Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Да продавам или да давам под наем???

Публикувано от personall 
Да продавам или да давам под наем???
08-06-2011 - 21:50:20
avatar
Имам от скоро тристаен в Св. Тр. в не добро състояние./ има и подземен гараж, ако е важно / Какво ще ме посъветвате?

1. Продажба без ремонт.
2. Продажба след ремонт.
3. Наем без ремонт.
4. Наем след ремонт.
5. Друго...

За какво начинание е момента?

Благодаря.

Йордан
Re: Да продавам или да давам под наем???
09-06-2011 - 09:25:39
Quote
personall
Имам от скоро тристаен в Св. Тр. в не добро състояние./ има и подземен гараж, ако е важно / Какво ще ме посъветвате?

1. Продажба без ремонт.
2. Продажба след ремонт.
3. Наем без ремонт.
4. Наем след ремонт.
5. Друго...

За какво начинание е момента?

Благодаря.

Йордан
Зависи изцяло от теб. Трябват ли ти пари спешно? Имаш ли кредити и др. такива? Ако е близо до M-Tel при един сравнително добър ремонт и разумен не много висок наем няма да имаш никакви проблеми за реализация като наем. Ако имаш притеснения с пари или кредити, не ти се разправя с наематели, направо продажба (може би без ремонт ще е по-добре, защото е възможно да не е в стила на бъдещият купувач).
Re: Да продавам или да давам под наем???
09-06-2011 - 14:43:45
avatar
hunterA,
мерси друже за отговора.
Нямам кредити. Преди 15 години си взех един фотоапарат на изплащане от глупост и падна голямо тичане за вноски и объркани сметки и от тогава си казах:"Вече нищо подоно" smiling smiley

Да. Мислил съм и за това , което каза: Добър ремонт и адекватен наем. 15 000 лв. ремонт и 500 лв . наем. smiling smiley Но мога да го дам за 400 без ремонт.

hunterA, друже...смяташ ли, че е възможно сега да се прави такъв бизнес. Ремонт--->продажба, след това покупка на възможно най-скапания апартамент---> пак ремонт--->пак продажба? и т.н. Или пазара е съвсем умрял. Или ще кажеш: Пробвай Personall,пък ще видим. smiling smiley

До Фантастико е на спирката при моста, но не е от високите.

Хубав ден от мен.
Re: Да продавам или да давам под наем???
09-06-2011 - 21:24:56
Здравей, във времена на спад врътката с "покупка -> ремонт -> продажба" не е сред най умните неща. Първо всеки момент може да стане пропадане на имотите и да си с много вътре от подобна операция (примерно фалит на Гърция), ако пък няма голямо пропадане докато направиш ремонта и намериш купувач цената може да е под разходите ти. Примерно 5% са ти такса брокер + данъци, слагаш и за 3 месеца да кажем 2% спад на цената на жилищата, като калкулираш и цената на ремонта + 7-те % трябва да можеш да продадеш над тази цена. Тази врътка върви във времена на възход в цената на имотите. Въпреки това малцина са хората купуващи ремонтиран апартамент и това е така защото почти всеки българин си е сам майстор. Имам бивш колега програмист, който въпреки високата си заплата сам си лепи плочки, гипсова си стените, реди си ламината и др. Другия проблем е че не се знае дали ще уцелиш вкуса на потенциалния клиент. Примерно на 5 дошли и харесали дадения апартамент само един му хареса банята, но за 5 потенциални клиента не се знае колко време ще се чака (а то е баня, тоалетна, кухня и доста др. неща). Аз лично трудно бих харесал готов апартамент, защото си имам собствено виждане, предпочитам както аз си искам да бъде направено.
Да те посъветвам ако имаш желание да ремонтираш и имаш данни за кадърен майстор, направо си ставай майстор, а бизнеса с "покупка -> ремонт -> продажба" остави за времената след кризата.
Re: Да продавам или да давам под наем???
09-06-2011 - 21:58:54
avatar
Имам стр. фирма и хората дето бачкат при мен са точни майстори. Ремонта ще ми излезе по-евтин.
Аз си мисех, да направя основното- шпакловка и дограма и просвояване на един балкон, да пусна цена примерно 60 000 евро и да кажа на клиентите, че ще им приспадна баните, теракота и вратите и труда, само да си ги изберат и аз ще им ги направя. Да си изберат цветове и т.н. до еди-каква си сума. Примерно 2-3 хил. на баня. 2-3 хил . врати. 2-3 хил. теракот И да се върже ремонт за около 15 000 лв.

Но си прав за всичко. smiling smiley Мисля да те послушам. Да го пусна под наем и после ще видя.
Re: Да продавам или да давам под наем???
10-06-2011 - 11:54:24
Предполагам с добър ремонт и ново (не чак лукс но удобно) обзащеждане няма да е трудно да го реализираш под наем. За района е добре, че има много чуждестранни консултанти работещи в M-Tel и главно търсят жилища в района (те не търсят да купуват). Вярно малко е голям (3-стаен) апартамента, но някои идват със семействата си.
За ремонта ами вярно е че ще ти излезе по-евтино, но печалбата ще ти е по-малко от разностоен обект, който правиш на др. клиент, а времето същото.
Др. въпрос е дали ти се и занимаава да се разправяш с наематели, със следене на сметки (ток, вода, ТЕЦ...), ремонти след даден наемател са ти по-евтини и може да си оплатниш времето на работниците така че там само разходи за матеряли.
Най добре обмисли добре а през това време не пречи да оправиш част от работите (без бани и кухни) няма как да не качи малко цената, а й повече хора да го погледнат с идея за покупка.
Re: Да продавам или да давам под наем???
10-06-2011 - 21:20:26
avatar
Quote
personall
Имам от скоро тристаен в Св. Тр. в не добро състояние./ има и подземен гараж, ако е важно / Какво ще ме посъветвате?

1. Продажба без ремонт.
2. Продажба след ремонт.
3. Наем без ремонт.
4. Наем след ремонт.
5. Друго...

За какво начинание е момента?

Благодаря.

Йордан

Ремонтирай го и го дай под наем.
Re: Да продавам или да давам под наем???
11-06-2011 - 09:40:22
Това с наемите...няма много смисъл в момента.Ниски са.Лошото е,че и преди 3 години си бяха пак толкова ниски.
Re: Да продавам или да давам под наем???
11-06-2011 - 23:33:40
Продай го, чудя как поне стотина човека не са ти дали такъв съвет. Сигурно защото сривльовците рядко посещават този раздел.
А сериозно - ако имаш идея за по-доходно от наема начинание с парите, го продай.
Re: Да продавам или да давам под наем???
12-06-2011 - 13:55:50
avatar
Ако спешно не ти трябва голяма сума пари, дай го под наем след ремонта който си намислил. Според мен само освежаване, но и обзаведен, щото по-лесно ще го отдадеш. Ако не ти се занимава лично, има фирми които срещу малък процент от месечния наем ти управляват имота. Мога да те свържа с такъв дето срещу 6% от месечния наем прави всичко вместо теб и гарантира целогодишна заетост , като ако след сключване на договора наемателите напуснат, те се ангажират веднага да намерят нови и плащат времето в което не е ползван имота.

Cras, cras et semper cras et sic dilabitur aetas
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход