Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
31-10-2013 - 21:06:45
Здравейте,
Отоплявам се с водно подово отопление повече от 10 години. Топлоизточникът ми е електрически котел - 9kw. Имам възможност да премина на газ. Какъв котел на газ ще ми е необходим ? Може ли конвенционален или задължително трябва за закупя кондензен. Препоръка за параметри и марка на котела? Интересувам се от мнение на експерти, в частност Лазар. Моля ви за препоръка Лазар.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-10-31 21:26 от kotrag1.
Re: Моля за съвет за газови котли
01-11-2013 - 06:44:43
Ако нямаш смесителна помпена група трябва да вземеш кондензен
Re: Моля за съвет за газови котли
01-11-2013 - 11:30:12
Лазар, благодаря ти за бързия отговор. Не съм инженер и не знам какво включва ''смесителна помпена група''. Ето как изглежда инсталацията към момента - котел и колекторно /по едно на всеки етаж/. Температурата се регулира от стаен термостат.



Имам ли нужда от смесителна помпена група ако премина на газов котел ? Какъв газов котел би препоръчал ти ?
Re: Моля за съвет за газови котли
05-11-2013 - 15:20:41
Здравейте,

Предстои ми избор на газов котел за отопление на еднофамилна къща. Спрях се на вариант нискотемпературно подово отопление, като разводката вече е изградена.
Параметрите са следните:
Къща на два етажа, РЗП 210 м2, чиста вътрешна (отопляема) площ 155 м2, височина около 2.55 м.
Изолация: 5см външна (стиропор на BASF, а на тавана Fibran) + 5см вътрешна (вата) по всички външни стени и таваните на втория етаж.
Дограма: 5-камерна, 88-plus Koemerling, троен стъклопакет, нискоемисионно.
Имам общо 14 кръга ф16 (7 на първия и 7 на втория етаж), като 10 от тях са с приблизително изравнени дължини (85 – 100 м), а четири са наполовина по-къси. Те са в коридора и стълбището, както и в двете бани. Оставени са без регулатор с цел да осигурят минимален товар на котела, както и две лири, които също са предвидени по-скоро за циркулация, отколкото за отопление (заради ниската температура на водата биха били доста неефективни).
БГВ е изцяло на ток, така че не влиза в сметките (реших да не си създавам още едно главоболие, преследвайки минимална и доста неясна финансова полза).
Явно ще ми трябва едноконтурен кондензен котел. Въпросът е какъв.
Предлагат ми Viessmann Vitodens-100W. Този модел се предлага в два варианта за максимална мощност- 19kW и 26kW. Според брошурата, минималната мощност и на двата е 6.5kW. И пак според брошурата, коефициента на модулация на горелката и на двата е 1:3, което според мен противоречи на предходното твърдение (19:3=6.3, докато 26:3=8.7).
Молбата ми е за мнение относно цитирания котел, както и за алтернативни предложения на база личен опит.
Освен това, моля за помощ каква мощност да избера (19kW или 26kW), за да избегна преразход на газ и чести изключвания. Разликата в цената е минимална, на фона на всичко останало и не е фактор за избора.
В допълнение ще отбележа, че имам камина, която би могла да помага в особено студени дни, или когато се налага бързо затопляне. Както и два климатика от най-нисък клас, които обаче досега се справят отлично в преходните месеци. Могат да се ползват и занапред, когато не би било оправдано включване на котела.

Благодаря на всички, които могат да помогнат!



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2013-11-05 15:52 от Bobi69.
Re: Моля за съвет за газови котли
06-11-2013 - 19:53:42
Витоденса е добр вариант, като двата модела са едини същ котел, като в единия случай е спънат откъм горната граница и с малко по-ниска цена. Друг многго добър вариант е Bosch Condens 7000 3-16kW, Bosch Condens 3000 7-22kW, Tesy Solo Kompakt 3-12kW, Tesy Kombi Kompakt 6-18kW, . От изброените Бош имат най-добро управление (програматори)
Re: Моля за съвет за газови котли
07-11-2013 - 14:09:30
Благодаря Лазаре, ще приема Viessmann-a, щом смяташ че е добър вариант. Бих искал да те помоля за кратък коментар (ако имаш време, разбира се) относно мощността. При така посочените по-горе параметри, има ли смисъл от 26kW? Не става дума за цената на самия котел. Притесненията са ми да не ме вкарва в излишни разходи (и евентуално аварийни ситуации от прекалено често включване и спиране) при меко време, когато 5-6kW са достатъчни за да се подържа температурата.
Общата дължина на тръбната мрежа е 1050 метра. И две лири или два радиатора в баните - още не съм решил какво ще бъде.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-11-07 14:17 от Bobi69.
Re: Моля за съвет за газови котли
16-11-2013 - 19:44:46
Имам газов котел мора 24кW от 8 години го ползвам, но от 1 година ми създава проблем с топлата вода. Ако котелът не е включен на работен режим за отопление не може да включва затоплянето на водата за къпане и мига Е1. Моля дайте съвет...
Re: Моля за съвет за газови котли
22-11-2013 - 14:11:36
Здравейте , имам нужда от помощ при настройване на газовия котел , за да бъде отоплението в къщи мах ефективно и икономично.Котелът е Immergas Eolo mini 24 , двуконтурен.От изчетените страници във форума ми стана ясно , че този котел е голям за жилището , но за момента нищо не може да се направи , затова моля да ми помогнете да оптимизираме , до колкото е възможно отоплението с наличните средства.Апартаментът е 1 етаж , като част от него е върху магазин (необитаем) , а дневната , почти цялата виси във въздуха така да се каже .., на колони е , от долу има тунел към паркинга.Жилището е ново строителство с външна изолация , не зная колко см е , но не е от най-дебелата.Дограма - PVC.Под - ламинат и теракот.Вътре никъде не е поставяна изолция.Изложение:дневна и спалня - югоизток , кухня - север.Дневна - 2 външни стени , кухня - 1 външна стена.Съседи - отгоре и от-към спалнята.Чиста отопляема площ 48м2.Радиатори - панелни , тип Стражица;разположение - дневна 20м2 - 2бр. 1200/600 и 1400/600;спалня 15м2 - 1800/600;коридор 5м2 - 400/900 , вратата към бокса - 4м2 стои отворена , т.е този радиатор топли общо 9м2;баня 4-5м2 , алуминиев радиатор - 7ребра , Н-50см.Имаме стаен програматор в дневната.
До сега сметките ни за газ в зимните месеци са се движили в границите около 180лв , но парното работи 1 час сутрин и 4-5 часа вечер , като поддържаме температура 21С.На мен лично ми е почти студено на тази Т , но просто не можем да си позволим повече.Т на водата 45-60С , в зависимост от външната Т.
Давайте идеи.На мин. мощност ли трябва да е котела?С каква Т на водата.Мина ми идея с термостата да го настроя д работи 30мин и 60мин да почива , дали това би било ефективно и при каква температура на водата?
Предварително БЛАГОДАРЯ на отзовалите се!*rose*
Re: Моля за съвет за газови котли
18-05-2014 - 07:36:21
Здравейте,
купувам си апартамент, в който има разводки за парно, но не са сложени радиатори и котел. Изборът е оставен на мен. Инсталацията е проектирана така, че може да работи както с газов котел, така и с електрически. Жилището е с чиста застроена площ около 82 кв. м - хол 30 кв, две спални по 12 кв, баня 4 кв, тоалетна 2 кв. Не знам колко точно е коридора, грубо около 5-6 кв. Изложението е юг и запад, среден етаж, имам съседи отгоре, отдолу и около мен, целият блок е изолиран, дограмата е алуминиева. Височинаъа е 2,60. Моля за вашия съвет: какъв начин на отопление да избера - ток или газ? Какъв котел би бил най-подходящ? Колко ребра са ми нужни във всяко помещение?

Благодаря!
Re: Моля за съвет за газови котли
27-05-2014 - 22:08:29
Разбира се че газ, на ток ще ти излезе поне 2 пъти по-скъпо
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход