Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
26-09-2014 - 14:22:10
Привет LazarG!
Благодаря за отговора. Както се казва като се знам какъв съм инженер ме е страх да отида на доктор, същото е и с останалите "Занаяти", та нали затова четем и разпитваме за да не ни ловят като с трици маймуни.
Вчера говорих с търговски сътрудник на Viessmann. Името няма да споменавам. Та човека беше доста отзивчив въпреки че съм физическо лице и не мога да купя котел директно от тях. Явно човека поназнайвал това онова и ми обясни подробно как стоят нешата.
В общи линии за моя случай извлякох най-общо следната информация.
При необходима мощност 5кВ и котле с 6,5кВ минимална мощност, котлето ще се включи още веднъж или два пъти за деня, което пък в месечен разход е около 1-2 кубика повече разход на газ (дори и 10 да са, пак не е болка за умиране).
Това е обаче при положение че се използва съответния програматор (който вероятно се продава отделно), който си пресмятал включванията и можело да се задава седмична програма или нещо от сорта (вече му загубих края).

В крайна сметка вярно ли е твърдението, че при номинална мощност по-висока от необходимата ти (както е в моя случай) котелът ще се включва по-често. Има ли конкретен начин за изчисляване, колко по-често ще се включва или всичко е според зависи.

LazarG ще се обърна към теб, тъй като ми предлагаш котел с бойлер, човече нямам място за бойлер никъде - за в бъдеще съм намислил да сложа слънчеви колектори с бойлер, но сигурно чак догодина напролет.
Конкретни модели можеш ли да споменеш за подходящи двуконтурни кондензни котли за моя случай.
Към серпентините мога да свържа и радиаторите за да се впиша в мощността на Viessmann=а.
И още нещо да добавя, но това по-скоро е замисъл, към моето отопление може да включа родителите ми от първия етаж - че в момента сме на въглища - та тези 26 кВ може да влезнат в работа - е тогава може би кондензния котел ще е излишен, и все пак можеш ли да дадеш конкретно мнение.
Re: Моля за съвет за газови котли
26-09-2014 - 14:49:40
Писах отговор, но не е излезнал в системата - няма да го пиша наново, ако не излезе ще го напиша пак.
Сега исках да пиша относно Кондензните котли на Теси, понеже от любопитство ги разгледах, но като цяло все едно гледам параметрите на сигурно 70% от кондензните котли на пазара, нищо много по-различно. То те колите с 2.0 двигател са с еднакви характеристики ама това не е решаващото нали. Харесвам българското (незнам колко е българско производсто), но май за някои неща ше заложа на чуждото. Имам бойлер Теси на първия етаж и сме страшно доволни от него вече няколко години, но за котле все още съм малко резервиран.
Понеже ние си купуваме котел веднъж (който е гъзар 2-3 пъти) и нямаме поглед над нещата, та очакваме инсталаторите или някой по-навътре като теб LazarG да ни светнат по въпроса.
LazarG ти ми предлагаш Соло на Теси с бойлер обаче аз място за бойлер нямам ама никъде освен на покрива затова се оглеждам за проточен бойлер. А вероятно 12кВ котле няма да ми свърши работа понеже дебита на топла вода ще е малък говоря по числата дето съм изчел и не знам дали е така. Затова съм се насочил към тоя двуконтирен Viessmann, пък и в момента мога да отделя тези средства. Мен максималната мощност не ме плаши. Плаши ме минималната която не мога да покрия (отново по сметки) и най-вече ме е страх от инсталатора, който ще дойде да монтира, като при жената от предните постове - и после да я убеждават че едва ли не е с отворени прозорци през целия ден.
Най-странното е че знаещи много а никой не казва какво се случва в конкретни случаи като моя или този на Vasil70.
В крайна сметка взимаме това дето ни кажат. Патиме здраво, след което ставаме знаещи на тема топлотехника, като повечето по форумите, защото сме го преживели веднъж, след което понеже много знаем се прецакваме пак grinning smiley.
Изобщо не говоря по твой адрес Лазаре, Изчел съм много от мненията ти и съм закачил няколко обеци от съветите ти, които съм спазил при правенето на подовото. Смятам че си един от малкото, които покриват това за което претендират.
Но все пак не казваш много, а може би си го казал някъде и не ти се повтаря.... Трябва само да го намеря grinning smileygrinning smileygrinning smileygrinning smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
26-09-2014 - 21:46:20
Quote
limberjack
И още нещо да добавя, но това по-скоро е замисъл, към моето отопление може да включа родителите ми от първия етаж - че в момента сме на въглища - та тези 26 кВ може да влезнат в работа - е тогава може би кондензния котел ще е излишен, и все пак можеш ли да дадеш конкретно мнение.
Как така кондензния котел ще е излишен? Напротив - колкото повече енергия се ползва, толкова по-бързо се изплаща скъпата инвестиция
Re: Моля за съвет за газови котли
27-09-2014 - 15:56:23
Quote
LazarG
Quote
limberjack
И още нещо да добавя, но това по-скоро е замисъл, към моето отопление може да включа родителите ми от първия етаж - че в момента сме на въглища - та тези 26 кВ може да влезнат в работа - е тогава може би кондензния котел ще е излишен, и все пак можеш ли да дадеш конкретно мнение.
Как така кондензния котел ще е излишен? Напротив - колкото повече енергия се ползва, толкова по-бързо се изплаща скъпата инвестиция

От гледна точка на това че няма да ми е необходима толкова ниска минимална мощност. А пък и вероятно котела ще трябва да работи над 55 градуса което автоматично изключва кондензния режим...
Причината да се наложи котела да работи на по-висока температура е това че най-вероятно когато баща ми е слагал радиаторите са му били разчетени за по-високо dT и в момента радиаторите са по малко от необходимото. Като добавим и емпиричната формула от 150Вата на квадратен метър грешката става до небесата. Не съм сядал да ги изчислявам, но съм на 90% сигурен че и той е попаднал на търговци, а не хора гледащи да свършат работа. А и човека тогава не е имал Гугъл за да пита или синове с висше grinning smiley...

LazarG можеш ли да ми дадеш приблизителна мощност на серпентина на водно подово с тръби PEX-AL-PEX Ф16 и стъпка 15cm дебитът още ми е неизвестен, защото зависи от помпата и котела.Или ако може да ми предоставиш методика за изчисляване. Така и не можах да открия такова животно... само емпирични формули от сорта 100Вата на квадратен метър дори не е посочена стъпката на серпентината и дебита. Някъде срещнах и това че тази тръба на линеен метър отдавала 20Вата само дето не разбрах какъв е дебита (мисля че ти го беше писал) - вярно ли е това.
Re: Моля за съвет за газови котли
27-09-2014 - 18:27:10
Здравей,Лазар.Има ли проблем кондензния котел да се използва само като обикновен,тоест да работи на температура на водата над 60градуса.
Моята инсталация и радиатори най-вероятно няма да отговаря за работа на ниска температура до 50гр.Не мога да намеря обикновен котел с малка минимална мощност 3-4кв.Най-малкият е с минимална мощност 8кв.
Поздрави.
Re: Моля за съвет за газови котли
27-09-2014 - 18:52:37
Quote
vasil70
Здравей,Лазар.Има ли проблем кондензния котел да се използва само като обикновен,тоест да работи на температура на водата над 60градуса.
Моята инсталация и радиатори най-вероятно няма да отговаря за работа на ниска температура до 50гр.Не мога да намеря обикновен котел с малка минимална мощност 3-4кв.Най-малкият е с минимална мощност 8кв.
Поздрави.
Кондензния котел работи като обикновен котел когато температурата е зададена да е над 50-55 градуса. Дори имат по-добра ефективност от обикновенните в такъв режим.това с нищо не би трябвало да пречи на работата му. Но това отново само съм то чел...
Re: Моля за съвет за газови котли
27-09-2014 - 21:39:40
Здравейте, предстои ми изграждане на газова инсталация и въпреки личното ми желание да вникна в темата, като почета предварително, си нямам ни най- малка идея от котли, затова и реших да попитам директно.
Сградата има изградена газова инсталация, а в самия апартамент има изводи за радиатори и обособено място за котел. Отопляемата площ ще бъде 130 кв.м.Засега със съпруга ми сме се спряли на Bosch като избор за марката на котела, но всичко останало ни е мъгла като модел, мощност, вид на радиаторите и пр. Молбата ми е за малко прояснение около цялостната инсталация като цени, срокове, модели котлета и пр. Благодаря предварително smiling smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
01-10-2014 - 10:16:43
Здравейте,
Предстои ми смяна на газов котел. Жилището е апартамент на 2-ри жилищен етаж като всички стени са външни с изложение най-вече южно, със сменена дограма 5 камерна със стъклопакет 3-ка, с външна изолация. Планирал съм поетапно да правя отчасти вътрешна изолация като започна от едната спалня само тавана. Комшиите отдолу са също на газ. Апартамента е както следва: хол + трапезария и кухня – 42 кв.м. разположени под формата на буквата Г общо глидери 60, южна спалня – 14 кв.м. радятора е 18 глидера, северна спалня – 12 кв.м. радятора е 22 глидера, баня с тоалетна и предверие – 10 кв.м. радятора е 8 глидера и коридор без радятор.
Радяторите са алуминиеви H500 с термоглави на входа, а на изхода с някакъв вентил /магнит вентил по спомен/ всичките разположени под прозорците. Към всеки радятор са пуснати отделни тръби PVC, които са вкопани в стените с обикновенна гофра. Котлето ще се намира на мястото на старото в предверието на банята. Притеснява ме, че тръбите за изходящите газове са малко дълги около 3 метра, като не влизат в комин, а директно навън /незнам дали има значение/. Досега бях с котел Buderus U012-28 T60 некондензен 13 – 31 kW. Имам няколко въпроса:
1. Кондензен или некондензен – попрочетох из форумите а ме притеснява с температура на водата до 55 градуса дали ще мога да отопля жилището нормално със сравнително ниски сметки за ГАЗ. За сравнение този котел на Buderus за последните 2 години има средна сметка от 170лв. като отоплявам всички стаи без да изключвам радятори
2. Радяторите достатъчни ли са за кондензен тип котел и в какви граници трябва да е котела.
Предлагат ми следните кондензни котли:
1. Ariston Genus Premium Evo 2,5 – 25 kW на цена 2800лв. + дистанционно Sensys – 260лв.
2. Viessmann Vitodens 100 – 6,5 – 26 kW + модолиращ седмичен програматор 2800 – общо 3260лв. само че е минала промоцията и сега чакам нова цена.
Приемам всякакви мнения и препоръки и бих се радвал на внимание от LasarG.
Re: Моля за съвет за газови котли
09-10-2014 - 10:20:10
Здравейте, пускам си пак въпроса понеже не получавам отговор:
Предстои ми смяна на газов котел. Жилището е апартамент на 2-ри жилищен етаж като всички стени са външни с изложение най-вече южно, със сменена дограма 5 камерна със стъклопакет 3-ка, с външна изолация. Планирал съм поетапно да правя отчасти вътрешна изолация като започна от едната спалня само тавана. Комшиите отдолу са също на газ. Апартамента е както следва: хол + трапезария и кухня – 42 кв.м. разположени под формата на буквата Г общо глидери 60, южна спалня – 14 кв.м. радятора е 18 глидера, северна спалня – 12 кв.м. радятора е 22 глидера, баня с тоалетна и предверие – 10 кв.м. радятора е 8 глидера и коридор без радятор.
Радяторите са алуминиеви H500 с термоглави на входа, а на изхода с някакъв вентил /магнит вентил по спомен/ всичките разположени под прозорците. Към всеки радятор са пуснати отделни тръби PVC, които са вкопани в стените с обикновенна гофра. Котлето ще се намира на мястото на старото в предверието на банята. Притеснява ме, че тръбите за изходящите газове са малко дълги около 3 метра, като не влизат в комин, а директно навън /незнам дали има значение/. Досега бях с котел Buderus U012-28 T60 некондензен 13 – 31 kW. Имам няколко въпроса:
1. Кондензен или некондензен – попрочетох из форумите а ме притеснява с температура на водата до 55 градуса дали ще мога да отопля жилището нормално със сравнително ниски сметки за ГАЗ. За сравнение този котел на Buderus за последните 2 години има средна сметка от 170лв. като отоплявам всички стаи без да изключвам радятори
2. Радяторите достатъчни ли са за кондензен тип котел и в какви граници трябва да е котела.
Предлагат ми следните кондензни котли:
1. Ariston Genus Premium Evo 2,5 – 25 kW на цена 2800лв. + дистанционно Sensys – 260лв.
2. Viessmann Vitodens 100 – 6,5 – 26 kW + модолиращ седмичен програматор 2800 – общо 3260лв. само че е минала промоцията и сега чакам нова цена.
Приемам всякакви мнения и препоръки от всички и бих се радвал на внимание от LazarG.
Re: Моля за съвет за газови котли
10-10-2014 - 22:32:03
Здравей bibishok , Добре са ти радиаторите, аз бих предпочел Витоденса. Температурата до 55 градуса е препоръчителна, иначе котелът може до 80. Колкото му каже модулиращия термостат толкова градуса ще поддържа. Успех!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход