Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Лихвоточките - Практики и заблуди

Публикувано от OwnerBG 
Лихвоточките - Практики и заблуди
18-04-2009 - 11:35:26
avatar
Мине не мине време и вземе че дойде някой краен срок.Според законотворците такъв идва и за "осребряване " на така наречените лихвоточки.
Отварям тази тема за да се събере на едно място информацията за възможностите които имат правоимащите и наследниците им.
Имам опит при решаване на подобни проблеми и с удоволствие ще помогна със съвет.

За начало ето едно описание което помага за обща ориентация какво предстои ако сте наследили или искате да прехвърлите партида.


Как да "осребрим" лихвоточките си

Иван Стойков
старши финансов анализатор
МОИТЕ ПАРИ


Голям брой българи притежават т. нар. жилищно-спестовни влогове, по-известни като лихвоточки. Дълго време не се говореше нищо за тези „инструменти” и някак почти рязко те отново излязоха на дневен ред. Спорадичното им споменаване и липсата на каквато и да е информация не даваха големи надежди, че притежателите на такива могат да се възползват някак от тях. Но ето, че от края на миналата година, та и до сега все повече се говори за тях.

Ангажимент

Нормално е държавата да поеме своя ангажимент към спестителите, защото притежателите на лихвоточки са именно такива. Коректността изисква щом са ползвани нечии пари, да бъде платена съответната лихва. И досега е имало случаи, в които са обезщетявани такива спестители, но далеч не беше масова практика. Затова и неяснотите са много. Дори някои от притежателите на лихвоточки, въпреки опитите си да направят нужното да се възползват от тях, именно поради неяснотите са загубили всякакви шансове за това, а и надежда за промяна. Сега, макар и да се зашумя отново около лихвоточките, пак трудностите и неизвестните са много.

Право на компенсация

Кой има право на компенсация е посочено в Закона за уреждане на правата на гражданите с многогодишни жилищноспестовни влогове (ЗУПГМЖВ). След поправката му влязла в сила от 21.11.2008 г. подобно право имат гражданите:
1. Които не притежават никакви жилищни имоти или вили, годни за постоянно обитаване. Ограничението е пълно и обхваща имоти от този тип намиращи се в страната или извън нея. В случай, че лицето притежава такива, то стойността им не трябва да надвишава 40 000 лв;
2. Които са картотекирани в съответната община по реда на Закона за наемните отношения с жилищни нужди и наредбите свързани с разпределяне и продажба на жилища;
3. Които не са прехвърляли жилищни имоти на други лица след 01.01.1981 г.;
4. Които, освен жилищни имоти и вили не притежават имущество на обща стойност, по-голяма от 40 000 лв. под формата на влогове, акции, дивиденти, произведения на изкуството, МПС, селскостопански земи и др. посочени в закона.
Важно е да се знае, че трябва да бъдат изпълнени всички посочени по-горе изисквания – едновременно. Ако гражданинът не отговаря дори на едно от тях, вероятно няма да получи право на компенсация. Всяко притежание или непритежание на описаните собствености се доказва с декларация. Такава се предоставя от общината на съответното населено място.

Процедура

Оказва се, че осребряването на лихвоточките съвсем не е лек процес. Всеки минал по този път може да го потвърди. И тъй като на практика всеки случай малко или много е самостоятелен не е лесно да се даде обща рецепта как да се действа. Въпреки това има 2-3 стъпки, без които не може:
• Обърнете се към общината, за да разберете къде да кандидатствате за одобрение за компенсация. Органът е местната комисия към Националния компенсационен жилищен фонд;
• Подайте нужните документи за кандидатстване. Комплектът трябва да съдържа горните удостоверения за притежаваните движимости и недвижимости, както и допълнителните формуляри изисквани при кандидатстването. От Националния компенсационен жилищен фонд към МС поясняват, че документите се подават в общината на населеното място, където е направен влога. Формулярите се дават на място;
• Изчакайте одобрението.
Вероятно при кандидатстването ще се наложи да бъде представен документудостоверяващ степента на нуждата от жилище. Това е познатата т.нар. „категория нуждаещ се”, което от своя страна ще наложи категоризация на нуждите ви. Документ за категорията нужда се получава от общината, след като комисия е оценила степента на тази нужда. Категоризация се допуска, ако кандидатът е в списъците на нуждаещите се и след подаването на съответната молба. В случай, че кандидатът не присъства в тези списъци, вероятността да бъде одобрен за компенсация значително намалява. Пак в общината трябва да се пита за евентуалните възможности по-нататък. Прехвърлянетона лихвоточките е вариант в тази посока.

След като мине разглеждането на кандидатурата и ако лицето бъде одобрено за компенсация, последната стъпка е да осребри лихвоточките си. Изглежда, че с това всичко приключва, но както в много случаи, така и сега има едно „НО”. Одобрението за компенсация съвсем не означава, че лицето ще успее да си осребри лихвоточките. За да станат те реални пари е нужно да се изпълни още нещо – да закупите или да построите жилище. Наглед изглежда просто, но нека помислим на практика колко от хората могат да закупят жилище сега или да построят такова. Малко са. По този начин, макар и даден шанс за осребряване на лихвоточките, задачата се оказва нелека.

В допълнение към това можем да добавим и съвсем реалния риск притежателят на лихвоточки да не получи нищо за тях. Причините да се случи това най-общо казано са неизпълнение на горните изисквания или такова да е решението на комисията. Тогава какво? Вариантите не са много. Ако се вгледаме в тях ще видим само един – лихвоточките да се прехвърлят на роднина и той да се възползва от тях.

Прехвърляне

С новите поправки в закона такава възможност вече има. Накратко лихвоточките могат да се прехвърлят на всички роднини по права линия, както и на тези по съребрена, но само до втора степен. Прехвърлянето на лихвоточките се извършва пред нотариус в присъствието на лицата, които прехвърлят лихвоточките и на които се прехвърлят. Прехвърлянето се оформя с договор за прехвърляне на лихвоточки. Възможно е да се наложи да предоставите и актове за раждане, и други подходящи документи за удостоверяване на роднинството. Имайте това предвид и нека тези документи бъдат с вас, когато отивате при нотариуса.

Следващия етап от промяната на собствеността на лихвоточките продължава с посещение на офис на Банка ДСК, за да бъде отразен и там акта. За тази процедура банката издава документ, който заедно с останалия набор от документи вече описан по-горе се отнася до общината. Следва процесът по кандидатстване за одобрение за компенсация (виж по-горе).

Цена

Понастоящем цената на една лихвоточка е 8 ст. Предвидете също така и евентуални разходи по целия процес. Такива може да възникнат във връзка с оценката на нуждата от жилище, такса за прехвърляне на лихвоточките (ако такова се предприеме), други такси, които не могат да бъдат обхванати на този етап. Таксата при нотариуса зависи от интереса, който се удостоверява (стойността лихвоточките, които се прехвърлят). Размерът е регламентиран в ТАРИФА ЗА НОТАРИАЛНИТЕ ТАКСИ КЪМ ЗАКОНА ЗА НОТАРИУСИТЕ И НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ. Вероятно ще бъде приложен чл. 10 от тарифата. Основавайки се на него можем да допълним, че таксата може да варира от 5 лв. до максимум 900 лв., в зависимост от стойността на лихвоточките, които се прехвърлят. Стойността им от своя страна се установява като се умножи броя по цената им.

МАЛКА ПОПРАВКА ОТ OwnerBG
Прехвърля се партидата в Банка ДСК АД а не стойност, така че сумата е само за заверка на подписите

От общината би трябвало да получите информация за броя и цената на лихвоточките, както и надлежните документи удостоверяващи това. Документите трябва да се представят на нотариуса в оригинал.

Срок

Желаещите да се възползват от лихвоточките си имат следните възможности: ако възнамеряват да ги прехвърлят – срок до 21.05.2009 г. Получилите лихвоточки чрез прехвърляне, както и правоимащите имат срок до 21.11.2013 г. да закупят жилище или да построят такова. След този срок приключва компенсирането на притежателите на лихвоточки. Този път завинаги.

Съветваме всички заинтересовани по този въпрос да предприемат нужните мерки. Надяваме се опитът ни да пресъздадем съдържанието на закона и да споделим някои наблюдения от практиката да е бил полезен. Наистина неяснотите са много, а информацията оскъдна. Въпрос на лична организация на всеки заинтересован е да постигне основната цел – компенсация за спестяваните от него и използвани от държавата пари.



При желание ще поставя и примерен договор за нотариално прехвърляне на партида.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-04-18 11:55 от OwnerBG.
Re: Лихвоточките - Практики и заблуди
18-04-2009 - 17:25:27
avatar
Централната местна комисия при Столична община обявява актуална информация за процедурата по изготвяне на последен окончателен списък , във връзка със Закона за измение и допълнение на Закона за уреждане жилищните въпроси на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове /ДВ.бр.100/21.11.2008г./ и процедурата за изплащане на левова компенсация по реда на ЗУПГМЖСВ.
Всички притежатели на жилищно-спестовни влогове /ЖСВ/, които не фигурират в изготвените до момента седем списъка следва да подадат документи в районите по местожиевеене в срок до 21.05.2009г. за включване в осми окончателен /последен/ списък.
Влогоспестителите които не са включени в досега изготвените списъци и тези които фигурират като правоимащи в списъците имат право да прехвърлят спестовните си числа на роднини по права линия /родители, деца, внуци, правнуци/ , а по съребрена линия до втора степен включително /братя и сестри/. В тази връзка се извършва следното:
1.Прехвърлят влога с договор заверен от Нотариус;
2.Отразяват промяната в жилищно-спестовната книжка - извършва се в БДСК на бул. „Вардар”, бл.20 срещу пазара на кв.Красна поляна;
3.Приемателят на ЖСВ отива в района по местоживеене, като носи:
· Копие от книжката в която е отразена настъпилата промяна;
· Копие от договора за прехвърляне;
· Документ, удостоверяващ родствената връзка;
· Лична карта;
за да подаде изискващите се документи за включване в окончателен списък - в срок до 21.05.2009г..
В Районната местна комисия /РМК/ се получават и попълват допълнително следните документи:
· Заявление – по образец
· Декларация – по образец
· Молба-декларация за картотека по Наредбата за разпределение и продажба на жилища /НРПЖ, отменена но в сила само за влогоспестители/ – по образец;
Този списък ще бъде последен и след указания срок – 21.05.2009г., притежателите на жилищно-спестовни влогове няма да имат възможност да ползват права по реда на Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове /ЗУПГМЖСВ/.
Право на левова индексация имат лицата, включени в окончателните списъци, които са придобили или започнали изграждане на жилище, в срок до 5 години от влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на ЗУЖВГМЖСВ /ДВ бр.100/21.11.2008г./, а именно - до 21 ноември 2013 год.
Лица които притежават ЖСВ в гр. София, а живеят в друго населено място и не са включени в изготвените досега седем списъка, представят служебна бележка за картотека по НРПЖ от съответното населено място в ЦМК на ул. „Московска” 41 в срок до 21.05.2009г.
Лица които притежават ЖСВ в други градове но живеят в гр. София, следва да вземат служебна бележка за картотека по НРПЖ от района по местоживеене, която да представят в местната комисия по местонахождение на влога за включване в последния окончателен списък в срок до 21.05.2009г.
Изплащане на левова компенсация
Правото на левова компенсация възниква в случай, че е налице придобиване или започване изграждане на жилище, или на идеална част от него, по един от начините, изброени в чл. 11, ал. 6, т.т. 1-6 от Правилника за прилагане на Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове /ППЗУПГМЖСВ/, а именно:
· Покупка на жилище от общината;
· Покупка на жилище от ведемство;
· Покупка на жилище от свободния пазар;
· Индивидуално и групово жилищно строителство;
· Кооперативно жилщно строителство /ЖСК/;
· Изграждане на жилище чрез търговец по смисъла на Търговския закон;
Молба за левова компенсация могат да подават вложители, ВКЛЮЧЕНИ в списъците по чл.7 от ППЗУПГМЖСВ
В приемното време на Дирекция „Общинска собственост” при Столична община, на ул. „Московска” №41 /вторник от 10:00 до 13:00 ч./ се представят следните документи:
1.Молба /образец/ до Централната местна комисия /ЦМК/ при Столична община/СО/
2.Декларация по чл.2, ал.1 от ЗУПГМЖСВ.
3.Документ доказващ възникналото право, а именно:
· ДОГОВОР ЗА ПОКУПКА /при покупка на общинско или ведомствено жилище, като в договора задължително трябва да е вписано, че „сделката се извършва по реда и условията на ЗУПГМЖСВ”/
· НОТАРИАЛЕН АКТ /при покупка на жилище от свободния пазар, като задължително в нотариалния акт се вписва, че „сделката се извършва по реда и условията на ЗУПГМЖСВ/;
· СТРОИТЕЛНИ КНИЖА ПРИ ИНДИВИДУАЛНО СТРОИТЕЛСТВО /одобрени архитектурни и конструктивни проекти, строително разрешение и протокол за дадена строителна линия и ниво./
· УДОСТОВЕРЕНИЕ ОТ ЖСК, че правоимащият е приет за член на ЖСК и, че е открита финансираща сметка на кооперацията.
· ДОГОВОР СЪС СТРОИТЕЛНА ФИРМА за покупко-продажба на жилище в строеж /оригинал и копие/ и копия от:
-нотариалния акт /договор/ за учредено право на строеж върху терена в полза на фирмата;
-разрешение за строеж;
-протокол за дадена строителна линия и ниво.
4.Жилищно-спестовна книжка.
5.Лична карта.
6.Такса 25 лв. /заплаща се в деня на подаване на документите на ул.”Московска” №41/
Документите се подават лично от титуляра на влога или от упълномощено за целта лице с нотариално заверено пълномощно. Декларацията по чл.2, ал.1 от ЗУПГМЖСВ се попълва лично от титуляра на влога.
Право на левова индексация имат лицата, включени в окончателните списъци, които са придобили или започнали изграждане на жилище, в срок до 5 години от влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на ЗУЖВГМЖСВ /ДВ бр.100/21.11.2008г./, а именно - до 21 ноември 2013 год. Без възникнало право /без да си закупил или започнал изграждане на жилище/, левова компенсация не може да бъде изплатена.
Левова компенсация се определя към моментa на възникналото право /датата на сделката за придобиване или изграждане на жилище/, съгласно действащия левов индекс за спестовно число, който се определя периодично от Управителния съвет на Националния компенсационен жилищен фонд /НКЖФ/ при Министерски съвет и се обнародва в „Държавен вестник”.
Re: Лихвоточките - Практики и заблуди
18-04-2009 - 20:45:12
Браво, Оунер - много полезна информация, мерси! Хубаво е като е събрана на едно място. *book*

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Лихвоточките - Практики и заблуди
20-04-2009 - 03:23:01
Скоро ми предстои обикаляне "по мъките", обещавам да споделя практика по темата.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Лихвоточките - Практики и заблуди
21-04-2009 - 08:37:29
avatar
Жилищни влогове на над 100 000 души изгарят


Над 100 000 притежатели на жилищно-спестовни влогове ще останат необещетени с лихвоточки. Така дългосрочните им спестявания ще изгорят. Това заяви пред DeltaNews председателят на Сдружението на притежатели на компенсаторни инструменти Валентин Христов.

За миналата година малко над 2000 души са получили средно по 6320 лв. срещу своите лихвоточки. Това са пари, преведени от държавата, за покупка или строеж на апартамент. Получили са ги хората, които години наред са спестявали за жилище, но през 1990 г., паричните им влогове са се трансформирали в лихвоточки.

В момента има около 130 000 души, които до миналата година не отговаряха на критериите за получаване на компенсации. С последните промени в закона от ноември 2008 г. те или техните роднини имат право да кандидатстват за обезщетение до 21 май. Главното условие е да нямат имот или притежания на стойност над 40 000 лева. Проблемът е, че процедурата е тежка, а срокът - кратък.

"Самото време от шест месеца е просто гавра с хората. Значи хората 20, 30, 40 години са ги събирали тези пари и сега в един момент за невероятно кратки срокове трябва да вземат едва ли не отпуска, за да се справят с хилядите бюрократични проблеми по прехвърлянето", коментира председателят на сдружението Валентин Христов.

Дори и да се справят с администрацията кандидатите за лихвоточки имат и друг проблем. За да получат парите си, трябва да се включат в строеж или покупка на жилище до 2013 г. иначе парите им изгарят.

"Изведнъж опираме до следния казус - значи в един момент доказваш, че си едва ли не последният клошар и имаш до 40 000 лв. и в следващия момент трябва да извадиш в следващите пет години поне 100-120 000 лв., за да си купиш някакво маломерно жилище в София и някои от по-големите градове на страната, за да може държавата да те обезщети с някъде от 6 до 8 000 лв.- пари, които не стигат за боядисване или за слагане на нови тапети в който и да е апартамент", обяснява ситуацията Христов.

Има решение на проблема и то е на първо място, правителството да удължи срока за подаване на документи. На втори план, според сдружението на притежатели на компенсаторни инструменти трябва да падне ограничението за притежавано имущество.


Зорница Ризова
Re: Лихвоточките - Практики и заблуди
21-04-2009 - 09:06:33
avatar
Ликвидирането на лихвоточките подлуди спестовните хора

Хората се трупат за прехвърлянето на влоговете в София само в един офис
Цветелина Соколова


Ликвидирането на лихвоточките, което ще стане на 21 май, създава сериозно напрежение в големите градове на страната. "Има огромни опашки пред единствения офис на Банка ДСК в София - до спирка "Вардар" на метрото", оплакаха се вчера граждани, които членуват в Сдружението на притежателите на компенсаторни инструменти, начело с Валентин Христов. Хората настояват срокът спешно да се удължи. Който до 21 май включително не подаде документи, за да влезе в списъците на правоимащите, никога вече няма да може да получи и лев компенсация на някогашните си спестявания за жилище, предвижда сега законът.

"Пред офиса на ДСК на "Вардар" вече има списък с 400-500 души чакащи. Обслужва ги само една жена. На ден минават по 10-20 души, защото тя обработва документите на всеки по 45 минути", разказаха вчера гневни граждани пред "Сега". От Банка ДСК обясниха, че действително това е единственият им офис, в който става прехвърлянето на бившите спестовни влогове между роднини по права линия и по съребрена до втора степен. "Колегите, които са двама или трима, остават извънредно всеки работен ден. В страната прехвърлянето ще става там, където е открит влогът на лицето", добавиха още от трезора.

Хората смятат, че държавата умишлено им пречи да си получат парите. Те се оплакаха, че дирекцията на Столична община на ул. "Московска" 41, където също се приемат документи и се обработват левовите компенсации, работи само във вторник от 10 до 13 ч. "Хората се трупат при нас от незнание, но въпреки това ние приемаме всички и няма нито един необслужен. Днес минаха 150 човека", обясниха пред "Сега" от дирекцията. Оттам припомниха, че всеки софиянец с лихвоточки може да подаде документи за включване в окончателните списъци в съответната районна служба по жилищно настаняване. В София те са общо 23, като заявлението и декларацията се подават по местоживеене. Неясно защо обаче това не е известно на никого и хората се трупат на тези две места.

Опашки има и в Пловдив и Варна, заявиха от гражданското сдружение. Шефът на Националния компенсационен жилищен фонд Гаврил Митов вчера бе на командировка по службите из страната и не бе открит за коментар на ситуацията.

Сдружението настоява още лихвоточката, която сега е 8 ст., да се вдига всяка година с по 5-6 ст. Те искат още да отпадне ограничението, според което само хора с имущество под 40 000 лв. могат да кандидатстват за обезщетение на някогашните си спестявания за жилище.

АБСУРДИ

Хората, които в началото на 2000 г. превърнаха лихвоточките си в жилищни компенсаторни записи, сега отново ще трябва да ги превърнат в лихвоточки. Става дума за около 1000 души, които така и не успяха да реализират компенсаторките си на борсата. В момента, освен че са почти неизползваеми, стойността им е много ниска - между 28 и 30 стотинки.
Re: Лихвоточките - Практики и заблуди
15-05-2009 - 00:53:40
avatar
Ръкопашен бой за лихвоточки
По хиляда се редят на опашка, в Пловдив спят пред гишетата

Ръкопашен бой за осребряване на лихвоточките за жилища настана в цялата страна, показа проверка на "Стандарт" вчера. Причината е, че изтича срокът, в който хората могат да заменят събраните точки за пари. За всяка лихвоточка държавата плаща по 8 стотинки. Така някои получават по 24-25 хиляди лева, казаха специалистите. Масово пък хората са натрупали по 5-10 хиляди. Крайният срок за подаването на документи за размяната обаче е 21 май. Затова навсякъде в общините има стълпотворения от изнервени хора.
С крошета воюваха за обезщетения в Сливенската община. Всеки ден най-малко хиляда души се редят на опашка, за да вземат парите си. Приемаме максимум по 400 души, повече не можем, обясни шефката на комисията Мария Григорова. В Сливен 3 хиляди души са в списъка на общинската комисия за лихвоточките. Още 5 хиляди обаче чакат на опашка. Подобно е положението и в Пловдив. Там хората буквално спят пред гишетата. Във Варна пък на ден по 500 души се редят на опашка. Работим, докато има чакащи, налага се и до сред нощ, каза председателката на комисията за уреждане на жилищно-спестовни влогове Донка Недялкова. В службата са изключили телефона за връзка, за да не се изнервят хората от позвънявания. Във Варна 11 хиляди имат лихвоточки. Досега обаче само 2-3 хиляди души са подали документи. Хората, които не успеят да влязат в списъците, ще имат право на възражение. Заради хаоса с лихвоточките народният представител от Пловдив Захари Георгиев внесе тази седмица предложение за изменение на закона. Проектът предвижда срокът за прием на документите да се удължи до края годината. Освен това да се разшири възможността за прехвърляне на лихвочислата. Притежателите им ще могат да ги преотстъпват и на свои роднини по съребрена линия до трета степен включително.
Георги мангинов
Ели Куманова
Кръстина Маринова
Re: Лихвоточките - Практики и заблуди
15-05-2009 - 23:21:16
Аз се отказвам да участвам в тази гавра. Да влачат, халал да са им! След 10 години да съм жива и здрава ще им купя старчески памперси за същата сума (ако и те са живи и здрави) и ще им ги пратя с DHL от Сан Франциско With Love! Могат да ми вземат и лихвите и точките, ама други неща правят парите. Тях не могат да ми вземат. Май*** им! Отдавна е ясно, че в тази държава хаир няма за всички, извън една групичка ! Е, няма да им лижеме подметките !

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Лихвоточките - Практики и заблуди
15-05-2009 - 23:35:26
avatar
elissa Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз се отказвам да участвам в тази гавра. Да
> влачат, халал да са им! След 10 години да съм жива
> и здрава ще им купя старчески памперси за същата
> сума (ако и те са живи и здрави) и ще им ги пратя
> с DHL от Сан Франциско With Love! Могат да ми
> вземат и лихвите и точките, ама други неща правят
> парите. Тях не могат да ми вземат. Май*** им!
> Отдавна е ясно, че в тази държава хаир няма за
> всички, извън една групичка ! Е, няма да им лижеме
> подметките !
>
> - - - - - - - - - -
> Как ме мъчи всеки ден
> тоз въпрос трагичен.
> Хем да бъда откровен,
> хем да бъда и тактичен.

Ти можеш да се откажеш, но помисли за твоите родители които са вложили мечтите за дом.В тяхно име не е честно да се откажеш.
А и не е толкоз трудно колкото изглежда.
Пусни ми на лични какъв ти е случая и ще ти разчистя обора.


*write*
Re: Лихвоточките - Практики и заблуди
15-05-2009 - 23:46:21
Ами имаме около 90 000 лихвоточки. Нямаме имущество над 40 000, никой от семейството ни. В понеделник, ако майка ми сметне за необходимо нека ходи в общината. 12 години е била гл. секретар по културата на същата община, дано все някой й обърне внимание (което мнооого ме съмнява). Но, както каза ти Оунер, това са техните мечти за дом. Както прецени самата тя. Аз мога само да помогна, ако трябва нещо.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход