Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

помощ - електро

Публикувано от bebeiva 
помощ - електро
24-09-2008 - 21:08:01
Здравейте,наясно съм,че не му е тука мястото на моя въпрос,но вие сте минали по моя път и може да знаете. И така днес си взех предварителния договор от Енергото и в него пише следното нещо:
Присъединяването ще се извърши чрез изграждане на нов трансформаторен пост
и електропроводни линии средно и ниско напрежение (СрН и НН), наричани за краткост„съоръжения за присъединяване".
За присъединяването на обекта е необходимо:
Изграждане на нов единичен трафопост с кабелно захранване на 20 кV. Да се предвидят три кабелни килии, една килия "Охрана трафо" и една трафокилия, оразмерена за трансформатор 800 кVА.
За електрозахранването на трафопоста на страна СрН ще се използва съществуващ кабел 20кV между МКТП „Св.Св. Кирил и Методий" и РОМ 412.
Та какво означава това? Че няма капацитет и трябва да се построи трафопост и тогова ще ме включат ли?
Съжалявам, че не съм наясно, питах ги тези в енергото, но непожелаха да ми обяснят какво означава този текст. Моля, ви ако някои знае да ми помогне,за да знам как да действам нататък. moody smiley:
Re: помощ - електро
24-09-2008 - 21:18:56
уйде коня у реката.. а честито. Това е официалния рекет на енергото и метод да им изграждаш инфраструктурата за твоя сметка. Теоритически идеята е да проектираш, изградиш и въведеш в експлоатация трафче след което да им го подариш. И те да си включват после който поискат от ужким "твоя" траф. Абе възможно най-кофти варианта.
Виж пробвай да почерпиш някъде защото с трафче е кошмар..

Как седи въпроса с водата?
Re: помощ - електро
24-09-2008 - 21:35:41
А вода в мястото си имам. С нея беше лесно.
Значи искат от мен да построя трафопост така ли moody smiley:
Re: помощ - електро
25-09-2008 - 11:21:46
Ива, иди в ЧЕз (аз преди ходих на Симеон, в централата, сега дали не са вече на Раковска, не знам), искай среща с който отговаря , взимаш си номерче за приемния ден и разпитай подрибно какво се очаква от теб.
В моя случай беше същото, Опитаха се да ме рекетират, както мен, така и съседите, на които бе дадено аналогичното на моето предписание, но това беше преди 2 години и междувременно приеха нещо, в което между другото се задължаваше Електрото те да си изграждат съоръженията, а не инвститора, което те не правеха, щото нямало къде. В моя случай съседния на мен парцел е отреден за озеленяване и трафопост по градоустройство (като е вкарвал в регулация парцелите реститута през 90-те са го задължили) и проблемът не беше къде а кой ще го изгради и след като това се реши с въпросното изменение - стана ясно, че те трябва да го направят - вече песента беше , " ами трябва да ни залегне в програмата за следващата година,,вече никой не ме караше аз да го правя. Мина бая време и накрая си реших въпроса по друг начин - чрез шефа, но така като гледам какво са ти написали, мисля, че трябва да си изясниш какво очакват от теб... Вероятно да си изградиш сама, в твоя парцел трафопост - вече направо ги продават шкафове, не са ония мастодонти като на времето и не са чак толкова скъпи... Преди няколко години един траф за няколко парцела излизашеоколо 50.000 щ.дол. сега за една къще едва ли ще е повече от 10 хиляди лв, но да не те подведа, съвсем условно говоря. Най-важното иди да ти разтълкуват предписанието си, или потърси и се свържи с фирма, силна в района която има опит в изграждането....
Re: помощ - електро
25-09-2008 - 11:54:01
ОК. Благодаря ти. Те неискат от мен да правя аз трафопост, ами ще ми разрешат да се включа,когато се изгради такъв.Защото са пет къщи които се строят в момента и ние шеста, и от трафопоста,които го има няма капацитет.И затова предписанието на всичките ни съседи е, че когато се направи трафопост,тогава ще ни включат ток. А аз няма да го правя,които иска да го прави и когато иска.Мене не ми пречи и така. Къщата на родителите ми е точно до нашто място и ще си взимам ток от тях с кабел. Ако трябва и с години.Баща ми имат три фазен ток и мисля,че няма да е проблем да ни захранва и нас. moody smiley
Re: помощ - електро
25-09-2008 - 12:12:00
Ти мислиш, ива, но енергото не мисли... Глобата е безумна, защото по техните условия ти нямаш право да захранваш никого... Това формално. Реално обаче, става, но все пак това ще те ограничи доста в мощността. Нормално за къща ти трябват около 15 Кв ако не се топлиш на ток, за котлони, бойлер, пералня, осветление и т.н. На апартаментите подават около 12 Кв принципно. Мощността се определя от предпазителя на таблото, е, разбира се и от кабела който е до нещо, щото ако на слаб кабел му се пусне голяма мощност, ще изпуши. Ако таблото на баща ти е на 4х16 меден кабел трифазния би следвало да можеш да се закачиш и да ползваш що годе нормално ток без грижи, но все пак се консултирай с електротехник да не направите беля.
Иначе предписанията за къщите са обикновено меден кабел 5х16 или алуминий доста по-дебел.
Другият вариант, за който се сещам - подаваш молба за строителен ток, 5 Кв. Плащаш си там по техните тариги - мисля че е около 800 лв общо с изграждането. Закачат те и си имаш ток и чак когато построиш трафа ще си го смениш на битов.
Цената е еднаква на електроенергията сега, само на строителния има акциз и няма нощна тарифа.
А отделно можеш да си дръпнеш кабел от баща ти, ако не ти стига мощността.
Re: помощ - електро
25-09-2008 - 13:25:12
Е благодаря ти за съвета. Ще проуча нещата и ще видя какво мога да направя.
Знаеш ли, и аз си го мислих това за строителния ток.Сега да те питам, ако искам строителен ток, ще трябва ли наново да подавам искане за проучване, или направо да заявя че искам такъв ток да ми се пусне. И може ли те да кажат че няма капацитет и за строителен ток?
А таблото на наште ще издържи,защото и в момента, тои дава ток на един съсед, които строи в момента.Хем кабела не е от трифазния , а от монофазния в момента. А съседа работи с машини.
Re: помощ - електро
25-09-2008 - 13:34:37
Е, то само големите машини са на трифазен, обикновено за строителството еднофазен ти стига, то и за живеене те устройва, но е по-неудобно (например бойлер протояен на еднофазен е до 7 кв с 6 кв кабел, докато на трифазен можеш да вържеш 24 кв с 4 кв. кабел спокойно)
Не мога да ти отговоря, не помня за строителния дали проучваха пак, но мисе струва логично...Щото тогава те разплитат някъде за да те закачат и да монтират ВРЕМЕННО табло.
За капацитета, не вярвам да ти откажат, освен ако наистина не е супер невъзможно техниочески...Ак0о има наблизо ток, 99% е сигурно, че ще ти дадат, нали си плащаш... Виж на сайта на Ч!ЕЗ има реда описан, както и тарифата.
Успех!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход