Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Моля за съвет за газови котли
15-09-2006 - 13:53:20
Здравейте,
ще отоплявам на газ жилище около 30кв.м (стая 10кв.м и стая 16кя.м ) и поради някакви причини
варянта с газови конвектори отпадна.
Някои познати търдят, че трябва да си избера котле с най-малката възможна долна граница
на мощноста поради което си харесах "MORA Proxima 20kt", човека който изгражда газовата ми инсталация нещо нехареса моя избор и предлага да ми купи горе долу за същата цена
котле Bosh което обаче май е с параметри 9-24kw или нещо такова. Притеснява ме, че така нареченото
по-марково котле "Bosh" ще ми докара по високи сметки за газ а от друга страна нямам никакви отзиви за продуктите на "Мора". Жилището е ново и изолирано.
Ще съм Ви много признателен за някакво обективно мнение по въпроса.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-05-10 17:45 от magic.
Re: МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ЗА ГАЗОВИ КОТЛИ
06-10-2006 - 18:10:35
Здравей,

Ще ти подам още малко информация, за да си обособиш по лесно решението. Този модел на МОРА е все още нов такъв и едва ли някой може да каже нещо за него - няма никакъв опит натрупан за България. Досегашните продукти на тази фирма не са блестели с качества /да не кажа нещо по-лошо/, а сега твърдят че са постигнали оптималното отношение на максимум и минимум мощност за българския пазар.. аз лично не съм убеден докато някой не го потвърди, още повече че в инсталаторската общественост върви мнението че имат много проблеми с този котел.

Отношението 9-24 със сигурност не е за 30 кв.м - сметката ти ще е нереално висока.

По-скоро потърси котел с диапазон на мощност 6-16 кВ, ако има такъв.

Поздави
Re: МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ЗА ГАЗОВИ КОТЛИ
18-10-2006 - 10:12:12
Спрях се на вариант за изграждане на газова инсталация на газов котел ferroli с мощност 24kw за жилище 30кв.м. с две стай , добър ли е избора ми тъй като се съобразявам и с цената им. Търся оптимален вариянт между качество и цена .Моля ,поне малко информация за този котел .
Благодаря Ви предварително.


Ст.Стоянова , Ст.Загора
Re: МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ЗА ГАЗОВИ КОТЛИ
18-10-2006 - 10:14:15

Спрях се на вариант за изграждане на газова инсталация с газов котел ferroli с мощност 24kw за жилище 30кв.м. с две стай , добър ли е избора ми тъй като се съобразявам и с цената им. Търся оптимален вариянт между качество и цена .Моля ,поне малко информация за този котел .
Благодаря Ви предварително.




Ст.Стоянова , Ст.Загора
Re: МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ЗА ГАЗОВИ КОТЛИ
14-11-2006 - 23:12:28
Iskam da vi kaja, 4e osven s malkata si mo6nost modela ne blesti s ni6to pove4e.
Osven tova s tezi 20 KW moje da se kapete malko trudno.
Primer - ako studenata voda Vi e s temperatura 5 C, s kotela 6e napravite nai-mnogo 8 l topla voda i 6te Vi se nalaga da pi6tite pod du6a ako nyakoy trugne da si mie racete na sasednata mivka.
Ikonomichnostta na tezi vid uredi ne e samo ot tova kakva im e min. mo6tnost !!!!
Imayte predvid che ot takav evtin ured nemoje da se o4akva da ima nyakakva seriozna logika na upravlenie. Naprimer vajno e vremeto za koeto ureda dostiga max. si mo6tnost.
Vremeto na posledvash6to zapalvane. i TN.
Neznam koy psevdo toplotehnik Vi e svalyal zvezdi / predpolagam nyakoy overgas / ama may Vie poobarkal.
Ako moga dobre da Vi razbera stava duma za pome6tenie s mo6tnost 1,8-2,5 KW i drugo 1-1.6 KW - moje da si zakupite naistina konvektori ako imate dare4em 75 cm pod prozorcite i protochen boiler - no ne po-malko ot 24 KW.
Re: МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ЗА ГАЗОВИ КОТЛИ
03-01-2007 - 17:28:17
Първо искам да кажа че не сам особен спец по котлите но в нас инсталирахме точно такова котле на МОРА, тия от София газ казаха наистина че котела е добър, но нали сам си тома неверни питах и техниците които идваха да ми прекарват самата инсталация за парното казаха, че котлето било добро. За сажаление не мога да дам данни за разхода но мога да кажа само че ако някой си слага такова котле да не си слага термо глави, термостата се слага в най-голямото помещение което ще се отоплява, аз все още с толкова терморегулации не мога да се оправя да наглася равномерна температура на всякаде :-). Проблем който наблюдавах е че като им се включи байпаса на котлите почват да свирят неприятно, но тия от тех поддръжката казаха, че трябва да имам отворен постоянно отворен радиатор. Иначе наблюдения от работата на котлето, оставил сам го да ми поддържа резерв за топла вода(функцията комфорт) котлето се включва мойе би 2-3 пъти на час за по няколко минути за да подгрее вода, за отоплението гледам че на час се включва за по 10-15 минутки, долу съседите има Вайлант ами той бичи като за световно тоя котел :-) т.е доста често го чувам че бачка и определено МОРА-та е по тиха от Вайлант-а на съседите. Недостатък на МОРА-та е че техниците са малко мудни ако трябва да идват да ти оправят докато на Вайлант техническата потдръжка е на ниво може да се обадиш и в 12 през ноща ще ти кажат какво да пипнеш за да си оправиш котела.

Еми това е за сега не мога да кажа обаче какав ще е разхода на газ :-)

Ааа да да прибавя само за топлата вода, проблем няма дава се максимална температура на водата и всичко е на 6 единствено трябва да се почака малко и това е :-)



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-01-03 17:30 от griffin.
Re: МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ЗА ГАЗОВИ КОТЛИ
04-01-2007 - 10:05:15
И на мен ми предстои купуването на газов котел, така че мога да си позволя да кажа само няколко неща.
Направих си малко проучване по отношение на два модела, един от които споменахте тук - Mora & Viessmann.
Определено ще рискувам с чешкия модел. Фирмата е с дългогодишни традиции в тази област, изпълнението е на основата на западни компоненти (имам предвид основните). Цените са напълно приемливи.
Моделът, на който съм се спрял е най-новият (наистина това означава и по-малък опит във връзка с поддръжката му, но човек не купува нещо с очакването постоянно да му се разваля, ок?), адски подходящ за малки жилища, има изключително ниска долна граница на мощност - 5 kW (на повечето места отбелязват 6), което повишава функционалността му, стилен дизайн, техническите характеристики са на нивото или по-добри от немския модел (с условието, че не съм специалист по климатични инсталации, за да кажа дали е супер или не - просто сравнявам цифрите winking smiley
Що се отнася до шума - всеки газов котел произвежда шум в цикъла, когато се включва за поддържане на температурата за отопление, съответно за подгряване на БГВ - в случая с избраните от мен два модела, Mora също е с по-добри показатели. Но, ако толкова много пречи този шум на някого, котлето спокойно може да постави в стилна кутия, която да му осигури нужната звукоизолация smiling smiley
Re: МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ЗА ГАЗОВИ КОТЛИ
04-01-2007 - 11:07:58
Вече мога да дам някаква информация за разход :-)
не че разхода ме радва амааа :-)
значи по мои изчисления за 10-на дни е изразходвано 113 кубически метра газ, това е за 80 квадрата (етаж от къща) температурата се е движела между 21-25 градуса с постоянно поддържане на запас топла вода, това е за периода от 19.12 до нова година някаде, къщата е с изолация и пвц дограма. За сравнение мога да дам котела на съседите под нас които са с Вайлант 2 етажа от къщата около 160 квадрата но не навсякаде са включени радиаторите :-) без постоянно подгряване на топла вода, пак е същата дограма и изолация но с повечко ползване на топла вода разхода за месеца е бил 350 кубически метра.
Може и вайлант да са по икономични трябва да призная но все още не сам си поиграл с котела ни :-).

Т.к четох указанието на котела ще спомена че почти всичко в тоя котел е на западни производители имам чувството че само чехите са го сглобили :-) включително и управляващата електроника не е чешка :-) ако не се лъжа беше на някакъв немски производител.

Re: МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ЗА ГАЗОВИ КОТЛИ
04-01-2007 - 16:18:17
Скандинавски и немски winking smiley
Re: МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ЗА ГАЗОВИ КОТЛИ
13-01-2007 - 01:20:27

Здравейте,

Прочетох внимателно за данните за МОРА. Честно казано разходът е съвсем нормален - нищо кой знае какво икономично в него /не знам каква е ползата от "свръх ниската долна граница" smiling smiley/, а за Вайлант няма и съмнение че разходът е прекалено висок - може би не е настроен добре към инсталацията...

Когато казах малка мощност имах впредвид че този котел ще бъде използван само за отопление, а към него ще бъде включен и бойлер със серпентина за осигуряване на топла вода за битови нужди. Така приложената система е подходяща за малки жилища. Разбира се и при добра настройка на котлето 9-24 кВ също могат да се постигнат задоволителни резултати - както сте описали.

Шумът не мога да нарека нормален в никакъв случай smiling smiley Всеки котел го има- но всеки в различна степен, а и това за допълнителните кутии... все едно да си купя кола и да я карам в скафандър за да не чувам вибрациите...

Интересно би било да видим разходите и при студените дни. Ако не Ви затруднява ще помоля да ги напишете пак за някакъв период.

П.С. Почти всички газови котли са с италиански и немски компоненти /дори и китайските и турските/, по скоро е въпрос на разработка, която да осигури комфортната работа на уреда, да се постигне нисък разход за клиента и да се осигури бързо сервизно обслужване.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход