Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
06-01-2008 - 17:18:16
Може ли да се намеся и аз между шамарите? 2v6, нека не ти звучи като заяждане - можеш ли да ми обясниш на мене ( filmatoplo вероятно знае) с колко спада ефективността на котела при повишаване на работната му температура от 60 на 80 градуса? И ако може с формули или по друг начин да ми докажеш дали и с колко е по-ефективна една система 60/40 спрямо система 80/60. Защото аз не виждам причина за това. Може и на лични. Благодаря предварително!
Re: Моля за съвет за газови котли
06-01-2008 - 19:12:16
Това за спад на ефективноста не го разбрах - може би има друга дума . Защо симпатизираш на 60 градуса и се боиш да врътнеш копчето на 80 , по тази логика повишаване от 40 до 60 е спад на ефективност . Няма тръба или др метален детаил който да корозира вътрешно при температура 80-60 и след 20 години да срежеш тоя буфер вътре е като нов - водата се омекотява .
Re: Моля за съвет за газови котли
06-01-2008 - 19:48:53
Наистина между специалистите битуват две противоположни мнения за КПД на конвенционален (некондензен котел) при високотемпературни (80/60) и нискотемпературни (60/40) системи. За мое голямо учудване има уважавани от мен капацитети и в двата противоположни лагера, та затова търся доводи и доказателства.
Re: Моля за съвет за газови котли
06-01-2008 - 23:17:15
И двамата сме прави, всеки си говори за отделен принцип и метод на отопление . Всяка система била високотемпературна или нискотемпературна приложена по свой определен начин си развива пълното кпд . Моята система с буфера аз я приемам като един малък тец , загрява се вода в един акумулиращ съд на по висока температура после чрез регулираща арматура се подава към топлоисточник (водно подово или вентил конвектор хайде ще сложим и радиатор ) вода с нужната температура . Така теца праща вода на 90 гр в абонатната се регулира на 60 гр . Защо не направят нискотемпературен тец и от там да пуснат 60 гр към сградите confused smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
07-01-2008 - 07:12:00
Не схващам аналогията като съвсем точна. При ТЕЦ-а ако намалят температурата на водата, за да пренесат същото количество топлина, ще се наложи да се пренасят огромни количества водни маси на километрични разстояния и ще има много по-голям разход на енергия от хидравлични загуби, необходимост от по-мощни и скъпи помпи и т.н. А у дома няма нито хидравлични, нито топлинни загуби и можеш да си правиш каквото желаеш. Но чакам отговор от 2v6 на въпроса, който съм му задал за да продължа с моето мнение.
Re: Моля за съвет за газови котли
07-01-2008 - 14:24:01
така,тук специлистите спорят на по високо ниво.А ние като потребители,малко по трудно ги разбираме.имам вапрос към 2v6.Системата ти тип слънчева ли е.защото аз сам с един паралелен кръг.Да почна отначало,малко като роман може да стане.Купихме панелка 90кв.м 1 ет. стандартна с пвц с остъклена тераса с паркет на пода и камина с водна риза и инсталирани радиатори чугунени.решихме да минем на газ.Оказа се че инсталацията трябва да се преработи.тип сланце не мислимо паркета отива на кино.тръбите на паралелния кръг бяха 16мм.след една консултация ги променихме на мястото на камината която беше в кухнята слозихме панелен радиатор 3100вата.който се варза с котела като първи с траби 26мм/16/26 кам втория26/16/26 с мощност 10 ребра чугун и височина 600мм,не им знам мощноста на чугуна за 1 ребро, кам третия 20/16/20 съшо 10 ребра и кам последния 16/16/16 и 20 ребра,като малките ребра са в спалните а големите в хола .Котела ми е аристон гениус 9-24 кв с програмиране на вкл./изкл с модулация на горелка и помпа,не сме сложили стаен сензор за работа с прог. на котела за стайна температура,нямаме термоглави на радиаторите.Проблема ми е в това 4е последния радиатор не топли добре в хола ,а забравих да кажа че малките са с секрет вентили.Температурата я регулирам директно от котела.Моля да ме посаветвате за :1.Каква температура е най удачна за работа на котела;2.Да си взема ли сензор и каде да го сложа в най обитаваното помещение ли или другаде.;3.Да си взема ли и термоглави за всеки радиатор.;4.Да си взема ли панелен радиатор 4900вата за хола стандартен 6м и нещо на 3м и нещо;4.НОРМАЛНА ли е сметка от 145лв за 25 дни +готвене+гореща вода за хигиена;5.Може ли да се подобрят и настройките на котела.Може ли да се намали сметката. БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ КОИТО МИ ОТГОВОРЯТ НА ТЕЗИ ВЪПРОСИ.
Re: Моля за съвет за газови котли
07-01-2008 - 22:15:46
1. При по-висока температура - по-висок КПД
2. Вземи си стаен термостат със седмичен програматор за да намалиш сметките. Хубавите са от порядъка на 200лв
3. Не си вземай термоглави - поне засега
4. Този чугунен радиатор не топли, защото е слаб - около 2000Вт, а и последен. Добре е да си вземеш панелен, но 4900Вт е много - според мен около 3500Вт са достатъчни (по-добре 2х1800Вт). Може да се наложи да притвориш крановете на първитв за да захраниш последния радиатор
5. Ами нормална е сметката, но има много резерви за оптимизиране
6. Котела не го пипай - използвай другите резерви
Re: Моля за съвет за газови котли
08-01-2008 - 10:14:54
Моля Lazar за съвет,аз от време на време се включвам във форума за съвети.Апартамент 70 кв.м.ПВЦ дограма,тухлен,външен 4 етаж,котел HEAD LINE-от всичко,което съм чела имам чувство,че при мен има най-голям разход на газ,а топлината не е чак толкова голяма-18-19 градуса.Не зная как да регулирам нещата за да бъде всичко в рамките на поносимото/финансово/.Газово отопление имам от 50 дни,за което време имам 675 куб.газ,това е около 13-14 на денонощие не зная дали е нормално при тази Т в стаите,ама като чета във форума ми се струва,че разхода е голям.Котела много често включва и изключва,обадих се във фирмата,от там ми отговориха,че така трябва ,а като искам да ми харчи малко,да го изключа през деня и да го включа вечер.Наистина съм притеснена.В началото опитах да регулирам Т с термоглавите,но радиаторите се затопляха и изстиваха за различно часово време,а котела 2-3 мин.включи,2-3 мин. изключи,след това всички радиатори са на 5,променях градусите на котела,пак същия режим /на работа на котела 2-3 мин включва и изключва/ като резултат за този изминал период сметка 500 лв,Т-18-19 гр. и много нерви.Моля,научете ме как да действам./Радиаторите са алуминиеви 40 глидера за 70 кв.м./Благодаря Ви!
Re: Моля за съвет за газови котли
08-01-2008 - 10:20:06
Ако имате финансова възможност изхвърлете радиаторите и си сложете вентилконвектори - работят с по ниска температура на водата , затоплят помещението по бързо и се чувстваш по комфортно .Обдухват по добре прозорците и елиминират конденза .
Re: Моля за съвет за газови котли
08-01-2008 - 10:25:22
Забравих да спомена че с тях се регулира температурата във всяка стая пооделно , стаен термостат има вграден във всеки вентилконвектор - хола пожелание загрява на 25 , спалните на 20 и кухнята на 22 градуса примерно .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход