Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

София - расте, но селенее

Публикувано от naughty 
София - расте, но селенее
20-06-2008 - 10:00:58
София - расте, но селенее
[19-06-2008] от Калин Караиванов [2131 прочитания]
Размер на шрифта: a |a |a|
Източник


Калин Караиванов

Като си избягал от село, не значи, че и селото е избягало от теб.
Графит на Централна гара София

"Майкуууу, ногу мръсну у тъз Софията". Това сподели с отвратителен фалцет на площада пред Централна гара перхидролена блондинка, горд притежател на потниче с леопардова щампа и розова лачена чанта. След минута шумен разговор по "тилифона" тя си хвърли чашката от кафето на земята и с победоносни маниери се качи в едно от такситата "ОК СуперШАНС" за 5,30 лв. на километър. Не ми стана мъчно. Напротив.
"Да иба и селянити, да иба." Репликата е на друг таксиджия в собствен сос, който псува заради това, че се е самопрецакал от желание да прекара останалите на "Орлов мост". На предното табло гордо клати глава един от задължителните аксесоари - пластмасово кученце, на скоростния лост има гигантски зар, седалките са с китеници дори и на 30-градусовата жега, а на малкия му пръст упорито привлича погледа ми специфичния "хигиеничен нокът". И за него не ми е жал, нека се пържи и псува.
Само едно не разбрах. Въпреки че привидно се възмущават на "Софията", Путьо Путев и малоумното му гадже ма'ат гащи из столицата, като че ли се разхождат в селскостопанския двор на родното им Чекръчене, Горно уйно или Левуново. Гот им е. Защото за кратко време себеподобните им успяха да превърнат града в най-големото село. Пиша "големо", защото така искам. И не се извинявам. Съумяха за има-няма 18 години да популяризират изхвърлянето на боклука в найлонова торбичка директно през прозореца, неплащането на асансьор, стълбищни такси, чистачка (просто защото такава не им е нужна), храченето и секненето, 1-седмичното къпане, "фьешън" прическите и "натоканите" дрешки, мазните дюнери и кючеци, силно амортизираните джапанки, умишленото лепене на дъвки наляво и нядясно... И последно, но не по важност - ръгането в градския транспорт.
Защо бе, хора?! Каква е тази фикс идея да дойдете в София, тук парите по дърветата ли ги берем? Нямало работа. Еми няма да има, като всички сте се изсипали безконтролно тук. Нищо против всеки да си търси късмета където иска, но защо на всяка цена? По-добре ли е да лапаш пишки (да ме прощават моралистите) до 35 години, а после да се чудиш кога остаря. "Да, ама тук поне плащат за това", ще си признаят някои. Въпрос на избор.
Същият този въпрос на избор, който докара на власт Петър Младенов от видинското село Урбабинци, Желю Желев от шуменското село Веселиново (отблагодарил се с отменянето на софийското жителство), пловдивчанина Петър Стоянов и мно-о-ого знайни и позабравени народни синове. Нищо лично, важното е масите да са доволни.
Боли ме обаче, че все по-малко хора знаят за старата София. Тази, която е пленявала със зеленина, спокойствие, чистота, свежест, великолепие и нормално човешко отношение. В която улиците са се миели всяка неделя, а децата са играели от здрач до зори. Тази, която бегло си спомням, но в която съм израснал. И обичам. Грешка - обичах. Тя безвъзвратно умря. Задушиха я, задръстиха я, опетниха я, изнасилиха я, разграбиха и завзеха. Нелицеприятните хуманоиди, за които чувството на собственост е повсеместно, а липсата на уважение - тотална. Поне като идваш на гости, не обиждай домакина, бих посъветвал. Защото забравяш, че твоята столица е неговият град.
P.S. Не написах всичко това от желание да се заяждам или обиждам несофиянците, сред които има и много кадърни хора, които също се срамуват от обкръжаващата ги простотия. Пък и те няма да се припознаят в никое от описаните лица, сред които е и П. Путев.
ss7
Re: София - расте, но селенее
20-06-2008 - 12:00:19
Ми така ще е докато малоумните управляващи съсредоточават цялата власт и администрация в София. Защо Щаба на Флота се премести от Варна в София? Защо БМФ е с централа в София? Защо няма поне една държавна институция която да е в Пловдив, Варна, Бургас?
Мисля, че Софиянци сами си го направиха.
Re: София - расте, но селенее
20-06-2008 - 12:02:21
а, по улиците как е, тъпите селяни карат като арабин в пустиня, излизаш на Цариградско и тъпака с номер КН или РК, или А, или ..... карат в най - лявата лента с по тридесетина км и не им пука, пълни идиоти, затова само бой му е майката, те и без това от друго не разбират, опрапастиха София, това е то, софианци в момента се чудим къде да отидем да живеем около София, че вече София е пълно село
Re: София - расте, но селенее
20-06-2008 - 12:33:56
[forum.imoti.net]
--------------
дет сЪ казва-комИнтара е излишИн
-----------------------
и аз съм селянин (некомплексиран spinning smiley sticking its tongue out ) - но винаги съм се стремял да не съм селяндур !



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-06-20 12:38 от андрешко.
Re: София - расте, но селенее
20-06-2008 - 12:54:04
ss7 Написал:
-------------------------------------------------------
> Ми така ще е докато малоумните управляващи
> съсредоточават цялата власт и администрация в
> София. Защо Щаба на Флота се премести от Варна в
> София? Защо БМФ е с централа в София? Защо няма
> поне една държавна институция която да е в
> Пловдив, Варна, Бургас?
> Мисля, че Софиянци сами си го направиха.

>

Виж по-горния пост! Малоумните управляващи са все от провинцията. Един няма от София. И всички тия институции са преместени в София, защото на комплексарите от управата, цитирани по-горе им е толкова пипето. Софиянци един по един се изнасят. В едно близко бъдеще ще останат само провинциалистите-селяндури, (не кадърните такива и не селяните в хубавия смисъл на думата) и ще си спретнат един я Содом, я Гомор - абе с една дума: БУНИЩЕ. Те новите "софиянци" това го могат.

Та такова е бъдещето и на София и на Майка България!
Жална ни майка с такива селяни!
Re: София - расте, но селенее
20-06-2008 - 13:40:19
андрешко Написал:
-------------------------------------------------------
> > --------------
> дет сЪ казва-комИнтара е излишИн
> -----------------------
> и аз съм селянин (некомплексиран ) - но винаги
> съм се стремял да не съм селяндур !


Браво! Дай боже повече такива!

Re: София - расте, но селенее
20-06-2008 - 13:44:04
ss7 Написал:
-------------------------------------------------------
> Ми така ще е докато малоумните управляващи
> съсредоточават цялата власт и администрация в
> София. Защо Щаба на Флота се премести от Варна в
> София? Защо БМФ е с централа в София? Защо няма
> поне една държавна институция която да е в
> Пловдив, Варна, Бургас?
> Мисля, че Софиянци сами си го направиха.
>
Не са малоумни, алчни са. Преди време, сегашните НАП накараха всички по-големи фирми да се обслужват от дирекция "Големи данъкоплатци и осигурители". До преди няколко години тази дирекция имаше филиали в Пловдив и Варна. Да, но на софиянци не им хареса колегите им от Пловдив и Варна също да бъркат в кацата с мед и концентрираха всичко в София. Сега 98% от големите фирми са с регистрация, централа и администрация в София. И не защото много им харесва, а защото в провинцията просто не могат да работят - и за най-малката справка, ревизия или каквато и да е услуга трябва да тичат в София.

Каква е логиката Карлсберг България да има централа в София, а не в Шумен или Благоевград (където са им производствените мощности)? Логика няма, но фирмата нямаше друг избор. Да не би хората, които се занимаваха със счетоводство, продажби или реклама в пивоварните в Шумен или Благоевград отидоха в София по собствено желание, само защото им е кеф или бяха принудени от обстоятелствата?

Примерът с Карлсберг е показателен, но не единствен. През последните 5-6 години насила концентрираха всички големи фирми в София. Сега вече е късно. И да се промени законодателството, връщане назад няма.



ss7
Re: София - расте, но селенее
20-06-2008 - 13:50:50
Ще се задушим в собствената си алчност spinning smiley sticking its tongue out
Re: София - расте, но селенее
20-06-2008 - 13:59:07

........ и ПРОСТОЧА smiling smiley
Re: София - расте, но селенее
20-06-2008 - 14:36:48
Селяк Написал:
-------------------------------------------------------

> Защо няма поне една държавна институция която да е в Пловдив, Варна, Бургас?
Мисля, че Софиянци сами си го направиха.


Не софиянци, силните на деня от провинцията го направиха! Хората от провинцията трябва да "Благодарят" на ТЯХ, не на софиянци за мизерията.


> Примерът с Карлсберг е показателен, но не
> единствен. През последните 5-6 години насила
> концентрираха всички големи фирми в София. Сега
> вече е късно. И да се промени законодателството,
> връщане назад няма.


Да, прав си! Насила е, щото в провинцията далаверите хем по-бавно стават, хем по-се забелязват.


smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход