да ми се извиняваш!
С "празни приказки" определих отговорите на твоя въпрос, а не въпроса ти!

При положение, че информацията ти не е достатъчна няма как да се даде точен отговор. Твоя разход е някъде по-средата - може и по-голям разход да се направи, дори с идеално работещ котел.


2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
18-01-2008 - 15:35:24
Quote

Zhimi Написал:
-------------------------------------------------------
> 2v6, не си прав. Такъв разход за 60 кв.м. е МНОГО.
> Причината може да е в котела, може да е в
> системата, може да е в липсата на изолация, в
> дограмата, може да е и неправилна експлоатация и
> т.н. Ако една кола харчи 20 л. за 100 км. а
> кубатурата й 1100, значи харчи много. Каквито и да
> са причините, има поле за подобрения до достигане
> на по-добър вариант.

Една кола 1100 кубика, ако върви в задръстване ще харчи повече от 20л. за 100км, и няма да е много. Има значение колко е натоварена, колко е нервен шофьора и т.н. и ЕДИНСТВЕНИЯ начин да се намали разхода ще е пътниците да слязат и да бутат! smiling smiley

Винаги има поле за подобрения и затова може да се обсъжда тук в този форум.
Ама кажи няма ли да е тъпо да се сравняват апартаменти примерно в Самоков и Варна?

П.П. В крайна сметка темата е за газови котли. Не е за изолации и готварски печки на газ.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-18 15:43 от 2v6.
2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
18-01-2008 - 16:04:39
Quote

koqn Написал:
-------------------------------------------------------
> Мерси за отговора.
> В такъв случай няма и голям смисъл да търся
> икономия като не отоплявам всички помещения, нали?
>
> По-икономично ли е котела да работи на висока или
> ниска температура, като мощността на радиаторите е
> по-малка, както е в моя случай? Жилището е с
> изолация и добра дограма и като цяло е топло -
> 12-14° само от съседните апартаменти.
> Някакви препоръки за програматора?

>

Разхода на котела зависи главно от това колко топлина излиза от радиаторите. Ако изключиш някой радиатор разбира се котела ще харчи по-малко газ.
Както писах по-преди на ниска температура котела работи малко по-икономично, но само ако инсталацията позволява! Такива инсталации сигурно са 1 на 100, а твоята със сигурност не е такава. Затова трябва да настроиш котела на максимално висока температура, особено ако изключваш радиатор!

В Бриколаж продават програматори за 45 лева и за малки системи е напълно достатъчен.


2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
18-01-2008 - 16:27:06
Quote

koqn Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте,
>
> За пръв път пиша с въпрос след като изчетох
> темата. Отскоро съм в нов апартамент, около
> 80кв.м. отопляема площ с леки скосявания в
> стаите(първи подпокривен), изложение север-изток.
> Котелът е Вайлант 10-24кВ, настроен при
> инсталацията на 12кВ. Глидери - 8х60см + 17х50см +
> 2 лири. Доколкото знам това е равно на 8х200
> +17х170 = 4.5кВ + лирите. Нямам термоглави и
> програматор, просто котел и радиатори.
> Доколкото разбрах от темата:
>
> 1. Мощността на котела трябва да се намали до
> минималната.
> 2. Трябва на първо място да си купя седмичен
> програматор.
> 3. За оптимална работа да настроя температурата на
> водата, така че горелката да включва и изключва на
> по-дълги интервали.
>
> Благодаря предварително за съветите Ви!

Мощността на котела се регулира автоматично по зададената температура между две граници на отваряне на модулиращата клапа. Задават се електронно и по начало са 0-100%.

Най-вероятно са ти намалили максималната мощност на 12 кВ, чрез горната граница на отваряне на клапата.

Котела работи на минимална мощност когато модулиращата глава е на минимум.

Ако този минимум е 0%, то минималната мощност се определя от механичната настройка модулиращата глава - дори главата да се повреди и изобщо да не отваря котела ще работи на минимална мощност!
Ако този минимум е повече от 0% минималната мощност се определя от количеството газ от механичната настройка + процента зададен от долната граница.

За малка инсталация като твоята е добре електронната настройка на минималната мощност да е 0% и по-възможност да се намали и механичната настройка.

Re: Моля за съвет за газови котли
18-01-2008 - 21:02:23
2v6 Написал:
> Няма нужда да ми се извиняваш!
> С "празни приказки" определих отговорите на твоя
> въпрос, а не въпроса ти!
>
> При положение, че информацията ти не е достатъчна
> няма как да се даде точен отговор. Твоя разход е
> някъде по-средата - може и по-голям разход да се
> направи, дори с идеално работещ котел.

Извинявам се на 2v6, задето съм сметнал дадената информация от topchev:

Quote

Имам монтиран котел Vaillant 20 kW. Радиаторите са 4 с общо 60 бр. ал. ребра (Н=500 мм) + лира за баня, а отоплителната площ е около 55-60 кв.м.; самстоятелна къща без изолация, с PVC дограма. Котелът е настроен на 7,7 kW отоплителна мощност (така е написал техникът, който пусна първоначално котела) и температурата в помещенита в сегашното студено време навън не може да се вдигне над 18-19 градуса. Котелът почти не изключва (около 1 мин. на всеки 20). Разходът на газ е около 0,65 куб.м/час при температура на водата 65 градуса. (при по-топло време е 0,5 куб.м/час и вдига над 20 гр. в помещенията при температура на водата 60 градуса). Дали е необходимо да се повиши мощността на котела за отопление или това са възможностите на този брой ребра?

за достатъчна и съм отговорил, с което съм смутил душевния му мир!
Сега, като се загледах забелязах, че липсва информация за точния адрес, както и за трите имена и ЕГН-тата на обитателите на жилището, без което отговора е просто "празни приказки". Освен това topchev бил питал за разхода, а аз съм разбрал, че пита за мощността на системата и причините за ниските температури в стаите :crazy: !

P.S.
Уважавам и ценя мненията на 2v6 защото са компетентни, ама пусто самочувствие не понася накърнено его! Всички страдаме от това. Обещавам,че ще се постарая да не се заяждам повече и да обръщам внимание само на градивното!



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2008-01-19 19:09 от LazarG.
Re: Моля за съвет за газови котли
19-01-2008 - 00:14:25
Добър вечер !

Изчетох целия форум на тази тема и определено ми беше интересно. За съжаление малко късно. smiling smiley
Намирам мненията на 2v6 за правилни и компетентни. Ето защо бих желал да получа неговото мнение за моя случай.
Жилището ми е от 70 м2. Алуминиеви радиатори и лира - общо 7,8 kW. Жилището е панел с външна и вътрешна изолация. Котела е Вайлънт двуконтурен 7,7 - 20 kW. Няма поставени никакви терморегулатори. Настроен е на 8 kW.
Въпросът ми е :
Правилна ли е настройката на котела ?
Каква температура на водата да използвам за да поддържам температура 21 градуса без голям разход на газ ?

Ако информацията не е достатъчна готов съм да предоставя допълнително.
Може би вече е късно за много от ползващите форума, но ще очаквам отговори и утре.
Благодаря предварително на всички, които ми отговорят.
Специално очаквам 2v6 да се включи.
Re: Моля за съвет за газови котли
20-01-2008 - 10:37:35
Ами нормално е да се пита много ли е разхода, защото всеки се интересува дали му е настроена оптимално отоплителната система и естествено не може ли да се подобри, защото това е пряко свързано с финанси :ami:
Ето тук има някакъв енергиен калкулатор, незнам до колко е точен, но определено не е за външна температура -15 С sad smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
20-01-2008 - 21:48:53
Предполага се работа на уреда 8 часа на ден, което на мен ми се струва малко вероятно - зависи много от системата. Въпреки че ако го смятат само за отопление в моя вариант посочват по-висока сума отколкото плащам реално само за отопление.
Най-високата ми сметка до момента е 202 лв, а при тях излиза само отоплението 150лв, което при мен няма как да е вярно.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход