Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Някой помни ли...

Публикувано от Abu 
Abu
Някой помни ли...
26-03-2008 - 11:11:43
... как се казваше оня американски инженер от 30-те години на миналия век, дето първи се светнал да засича колко време отделят работниците за дадена дейност. После почнал да групира и разпределя работите, докато получил максимална ефективност. Май първи е въвел нормите за време и труд. Не помня нито името, нито науката, на която е основоположник, нито в коя специалност се учи... май беше нещо покрай алгоритмите и програмирането??? Трябва ми какво да е за основа на търсене, нали разбирате, пък от известно време много се мъча да си спомня, но нищо не излиза.
За строителството ставаше дума и съм го запомнил като голям гад, обаче нататък блокирам...

ПП Пък ако не това, поне да ме подсетите как се казваше тестът, при който приматът трябва да сложи цилиндър в кръгъл отвор, куб - в квадратен и т.н. Няма връзка със строителството, ама като съм почнал да питам...
Re: Някой помни ли...
26-03-2008 - 11:28:57
Бе да не е господина Henry Gantt? confused smiley

А онзи тест за приматите май го знам - сега го печатат на хартия за по-евтино, пак трябва да натаманяваш едни фигурки обаче и като ги натаманиш почват да ти викат че си от МЕНСА. Има хора дето много се радват...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-03-26 11:39 от timber.
Abu
Re: Някой помни ли...
26-03-2008 - 11:56:45
Мисля, че не е този. Но все пак е интересно, ще попрочета...
Онзи си стоял с хронометъра и записвал на кого колко време му отнема една дейност. Обмислял варианти за фрагментиране на дейности или за тясна специализация на работниците. Изгърбвал е много яко хората, но е постигнал в пъти по-добра производителност. Ставаше дума за строителство на сгради, мисля. А дали не беше към теорията на Транспортните задачи? Почти съм сигурен, че съм виждал негов алгоритъм за зидане на стена...
Re: Някой помни ли...
26-03-2008 - 12:52:33
avatar
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Мисля, че не е този. Но все пак е интересно, ще
> попрочета...
> Онзи си стоял с хронометъра и записвал на кого
> колко време му отнема една дейност. Обмислял
> варианти за фрагментиране на дейности или за тясна
> специализация на работниците. Изгърбвал е много
> яко хората, но е постигнал в пъти по-добра
> производителност. Ставаше дума за строителство на
> сгради, мисля. А дали не беше към теорията на
> Транспортните задачи? Почти съм сигурен, че съм
> виждал негов алгоритъм за зидане на стена...


Хм! Значи не било "социалистическо" изобретение? А масово се ползваше преди обръщането на палачинката.......
Служеше и за настройване бързината на конвейра.....
Re: Някой помни ли...
26-03-2008 - 13:18:55
Abu ,
Спомни си филма "Светлините на града" , на великия Чаплин !
Abu
Re: Някой помни ли...
26-03-2008 - 14:29:33
Абе то накрая ще се окаже, че е нещо общоизвестно, ама как ми бяга сега! Да му се не види и склерозата, и Гугъла! Едно време помнех, а сега ме мързи, щото уж няма нужда и всичко е на едно кликване в нет-а... Е, да, ама като ми се губи и ключовата дума!?! Поне една седмица бъхтене ще ми спести. Па ако тръгна да си препрочитам записките от лекции - малиии, то тогаз не съм ги чел, че сега ли.
Re: Някой помни ли...
26-03-2008 - 16:06:44
как се казваше оня американски инженер от 30-те години

Тейлър, не знам как се изписва на английски.
Re: Някой помни ли...
26-03-2008 - 16:19:46
Бре! Този направо си е бил тейлорист значи
Taylorism
Frederick Winslow Taylor
Abu
Re: Някой помни ли...
26-03-2008 - 18:55:09
Браво! и благодаря!
това намерих, като най-близко до това, което търсех малко преди да ме подсетите за Тейлър, но явно много го бъркам с някой друг... Все си мислех, че е от 30те и е в строителството.
Дано да ви е било интересно да се поразровите...
Re: Някой помни ли...
26-03-2008 - 19:44:57
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход