Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЕС дотира изложбата на Черни

Публикувано от elissa 
ЕС дотира изложбата на Черни
08-10-2009 - 04:00:40
Скулптурът Давид Черни (слабо познавам изкуството му), който пресъздаде България като "кенеф", защото тоалетна е силно казано пристига в Пловдив, за да изложи творенията си .
В същия проект колажа Белгия е кутия с шоколади, Франция е покрита с транспарант "Стачка!", Германия е с парчета аутобани с коли, Италия е голямо игрище, на което играчите държат футболна топка пред слабините си в нещо като "авто-еротична система", на Люксембург виси надпис "For Sale", Испания пък е цялата в бетон, а над потопената Холандия стърчат минарета. Мястото на Великобритания е оставено празно от художника Халид Асади, Румъния изглежда като кичозен увеселителен парк "Дракула ленд". А ние сме Кенеф (с главни букви). Сме или не сме? Дали е обидно, че един чех ни смята за това и ако същата скулптура беше направена от българин, ефектът щеше ли да е друг ...
Как мислите ... До там ли я докарахме?

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-10-08 04:45 от elissa.
Re: ЕС дотира изложбата на Черни
08-10-2009 - 04:20:53
Според вас на какво прилича Черни ?



друга негова творба

и още една




Инталацията на Давид Черни на фасадата на театър "На Забрадли"


(този ембрион е инсталиран покрай сканадала с "българския кенеф"winking smiley

Но, на този гений на срането и пикането ще кажа, при все сензациите НЕ Е ПРЪВ!



Без да обиди цяла нация Марсел Дюшан (1917), прави своята "инсталация", защото да купиш 100 кенефа и 2 писоара и да ги монтираш върху нечия териториална карта не е скулптура. Навремето и тя е предизвикала скандал, възмутила е дори дадаистите. Ала след скандала последвала дискусия - а какво всъщност е изкуство? Трябва ли да си направил нещо със своите ръце, за да го назовеш изкуство, или изкуството е да купиш нещо интересно от "Практикер" и да го обявиш за такова.

Една е сигурно, Черни си направи завиден, бърз и доходен PR, Европа, като добър приятел на България и EС, загрижен за нашия просперитет, бъдеще и т.н. дотира гастрола на същия този кенефен скулптор тип "Практикер", за да дойде вече най-нагло, спонсорирано и фанфарно и на местна почва да ни покаже още неща за нас самите, дето ние не знаем ...
Да, за изкуството няма норми и граници, кое обаче е изкуство!

В този форум, освен брокери, надявам се има и архитекти и други неспециалисти с изявен усет към изкуството и творчеството и се надявам да изкажат не мнение, а някакъв вид емоция - обида, радост, болка, отвращение ... Ако пък предпочетете - мълчете!

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-10-08 04:27 от elissa.
Re: ЕС дотира изложбата на Черни
08-10-2009 - 08:12:41
Опитай се да илюстрираш Славейковото " Не сме народ а мърша" с други художествени средства!Даже и не ми се и помисля каква инсталация би излязла!
Re: ЕС дотира изложбата на Черни
08-10-2009 - 09:49:35
...иСвинетьи...пардонье моа.... да пьитаум... :ami:

-Вий тургатьи ли съ на другата туалетнъ - седналътъ, 'кат идите на бар, 'кат сте в общьиствоту? :-[

'мчи то не е 'игьинечну 'ич. нА им сьигъ... фтичи, прасьешки грип. После, ний смье били мършъ.

Да си гльедът раб'татъ :g:

И 'ко не и аресватьи? Модьернъ..., а не с тухльи чьетворка, да стъпватьи там. *huh*
Re: ЕС дотира изложбата на Черни
08-10-2009 - 13:57:44
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Опитай се да илюстрираш Славейковото " Не сме
> народ а мърша" с други художествени средства!Даже
> и не ми се и помисля каква инсталация би
> излязла!

Самоиронията, Фло е друго нещо. Славейков, че и Алеко и Вазов имат творби в които отношението към шашмърдийте на нашего брата никак не е ласкаво, но при тях има доза болка, съпричастие и съвсем друг е подтикът за осмиването на наши национални недъзи, в хумора им не се таи злъч. За да опознаеш един народ, трябва да си живял с него, да си ял хляба му, да си пил виното му ... Големият "майстор" Чорни за първи път стъпва в България. От къде почерпи тогава впечатления и емоции за тази гавра? От статистическите изследвания за икономическото ни дередже или ... И това ни положение причина ли е да обиди цял един народ, защото на мен ми е обидно. Сам разбираш, че е едно твой близък (майка, баща) да те критикува, но ако се появи съседката през 5 къщи (дето не те познава дори) и те засипе с помия от упреци е съвсем друго.

И този стих е на Славейков ...

Татковина

Хубава си, татковино,
име сладко, земя рай,
сърце младо и невинно
за теб трепка, та играй.

Мили ми са планините
и на север, и на юг,
драги ми са равнините,
набраздени с наший плуг.

На уста ми сладка дума -
ще да бъде този кът,
дето Дунав, Вардар, Струма
и Марица си текат!

Дор на небо ясно слънце,
дор на очи свят, живот,
ще обичам аз от сърце
таз земя и тоз народ.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-10-08 14:07 от elissa.
Re: ЕС дотира изложбата на Черни
08-10-2009 - 15:23:34
Ели, smiling smiley
Аз малко под друг ъгъл гледам на нещата. Трудно ми е да се обидя от някого, който не ме познава. Затова и някакси, дори и с насмешка гледам на неговото "творение". Пък и не са нещо повече от нас. Даже, обратното... moody smiley smiling smiley

А пък, да се притесняваме за имиджа си... Мисля, че той не е в състояние да го промени. Той е такъв, каквито сме. Даже, и ние не сме в състояние да го променим, в положителна насока, например, без ние да сме се променили.

В негов стил, бих представила друга страна с баня така: вана, смесителна батерия и... нЕма повече. Душ-муш нЕма. :]

Ние всеки ден си "вземаме по един душ". Те могат ли всеки ден да си "вземат вана"? Бързайки за работа, например. Бррр...

За Черни и такива като него...
-ай, бегай, от' ме нервиш
-чупи меки без пътеки
-'оди да скачаш в локвите
-СКАСЕ
-пук smoking smiley
-и още много такива :]
Re: ЕС дотира изложбата на Черни
08-10-2009 - 15:49:58
Като евреите значи - можем да се осмиваме сами, но като ни осмее външен скачаме!
Re: ЕС дотира изложбата на Черни
08-10-2009 - 15:51:43
avatar
Muza Написал:
-------------------------------------------------------
> Ели,
> Аз малко под друг ъгъл гледам на нещата. Трудно ми
> е да се обидя от някого, който не ме познава.
> Затова и някакси, дори и с насмешка гледам на
> неговото "творение". Пък и не са нещо повече от
> нас. Даже, обратното...

Т.е., точно защото не те познава, може да те оплюе пред цял свят? И после,в знак на добри чувства, да го поканиш на гости, за да ти демонстрира кенефарските си пристрастия- пардон, кенефарското си изкуство?
Ми, за мен това си е живо дупедавство и липса на елементарно самоуважение. Дай да му поръчаме нов герб да ни сътвори.........
Re: ЕС дотира изложбата на Черни
08-10-2009 - 16:18:42

Ками, smiling smiley
Има разлика между чувства и действия, нали?

Защото, аз преди всичко, се спрях на чувството. Колкото до действията, мисля че и тях засегнах, макар и в хумористичен стил.
Re: ЕС дотира изложбата на Черни
08-10-2009 - 18:38:10
"Във всяко стадо има мърша" е казал народа, но този Черни (което предполагам е артистичния му псевдоним) е теглил една черта ландзарааа - всичко под нея, после малко кал и помия и ето ти тебе изкуство!

Ако го погледнем под друг ъгъл (без да се засягаме), а просто като творчество и изкуство също няма абсолютно никаква стойност. Нито като въображение, нито като техника и изработка. Пак ще повторя, утре ако купя 20 броя бидета и ги наредя едно до друго как ще се нарече този стил - "подреждане" на предмети? Ами по тази логика и бай Пешо фаянсаджията, дето ни лепи плочките в банята е скулптор, а аз притежавам, оказва се, произведение на изкуството от световна величина ...
Черни е от типа "артисти" които са на принципа "скандалът продава". Търсена е сензация и точно това дразни най-много, като добавим че я е трупал на гърба на страни които определено не познава добре (в частност нашата) нещата стават още по-нагли.

А, дори и да ни обидижда, ако го беше направил артистично, забавно и с хрумка нямаше да имам нищо против, а не като "слон в стъкларски магазин".


--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход