Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
ror
Re: Моля за съвет за газови котли
24-11-2008 - 23:32:28
ТУРБОТЕК ПРО 18 kW VUW 182/3 - 2 2220.00лв или
ТУРБОМАКС ПЛЮС 12 kW VU 122/2 - 5 -не му виждам цената, може би не се предлага, язък ,
като втория подгрява вода чрез серп. бойлер( за предпочитане ако случайно си имаш вече серп. бойлер, а и мощ. е наи-подходяща за тебе), а ако ти пречат парите :] EcoТЕС classic VUW VUW 236/3 - 5 3540.00лв(БГВ проточна) или
ЕкоТЕК плюс 24 kW VU 246/3 - 5 -3202.80лв.
А на бас, че и Лазар щи каже същото :}
А иначе, ако не слушаш търговците, за такава квадратура не си струва инвестицията в газ. отопление. Ако ти излезе под 8-10 бона ела да се похвалиш. Кондензен котел, въобще няма да го усетиш като финансов плюс с тая квадратура (чисто едва ли ще отопляваш и 60м2). Аз лично имам апар. 98м2 Север-ЮГ, дограмата все още е "оригиналната" (разбирай зле) и е доста по-топъл от къщата ми (гр. Самоков) и ще му слагам климатици, а в къщата съм на газ. Климатиците ще ми струват 5-6 бона като говорим за върха на сладолета, примерно хиперинвертор Дайкин Уруру Сарара с COP>5, така че smiling smiley Може да се обзаложим, че ще плащам по-малки сметки (може би 2 пъти, при 2 пъти по-малка цена за инсталиран киловат, къде отиваш може би), ако се спреш на газ, като ще броим и БГВ.
На втори етап съм решил да си сложа слънчеви панели вакуумни за БГВ на 8 метровата южна тераса (качествни компект ~5 бона) та да ни се изравнят инвестициите winking smiley. Това за тези, които ще изревът, че няма да имам комфорт от топла вода.



Редактиран 6 път(и).Последна редакция на 2008-11-25 00:21 от ror.
Re: Моля за съвет за газови котли
25-11-2008 - 20:01:44
ror, много си ми симпатичен и много материал за разговори ми предоставяш, ама нямам време! Тази сутрин писах половин час и накрая всичко изчезна!
Quote

Може да се обзаложим, че ще плащам по-малки сметки (може би 2 пъти, при 2 пъти по-малка цена за инсталиран киловат, къде отиваш може би), ако се спреш на газ, като ще броим и БГВ.
При отоплениет на газ вложението е 250 лв/кв, а колко е при Уруру Сарара - към 1000лв? Слънчевия панел за 5к като го изплатиш за по-малко от 20 години - ела и се похвали!
Като дадеш 10к за Уруру Сарара + панел ще топлиш една стая през зимата и няма да имаш топла вода, а с 6к ще имаш всичко на газ.
ror
Re: Моля за съвет за газови котли
25-11-2008 - 21:03:50
LazarG, спора по същество е безсмислен, преди практически примери. Затова спирам да пиша по темата, докато не събера реални факти а не теория, всичко друго е реклама.
Да те корегирам малко,
-ще отоплявам три стай с три климатика с обща мощ. 16.5кВ ( [v-clima.com] ), което е повече с 40% от нужното ми, да оставим дайкина защото е още по голям, при което 1кВ=375лв с монтажа, за газификация не може да се каже, но примерно за къщата ми излезе над 3 бона само вкарването до точки на уредите без отоплителната техника и арматура и т.н.
-напротив ще имам топла вода с панелите, дори може да са наполовин цена ако са български вакуумни (вакуумни, защото са по-малки заради монтаж на балкон, иначе селективни още по-евтино при същата приблизителна ефективност). Относно изплащането им, ако намериш норми за потребление на БГВ от 4-ри членно семейство на ден (едва ли е по-малко от 200Л) и колко струва загряването на 1Л с ток и газ, ще разбереш за колко се изплащат. Но, при всички случаи е <5год. И забележи, дори да е 20год., се изплаща, за разлика газ котела, където напротив - додаваш ежемесечно пари за газ за БГВ. При панела - не додаваш нищо (е там некви мижави ватове за помпата). Не проявявай двойни стандарти относно енергоизточника, подвеждаш аудиторията. Въобще не може да има сравнение м/у изкопаеми горива и природно-неизчерпаеми, като вятър, слънце, гео-термални, приливи-отливи и т.н. докато земята се вътри winking smiley

Не е лошо да се отвори тема - Колко плащам за кв.м. реално отоплена площ на газ (а не за цяло жилище)

Не ме разбирай погрешно, газифицирането е хубаво нещо, но не за всеки и не на всяка цена.

Айде, със здраве! *beer*



Редактиран 6 път(и).Последна редакция на 2008-11-25 22:38 от ror.
Re: Моля за съвет за газови котли
26-11-2008 - 11:58:50
Може ли някой да сподели опит от работа с Котел daewoo. някакви данни за разход на газ за отопление (независимо с какъв котел) през последните дни.
Благодаря.
Re: Моля за съвет за газови котли
27-11-2008 - 14:32:47
alex75, извинявай за израза , ама си гризнал дървото! sad smiley

Ако ти интересува [daewoo-ua.com]

При 35 киловата мощност на котела, долната граница на мощност е 15 киловата и при условията в които го ползваш - необходимост от примерно 6 киловата за отопление си далеч извън рамките на нормалните му експлоатационни характеристики.
Иначе казано котела ти работи в режим пали-гаси т.е. непрекъснато е в преразход на газ

Мисля си, че би било чудесно, ако можеше обхвата на мощност да серегулира, но ...

А може би някой от корифеите вав форума знае нещо по въпроса ? winking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-27 14:57 от cuno.
Re: Моля за съвет за газови котли
28-11-2008 - 09:47:39
Cuno, много благодаря че взимаш отношение, накрая някой обърна внимание на проблема... Знам че с тая малка площ не мога да го натоваря обаче за сега това обитаваме иначе се предполага да може да стопли около400м2 (15см вата, kommerling с ка стъкло) и да може да захранва 3 бани, с 2 едновременно се справя за третата ще видим по нататък... Та за това е това разминаване в мощността. Пак моля за съвет какво да правя тая зима, от това което четох по техн. характеристики има възможност за корекция на Low gas presure (+,-)и High gas presure в самия котел ама има ли някой който знае в каква посока трябва да се корегира... Благодаря Ви.
Re: Моля за съвет за газови котли
28-11-2008 - 13:02:47
Не е за тебе тази работа. Предполагам, че техника е намалил ниското налягане до минимум, но както каза Cuno при минимално налягане мощността на котела е 15 кВт.
Re: Моля за съвет за газови котли
28-11-2008 - 20:56:20
ror Написал:
-------------------------------------------------------
> LazarG, спора по същество е безсмислен, преди
> практически примери. Затова спирам да пиша по
> темата, докато не събера реални факти а не теория,
> всичко друго е реклама.
> Да те корегирам малко,
> -ще отоплявам три стай с три климатика с обща мощ.
> 16.5кВ ( ), което е повече с 40% от нужното ми,
> да оставим дайкина защото е още по голям, при
> което 1кВ=375лв с монтажа, за газификация не може
> да се каже, но примерно за къщата ми излезе над 3
> бона само вкарването до точки на уредите без
> отоплителната техника и арматура и т.н.
> -напротив ще имам топла вода с панелите, дори може
> да са наполовин цена ако са български вакуумни
> (вакуумни, защото са по-малки заради монтаж на
> балкон, иначе селективни още по-евтино при същата
> приблизителна ефективност). Относно изплащането
> им, ако намериш норми за потребление на БГВ от
> 4-ри членно семейство на ден (едва ли е по-малко
> от 200Л) и колко струва загряването на 1Л с ток и
> газ, ще разбереш за колко се изплащат. Но, при
> всички случаи е <5год. И забележи, дори да е
> 20год., се изплаща, за разлика газ котела, където
> напротив - додаваш ежемесечно пари за газ за БГВ.
> При панела - не додаваш нищо (е там некви мижави
> ватове за помпата). Не проявявай двойни стандарти
> относно енергоизточника, подвеждаш аудиторията.
> Въобще не може да има сравнение м/у изкопаеми
> горива и природно-неизчерпаеми, като вятър,
> слънце, гео-термални, приливи-отливи и т.н. докато
> земята се вътри
>
> Не е лошо да се отвори тема - Колко плащам за
> кв.м. реално отоплена площ на газ (а не за цяло
> жилище)
>
> Не ме разбирай погрешно, газифицирането е хубаво
> нещо, но не за всеки и не на всяка цена.
>
> Айде, със здраве!
>
>
>
> Редактирано 6 пъти, последният път 11/25/08
> 10:38PM от ror.

ror Написал:
-------------------------------------------------------
> LazarG, спора по същество е безсмислен, преди
> практически примери. Затова спирам да пиша по
> темата, докато не събера реални факти а не теория,
> всичко друго е реклама.
> Да те корегирам малко,
> -ще отоплявам три стай с три климатика с обща мощ.
> 16.5кВ ( ), което е повече с 40% от нужното ми,
> да оставим дайкина защото е още по голям, при
> което 1кВ=375лв с монтажа, за газификация не може
> да се каже, но примерно за къщата ми излезе над 3
> бона само вкарването до точки на уредите без
> отоплителната техника и арматура и т.н.
> -напротив ще имам топла вода с панелите, дори може
> да са наполовин цена ако са български вакуумни
> (вакуумни, защото са по-малки заради монтаж на
> балкон, иначе селективни още по-евтино при същата
> приблизителна ефективност). Относно изплащането
> им, ако намериш норми за потребление на БГВ от
> 4-ри членно семейство на ден (едва ли е по-малко
> от 200Л) и колко струва загряването на 1Л с ток и
> газ, ще разбереш за колко се изплащат. Но, при
> всички случаи е <5год. И забележи, дори да е
> 20год., се изплаща, за разлика газ котела, където
> напротив - додаваш ежемесечно пари за газ за БГВ.
> При панела - не додаваш нищо (е там некви мижави
> ватове за помпата). Не проявявай двойни стандарти
> относно енергоизточника, подвеждаш аудиторията.
> Въобще не може да има сравнение м/у изкопаеми
> горива и природно-неизчерпаеми, като вятър,
> слънце, гео-термални, приливи-отливи и т.н. докато
> земята се вътри
>
> Не е лошо да се отвори тема - Колко плащам за
> кв.м. реално отоплена площ на газ (а не за цяло
> жилище)
>
> Не ме разбирай погрешно, газифицирането е хубаво
> нещо, но не за всеки и не на всяка цена.
>
> Айде, със здраве!
> Редактирано 6 пъти, последният път 11/25/08
> 10:38PM от ror.>


Не говореше ли за Уруру Сарара? Изведнъж обърна на Мицубиши - накрая да не сложиш Хайер? Наистина ли вярваш, че с 1 (един) киловат консумирана мощност консумирана мощност ще можеш да си отопляваш къщата при -10°С?
За панелите сметката си я правя така:
Ако съм на газ плащам летни сметки по 15-20 лв - главно за топла вода и евентуално за готвене. Ако си сложа и слънчев панел за 5-6 хиляди ще имам безплатна топла вода 5 месеца в годината или ще спестя 5х20=100лв годишно. Айде сега ти смятай за колко години ще се изплати вложението. Не ме разбирай и ти погрешно - нямам нищо против природно-неизчерпаемите източници на енергия, а само против цената им.








Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-29 06:03 от LazarG.
ror
Re: Моля за съвет за газови котли
28-11-2008 - 23:39:56
LazarG Написал:
-------------------------------------------------------
Ако
> си сложа и слънчев панел за 5-6 хиляди ще имам
> безплатна топла вода 5 месеца в годината или ще
> спестя 5х20=100лв годишно.>


*write* това НЕ Е вярно. Ако не знаеш, има селективни панели, които се загряват от слънчевата радиация целогодишно, която я има и в облачно време, а не от директно греене или от топлият въздух лятото *yes* За другото, както казах практиката ще покаже



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-28 23:41 от ror.
Re: Моля за съвет за газови котли
29-11-2008 - 06:34:06
Знам, знам! Но нали и ти знаеш, че топлата вода, която може да получиш зимата, ако не е облачно времето е многократно по-малко от тази, получена през лятото. Та - ако си сметнеш системата за летния добив, то зимата водата ще ти е крайно недостатъчна. Ако пък си я сметнеш така, че зиме да получаваш достатъчно топла вода - през лятото няма какво да я правиш - този панел като се нагрее иска охлаждане - предполагам, че няма да правиш и басейн в апартамента? Не искам да те разубеждавам, а да ги осмислиш нещата отвсякъде. А ти защо отвори лаф за селективни, нали ще слагаш вакуумни колектори?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход