Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Запис на заповед? Мога ли да си взема парите?

Публикувано от jikev 
Запис на заповед? Мога ли да си взема парите?
19-01-2009 - 19:36:37
Та като става дума за имоти и бизнеса с тях, се оказа че и аз неволно съм влязъл в него. *huh*
Та дадох пари , няколко хиляди лева назаем на приятел със Запис на Заповед (ЗЗ), по негово желание.
Знам го че се занимава с земеделски земи и други имоти. Той като всеки брокер, знае че цените ще растат! Вече не е на това мнение!
Просрочил е срока с 3 месеца! Подписал се е че е уведомен, както е по процедура и мога да я задействам. Всяка седмица ми иска още една седмица отсрочка. Тая седмица му беше последната, мисля да задействам процедурата!

Брокера нелегален мисля... Няма банкови сметки за блокиране, но има доста ниви и други имоти на негово име. Виждал съм доста актове, опитвал се е да ми продава... :g:
Знам, че няма сделка от няколко месеца!

Някой сърбал ли е попарата, дето съм си я надробил?
Ако - ДА, много ли ще пари?... :-[ Мога ли да остана само с "духането и"?... *pardon*
Re: Запис на заповед? Мога ли да си взема парите?
19-01-2009 - 20:04:47
avatar
Няколко хиляди какво значи до 1000, до 100000 или до 1М? Имаш ли договор? Или си ги дал на честна дума? Този човек приятел ли ти е ? Можеш ли да му имаш доверие?
Re: Запис на заповед? Мога ли да си взема парите?
19-01-2009 - 20:36:23
jikev Написал:
-------------------------------------------------------
> Та като става дума за имоти и бизнеса с тях, се
> оказа че и аз неволно съм влязъл в него.
> Та дадох пари , няколко хиляди лева назаем на
> приятел със Запис на Заповед (ЗЗ), по негово
> желание.
> Знам го че се занимава с земеделски земи и други
> имоти. Той като всеки брокер, знае че цените ще
> растат! Вече не е на това мнение!
> Просрочил е срока с 3 месеца! Подписал се е че е
> уведомен, както е по процедура и мога да я
> задействам. Всяка седмица ми иска още една седмица
> отсрочка. Тая седмица му беше последната, мисля да
> задействам процедурата!
>
> Брокера нелегален мисля... Няма банкови сметки за
> блокиране, но има доста ниви и други имоти на
> негово име. Виждал съм доста актове, опитвал се е
> да ми продава...
> Знам, че няма сделка от няколко месеца!
>
> Някой сърбал ли е попарата, дето съм си я
> надробил?
> Ако - ДА, много ли ще пари?... Мога ли да
> остана само с "духането и"?...


jikev,
Материята относно ЗЗ е строго формализирана. Това, че на един документ пише ЗЗ, на значи задължително, че това е ЗЗ. Нека един компетентен и доверен твой човек да погледне документа.

Освен ЗЗ има ли други документи, които еднозначно доказват, че си дал пари на заем и обстоятелствата по този акт - договор, протокол, квитанция, разписка, подобни.

Има отскоро едни законодателни промени, според които само наличието дори на безукорен ЗЗ не е условие за бързо събиране н а дължимата сума. Първо по исков път трябва да се води дело и едва след това (спечелване, вкл. евент. обжалвания) да се пристъпи към принудително изпълнение.

Не е добре работата. Ако имаш възможности прави опити да си събереш парите без
съдебна намеса. Говори, убеждавай, притискай.
Re: Запис на заповед? Мога ли да си взема парите?
19-01-2009 - 20:39:17
Аз бих поискал да ми прехвърли нивите срещу 1 лев ...като си върне борча ще му върна нивята *beer*
Re: Запис на заповед? Мога ли да си взема парите?
19-01-2009 - 20:40:11
5000 лева
Нямам договор, само ЗЗ нотариално заверена и подписана, че е уведомен!
Чак приятел е силно казано, но му имам доверие, щом съм му дал парите!
Виждам го , че има желание да ги върне, но той чака да продаде нещо и тогава.
На мен не ми се чака повече!
Re: Запис на заповед? Мога ли да си взема парите?
19-01-2009 - 20:42:49
Ще продаде - през 2042 ра както се очертават нещата
Re: Запис на заповед? Мога ли да си взема парите?
19-01-2009 - 20:43:48
avatar
Бих те препоръчал да питаш във форума на лех.бг (http://lex.bg/) Там определено ще получиш по-компетентно мнение, от юристи. Аз също бих пробвал първо да се разбера с човека извън съда.

Успех !!!
Re: Запис на заповед? Мога ли да си взема парите?
19-01-2009 - 21:07:36
""Бих те препоръчал да питаш във форума на лех.бг (http://lex.bg/) Там определено ще получиш по-компетентно мнение, от юристи.""

Благодаря за съвета!
Обстойно съм прочел всичко по проблема във форума им и не само там!...
Съветите им общо взето са - Наеми адвокат!
Ако има адвокат който, да се наеме срещу процент от сумата по спечеленото от него дело наемам го веднага!
Но да му плащам 300 за досъдебно, 300 на първа инстанция, 300 на следваща че и повече... Отделно таксите!
Накрая да ми рече: Еее, не можахме да спечелим, но нали и колегата трябва да яде...
Не, благодаря!
Толкова бяха преди 3-4 години, когато съм им сърбал попарата...




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-01-19 21:43 от jikev.
Re: Запис на заповед? Мога ли да си взема парите?
19-01-2009 - 22:46:28
ЗЗ се ползваше както за даване на заеми,така и за огромни измами.По стария НПК бяха извънсъдебно изпълнително основание.От миналата година март месец вече не са!Извънсъдебни основания вече няма.Събиране на дългове по ЗЗ-вече само със съд,в дело с призоваване на страните.
Re: Запис на заповед? Мога ли да си взема парите?
19-01-2009 - 23:26:29
*black eye* Брой ги 2 години от задействане на процедурата-първата година 2 съдебни заседания до съдебно решение и втората "работа" със съдия изпълнителя ,на който трябва да посочиш лично откъде да ти удовлетворят вземането-трябва да е нещо чисто лична собственост,което на практика е само банковата му сметка!Съдия-изпълнителя му запорира сметката и той си открива друга в друга банка и си прави сделката и т.н. ,докато разузнаеш ,че има такава сметка ,по която има частични плащания по някоя сделка,тогава шанса е твой!Можеш да обединиш твоето дело с ипотекаря,ако е виснал някъде с ипотека на имот-златен съвет от препатил!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход