Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Къде да емигрирам?

Публикувано от dodo2 
Къде да емигрирам?
20-04-2009 - 02:36:18
avatar
(уф, бях тръгнал да обяснявам въпроса, ама се отказах. интересно ми е каква дискусия ще се получи все пак)
Re: Къде да емигрирам?
20-04-2009 - 03:19:40
Да "емигрираш" или да "смениш обстановката" ? Предполагам правиш разлика м/у тези 2 щата smiling smiley


--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-04-20 03:24 от elissa.
Re: Къде да емигрирам?
20-04-2009 - 05:26:36
Дискусията ли те вълнува, или търсиш съвет - също е много важно. Ако ще си правим соц. проучвания - аз няма да се включа. А,у въпроса е ясен - няма нужда от обяснения. Ще се получи коментар, предполагам - ако те вълнува въпроса и ако си искрен.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Къде да емигрирам?
20-04-2009 - 17:56:35
avatar
Ан така. Вълнува ме разбира се и съм искрен, макар че досега не съм написал нищо.

Бях започнал да пиша още в първото мнение, но го изтрих, защото не ми се удаде да го напиша синтезирано, тъй като се минава и през темата за смисъла на живота smiling smiley Затова оставих някой друг да се опита да напише нещо смислено и да стане разговор.

Да започнем от личната ми изходна точка - въпреки, че не ме касае много пряко държавното устройство, забелязвам че започвам да се дразня, като видя физиономията на някои от "управляващите" като цъкам по дистанционното. От друга страна размерът на данък печалба в момента е привлекателен и е предимство, че сме тук. От първата страна идва друго дразнещо нещо - как "управляващите" използват тези пари не по предназначение, а за предизборни агитации от сорта на почиващи пенсионери или държавни служители с 50% платени от държавата хотели. Моралната дилема е "да плащам 10% на крадци" или "да плащам повече % в друга държава, където доста по-голяма част се харчи за обществото".

После поглеждаме малко по-напред във времето и виждаме намаляващото население като цяло, но увеличаващо се с бесни темпове такова от определени общности, за които 18 деца и живеене в скована колиба е нещо нормално. Които 18 деца нямат абсолютно никаква перспектива за нормален труд и живот, тъй като на никой от онези, на които плащаме не се интересува. Още повече, имат полза да поддържат това положение, защото иначе цената на един глас на изборите няма да е 1 кебапче, ами ще вземат да искат повече. Та с всяка година търтеите (без да имат избор да не са такива) се увеличават и човек трябва да не може да смята, за да прецени че онзи данък по-горе ще е неизбежно да се увеличи, както и всички останали социални. Т.е. и тази привлекателна част в един момент ще се загуби.

Поли беше пуснала тук едно клипче, за поколението на 60те и 70те (аз лично донякъде изключвам това на 80те). Досега не съм емигрирал, точно заради това - таил съм надежда, че поколението след мен, ще прилича поне малко на нашето, ще запази тези ценности, мироглед и какво ли не. Да ама започвам да си давам сметка, че това е безвъвратно загубено и остава само да се правят носталгични клипчета. Тук по някаква причина започват да се събират само отблъскващите качества на "западното общество", добре омешано с родната чалга. Т.е. предпочитаната преди среда за собствените ми деца тук, отдавна вече я няма.

Пренасянето на деградацията отгоре надолу от държавните институции към населението в основата на което е безнаказаността за дребни престъпления и толерирането на корупцията, прави така, че средата тук да става вредна и натрапваща се и опитите човек да си създава някакви оазиси около себе си (приятели, училище за децата) започват да губят смисъл, защото ако всички около мен дрискат, то неизбежно започвам и аз да газя в говна.

Има чар в това не всичко да е наред, но до някакви граници - гот е да си треснеш колата в дупка, но не и да се претрепеш заради такава; да седиш в задръстване, но не и постоянно да ти се ръгат отпред голф2 с пернишка регистрация, че на всичкото отгоре да свири с клаксон и псува, горд че е прецакал цялата чакаща колона, решили да спават правилата; да не отговарят някои храни на нормите, но не и да са отровни и т.н.

Пътувал съм доста и имам впечатления и за себе си имам някаква представа къде ми харесва и къде не. И сигурно идва въпросът, какъв ми е проблемът тогава и защо задавам въпроси - е той е - семеен съм с дете. Преценките ми са за предиод преди това, които вече са неактуални. Изборът касае съдбата на децата.

И затова чуждите мнения биха ми били полезни.

*drink1*
Re: Къде да емигрирам?
20-04-2009 - 18:54:43
Додо,

Много е трудно да се напише синтезирано.

Споделям чувствата, които изпитваш, вероятно няма да съм само аз.

В Бг има много стойностни хора. Независимо, от материалните си придобивки, независимо от средата, в която живеят, до момента, са си запазили ценностната система и подредбата на приоритетите в живота, каквато би трябвало да бъде. Също и моралните категории и етични норми, които би трябвало да се спазват от всички.

Иронията е че, точно тези хора, следствие на собствената си толерантност, остават незабележими, като че ли невидими.
От толерантност и нежелание за изпадане до нивото на откровенна простащина...

Следствие - все пак, не толкова голяма група хора диктуват правилата на общуване или по-скоро, липса на такива правила.
Получава се едно увличане, като в коловоз, и на още хора...

Може би, крайно време е, тези хора, да се преборят с вътрешното си чувство за принизяване до по-ниското ниво, което сега видимо "властва" и да показват поне непримиримост.

Има далеч по-добри места за живеене от Бг. Казвам го с пълно съзнание и със сравненията, които съм правила. Въпросът, дали ще се чувстваш, ти децата ти там по-добре, малко или много. остава висящ. Поне в началото...

А дали, ти ще емигрираш или не, е въпрос на лично решение, което аз бих уважила, както и на тези, които вече са го сторили.
Re: Къде да емигрирам?
20-04-2009 - 19:41:40

Додо,

Темата ти е много важна, вълнуваща и трудна за ясен и категоричен отговор. За себе си съм наясно - възрастта, навиците, средата ме определят категорично като един от пристаните на нашата земя за близки и приятели, които направиха избора да емигрират.

Както каза Муза, уважавам решението на всеки да остане или да потърси по-добро място за своите деца. Всеки от нас би могъл да даде примери за приобщаването на наши близки към чужди места и култури. Ако мислиш, че ще можете да преодолеете със семейството си многобройните културни различия, тогава вероятно е по-добре да потърсите друго място, където ще сте сигурни, спокойни и получаващи всичко според способностите и характера си.
Единствено инатът и безпочвения (вече) оптимизъм би могъл да накара някого да остане тук въпреки всичко. Това, което си написал за перспективите пред нормалните хора тук, за съжаление е много вярно. Все ми се иска да вярвам така убедено, както преди 10-15 тодини, че можем да преодолеем трудностите на действителния преход. Но вярата не е достатъчна като аргумент. Преходът не се осъществява в рамките на закона и моралните принципи, затова е важно да прецените дали можете да издържите това, което предстои и което явно отново няма да е лесно и бързо преодолимо.
Обичам страната си. Тези дни пътувах и я видях в поетичната й пролетна прелест. Тъжно ми е, че властта и управлението прави хората тук толкова тъжни и изтерзани. Не тези, обаче, които живеят в скованите набързо бараки, нито тези които се щурат с бясна скорост през живота, нито тези които тикат хората към нищета и опростачване. На всички тях не им минава през ума за съдбата на нацията и за морално-етични правлиа и закони - това всъщност за тях са мръсни думи.
Така че мислете, преценявайте и действайте. Хубаво би било да сте тук. :loveu:
Re: Къде да емигрирам?
20-04-2009 - 19:57:14
Другото, което ни пречи, е че се делим непрекъснато. По различни, често несъществени, критерии. Делим се и сме скарани или враждебно настроени...

Какъв е смисълът от това? В наш ущърб е, единствено и само. Нормално е, хората са различни, но защо трябва да има нетърпимост към различието, при положение, че не пречи никому и не нарушава никакви правила.

В същото време, там където правилата се тъпчат... демонстрираме безпомощност. Безпомощни ли сме? Не вярвам, или не ми се иска да повярвам....
Re: Къде да емигрирам?
20-04-2009 - 20:10:14
avatar
аз бих попитал по скоро - "Къде да емигрирам?"

Някой може ли да каже, къде в момента си заслужава да се емигрира.

Според мен най-големите възможности за в бъдеще са в Китай.
Re: Къде да емигрирам?
20-04-2009 - 20:24:37



А може да се върнем?
Re: Къде да емигрирам?
20-04-2009 - 21:15:15
Da emigriraw e malko kasno ! Vsi4ki strani ot EU 3apo4naxa da " 3atvarjt " vratite si. Ne go ka3vat, no a3 go vijdam s vseki i3minat den. Newata ne sa im nikak ro3ovi. Imat nujda ot robi koito da im rabotjt po 10 4asa na den i da im davat ne pove4e ot 1000evro. Nastapva edna borba 3a par4e xljb koiato koi 3nae do kakvo we dovede ?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход