Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
09-05-2008 - 09:39:01
Quote

sashodenev Написал:
-------------------------------------------------------
>...
> Благодаря за лекцията, Просветителю. Вярно е, че
> не съм от най- големите специалисти в тази област,
> но обща представа за нискотемпературните котли
> имам. Когато представяш някаква графика за тях и
> за кондензните пояснявай, а не говори общо за
> всички котли.

Повечето спорящи с мен говорят общо за котлите. Аз няколко пъти казвам, че говоря за съвременни котли. Графиката която съм дал е за такива. От нея ясно се вижда, че при ниско натоварване ефективността им се повишава. Също така съм написал и че при по-старите е обратното - при по-ниска мощност са по-неефективни.
Би ли ми дал пример за мой пост, където съм сбъркал нещо? Иначе и ти преминаваш към групата на "общо приказливите".



Re: Моля за съвет за газови котли
09-05-2008 - 10:16:02
2v6 Написал
>
> Въпросната графика е за котел с автоматично
> регулиране на оборотите на вентилатора. С тази
> технология работата на котел на ниски мощности
> реално става по-ефективна, поради оптималното
> съотношение газ-въздух.


Ето давам ти пример за твой пост, където написаното не е вярно. Давам ти и котел - Ariston Genus 24 FF - с модулиращ вентилатор, но при намаляване на мощността и ефективността му спада. Ако искаш мога да ти напиша и характеристиките му. Мога да ти посоча и кондензен котел при който ефективността спада с намаляване на мощността. Сега излязох ли от групата на общоговорящите.
Re: Моля за съвет за газови котли
09-05-2008 - 21:15:25
2v6 Написал:
-------------------------------------------------------
> Повечето спорящи с мен говорят общо за котлите. Аз
> няколко пъти казвам, че говоря за съвременни
> котли. Графиката която съм дал е за такива. От нея
> ясно се вижда, че при ниско натоварване
> ефективността им се повишава. Също така съм
> написал и че при по-старите е обратното - при
> по-ниска мощност са по-неефективни.


Радвам се да чуя тези думи - дълго продължи спорът ни по въпроса, а то се оказа че спорим за различни неща! Сега остава да изясним що е то "съвременен котел" и има ли той почва у нас. Като твърдя, че конвенционалните (некондензните) котли са най-ефективни при максимална мощност, аз имам в предвид които са инсталирани в последните няколко години и работят в момента, както и тези, които се монтират в момента - 80-90% от тях, че и повече са с постоянни обороти на вентилатора (изключенията само потвърждават правилото). Оказва се, че ти влагаш друг смисъл в понятието "съвременни".


2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
10-05-2008 - 16:33:57
Quote

LazarG Написал:
-------------------------------------------------------
> 2v6 Написал:
> ...
> Радвам се да чуя тези думи - дълго продължи спорът
> ни по въпроса, а то се оказа че спорим за различни
> неща! Сега остава да изясним що е то "съвременен
> котел" и има ли той почва у нас. Като твърдя, че
> конвенционалните (некондензните) котли са
> най-ефективни при максимална мощност, аз имам в
> предвид които са инсталирани в последните няколко
> години и работят в момента, както и тези, които се
> монтират в момента - 80-90% от тях, че и повече са
> с постоянни обороти на вентилатора (изключенията
> само потвърждават правилото). Оказва се, че ти
> влагаш друг смисъл в понятието "съвременни".

И аз се радвам, май стигнахме до някакво съгласие. Но трябва да отбележа че съм обяснявал и преди какво е според мен съвременен котел. Атмосферни котли има от повече от 100 години, а турбо котли от повече от 20. Ако е истина това което казваш означава, че в България масовите котли са стари модели. Дали е така аз нямам мнение.

Тъй като разбрах, че не си съгласен и с мненията ми относно постовете на газтек да те питам за последния му. Дал е линк към котел, който според мен е кондензационен и разбира се турбо.
Газтек казва че е атмосферен и нискотемпературен!? Това вярно ли е?
Възможно ли е атмосферен котел да има коаксиален комин? А вентилатор?
А дали е кондензационен може да се види в текста и на схемата. Според теб какъв е?



Re: Моля за съвет за газови котли
10-05-2008 - 20:22:22
Както се вижда газтек влага друго тълкуване от моето и твоето на понятието "атмосферен котел". За мен, както и за тебе "атмосферен котел" е равносилно на котел с отворена камера, а котелът със затворена камера е "турбокотел". Доколкото разбрах за газтек "атмосферен котел" е по-обобщено понятие. Но това е въпрос на различна терминология, която се ползва от различните производители и зависи кой какво е възприел. А колкото до котела на схемата - не мога да твърдя със сигурност какъв е. На мене също ми се струва, че е кондензен, но има един клас котли с рекуператори - нещо средно между кондензен и обикновен. Аз само съм чувал, но нито съм срещал, нито съм виждал на схема, така че не мога да кажа нищо и чакам газтек или някой друг да внесе повече светлина, защото ми е интересно.
2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
11-05-2008 - 11:05:08
Quote

sashodenev Написал:
-------------------------------------------------------
> ... Давам ти и котел - Ariston
> Genus 24 FF - с модулиращ вентилатор, но при
> намаляване на мощността и ефективността му спада.
> Ако искаш мога да ти напиша и характеристиките му.
> Мога да ти посоча и кондензен котел при който
> ефективността спада с намаляване на мощността.
> Сега излязох ли от групата на общоговорящите.

Е затова ставаше на въпрос! Като се каже някакво свойство да се уточни за тип котел, а най-добре марка и модел.

Порових се за този Аристон, но не можах да намеря потвърждение на информацията ти! Би ли посочил от къде разбра, че е с модулиращ вентилатор и за спадането на ефективността му?

А ще е интересно да кажеш кой е този кондензен със спадаща ефективност при намаляване на мощността!



Re: Моля за съвет за газови котли
12-05-2008 - 09:14:01
2v6 Написал:

> Порових се за този Аристон, но не можах да намеря
> потвърждение на информацията ти! Би ли посочил от
> къде разбра, че е с модулиращ вентилатор и за
> спадането на ефективността му?
>
> А ще е интересно да кажеш кой е този кондензен със
> спадаща ефективност при намаляване на мощността!

Данните за Аристона са от каталога и книжката с упътване на котела. Там му има и техническите характеристики.

Кондензният е Immergas Victrix 20.(4.7 - 23.5 kw) При различни мощности и режими на работа дава различни стойности на ефективността. Например при темп. на водата 80/60 градуса с намаляване на мощността ефективността спада, при 40/30 градуса ефективността е същата. Същото е положението и с другите модели кондензни котли на Immergas - при по - ниска мощност ефективността или намалява или остава същата. Повишаване на ефективността има при някои модели с по - висока мощност (Immergas Victrix 27 Plus - 6.6 - 32.6 kw)


Re: Моля за съвет за газови котли
12-05-2008 - 16:20:39
immergas
victrix 20-ефективност при 100% номинална мощност 80/60 -98
victrix 20-ефективност при 30% номинална мощност 80/60 -97
victrix 20-ефективност при 100% номинална мощност 40/30 -106
victrix 20-ефективност при 30% номинална мощност 30/60 -106

victrix 27-ефективност при 100% номинална мощност 80/60 -98,3
victrix 27-ефективност при 30% номинална мощност 80/60 -100,3
victrix 27-ефективност при 100% номинална мощност 40/30 -107
victrix 27-ефективност при 30% номинална мощност 30/60 -107,4
Re: Моля за съвет за газови котли
12-05-2008 - 16:42:10
интересна дискусия за котли
gastek-котлите биват атмосферни - закрита и открита камера и кондензационни! При първите идеята е че са най-ефективни когато не правят конденз - виско температура на изгорелите газове, при вторите е обратно колкото повече конденз правят са по ефективни - ниска температура на изгорелите газове! Това са доказаните технологии, действащите в момента не само в България!

и мисля , че gastek е прав
но........
дали атмосферните котли не правят кондензsmiling smiley) - при монтаж се препоръчва наклонът на коминното тяло да бъде с 5градуса надолу-защо ли ами точно заради конденза който се образува и притях поради факта , че при котлите със затворена горивна камера се изхвърлят изходящи газови с висока тем . и входящи с ниска тем. и поради това се образуват кондензsmiling smiley) и се извършва монтаж с 5 гр. наклон а при вертикален монтаж към двк/комин/ се монтира кондензоотделител ...
кондензни - ами обратното обратен наклон на коминнто тяло и усвояване и на тем на конденза ....
кондензен модул където се получава сместа газ-въздух ..та така

Re: Моля за съвет за газови котли
13-05-2008 - 08:36:05
profesora Написал:
-------------------------------------------------------
> immergas
> victrix 20-ефективност при 100% номинална мощност
> 80/60 -98
> victrix 20-ефективност при 30% номинална мощност
> 80/60 -97
> victrix 20-ефективност при 100% номинална мощност
> 40/30 -106
> victrix 20-ефективност при 30% номинална мощност
> 30/60 -106
>
> victrix 27-ефективност при 100% номинална мощност
> 80/60 -98,3
> victrix 27-ефективност при 30% номинална мощност
> 80/60 -100,3
> victrix 27-ефективност при 100% номинална мощност
> 40/30 -107
> victrix 27-ефективност при 30% номинална мощност
> 30/60 -107,4


Ето за това говорех, но ме мързеше да го напиша. При другите кондензни котли на Immergas няма увеличаване на ефективността при по- ниска мощност( освен при Victrix 27 Plus)
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход