Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Валутният борд

Публикувано от Naskata 
Re: Анкета: Валутният борд
04-05-2008 - 04:23:40
Мдааа,и аз така мисля,но никой не ме чува. sad smiley Имам чувството,че са пуснали някакъв заразен газ и цялото население се е лумпенизирало.Завиждам ти на ентусиазма Куку,на мене ,това което говориш ти тука ми се налага да го правя всеки ден лице в лице,но за съжаление май нямаме много голям шанс-лумпенизацията и олигуфренясването вземат все по застрашителни размери.Дори си нямаш представа колко по зле е положението с менталното здраве от това което ти си мислиш-неспасяемо е!!!!!
Re: Анкета: Валутният борд
04-05-2008 - 10:57:16
[money.ibox.bg]


Лично на мен ми е много интерсно какво ще говорят някои хора от форума/те си знаят кои са/ ако живееха в УСА-то в момента и работиха в сферата на НИ

Изобщо според мен е безмислено да се спори вече по въпроса за цените ,като гледаме какво става във най-силните икономики на света

Едно време се събираха няколко по-заможни семейства, обединяваха се и заповаха да строят на стопнски начала
Не че съм им привърженик на стопанските начала, но ако наистина се обединиш с двама тима души и наемете фирма да ви построи нещо по вашо усмотрение ,мисля че ще е много по-добре .Естествено тук взирам хора които искат жилище за собствени нужди

Ми то кеф ти големи стаи кеф ти всичко ,и гараж ще си имаш отдолу пък и едно две магазинчета да събират парички от наема за текущи ремонти но сградата и винаги да живееят на чисто и спретнато място

Re: Анкета: Валутният борд
04-05-2008 - 12:13:52
Kara Написал:
-------------------------------------------------------
> Мдааа,и аз така мисля,но никой не ме чува. Имам
> чувството,че са пуснали някакъв заразен газ и
> цялото население се е лумпенизирало.Завиждам ти на
> ентусиазма Куку,на мене ,това което говориш ти
> тука ми се налага да го правя всеки ден лице в
> лице,но за съжаление май нямаме много голям
> шанс-лумпенизацията и олигуфренясването вземат все
> по застрашителни размери.
Дори си нямаш представа
> колко по зле е положението с менталното здраве от
> това което ти си мислиш-неспасяемо е!!!!!



Така се чувствам и аз. В дадени моменти имам чувството, че грешката е в мен -образованието ми не е икономическо. Една от причините да се логна е да споделя мои мисли, макар че не си падам по писането.

От 2002-3г. започнах да усещам, че нещо не е наред -логически не ми се връзваше.В инвестора редовно влизах - някой повдигаше такъв въпрос и... 2-3 отговора и толкова. В гугъл задавах "девалвация, лев, инфлация, криза, форум" и нищо - всеки път по един и същи начин подредени. Случайно излезе на Асен темата "Добър ден България" и от тогава влизам и в този форум.

И тук ще пейстна още нещо. Обърнете внимание на годината.

[www.bulgaria88.narod.ru]

Re: Анкета: Валутният борд
04-05-2008 - 12:44:58
муза ,добра статия

Аз пък сега гледам че минималмалната заплата във Венецуела е вече 374 $

а ние българия сме върха на света със 145 долара минимална
Re: Анкета: Валутният борд
04-05-2008 - 12:55:59
Muza,
Интервюто е много интересно. Най-много ми хареса следния отговор:

"Частните стопанства трябва да реагират не като залагат на финансови стойности, а на материални стойности, като злато, земя или недвижими имоти. С правилна подготовка и с малко късмет може да се издържи на депресията и след 4 – 5 години да се тръгне отново нагоре."
Re: Анкета: Валутният борд
04-05-2008 - 13:42:02
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> Muza,
> Интервюто е много интересно. Най-много ми хареса
> следния отговор:
>
> "Частните стопанства трябва да реагират не като
> залагат на финансови стойности, а на материални
> стойности, като злато, земя или недвижими имоти. С
> правилна подготовка и с малко късмет може да се
> издържи на депресията и след 4 – 5 години да се
> тръгне отново нагоре."


Съгласна съм за имотите, но на какви цени и по-важното с какви средства? Не случайно в Германия няма имотен балон. Това, според мен, се дължи на "родовата" памет от тези години. Или може би не е така? Но факта си е факт -имаше достатъчно линкове за цените в Берлин.

Тази криза тогава е засегнала и предприемачите в България. Имало е подем, теглили са кредити за машини, забележете 2-ра употреба от Германия, почват да произвеждат, идва кризата -имат стока, имат кредити, нямат продажби, нямат кеш и... фалити.
Re: Анкета: Валутният борд
04-05-2008 - 13:50:22
Re: Анкета: Валутният борд
04-05-2008 - 14:15:42
Във време, когато се говори за световна криза с много големи размери, какви ще са последствията за Бг? И превид горните мои "писания" може да се окаже Куку оптимист с неговите 300евро, пардон, 298евро по простата причина, че НИ са купени с кредити. Пък НИ са много общо понятие и като такова -трябва да ти носят някакви доходи /не включвам жилището, в което живеем/.

Смисълът, който аз влагам в това изречение е ако имаш свободни пари да не ги влагаш във финансови инструменти.

Може би, твърде песимистичен поглед. Все пак времената и реалностите не са точно същите. Има свободни пари -тези на суверенните фондове, които си търсят място.

По-важното според мен е какво трябва "превантивно" да прави всеки един, за се минимизират евентуални загуби. Аз лично обръщам повече внимание на:


"Затова всеки поотделно трябва да си изработи собствена кризисна стратегия.

Предприятията трябва да реагират, а не да се оплакват, да намаляват капацитетите си и стоковите си наличности, а също така да прилагат управление на търсенето и ликвидността."


Защото изгубил си -ОК -жив и здрав пак ще спечелиш.
Въпросът е, че ще даде отражение на психиката и морала, защото всеки загубил носи отговорност пред близките си и започва да носи чувство на вина

Освен това, може би, трябва да се взираме по-внимателно в "симптомите" и да се дискутират , за да "усетим" времево приблизително момента.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-05-04 14:55 от Muza.
Re: Анкета: Валутният борд
04-05-2008 - 14:35:09
Muza,
за "онова" време е показателен и факта на бърз технологичен бум. С две думи: ако някой е инвестирал в някакви машини последен модел, то много преди да си е възвърнал инвестицията се появават нови, по-производителни такива. Такова е било времето. Днес този процес е по-гъвкав. Например: развития Запад изнесе в Китай и др. азиатски страни технологии, които са използвани няколко години и на тяхно място инсталира съвсем модерни. Азиатците пък ги използваха за да задоволят местните си пазари, че дори и изнасяха. Тази врътка продължава и сега. Това допринесе до изпадането на много хора на запад от прякото производство и те увиснаха като воденичен камък на финансовата система, защото започнаха да се занимават с финансови операции, теглене на кредити с цел по-добри условия за живот (което е мечта на всеки) или с други думи повече консуматори отколкото производители. Естествено е да изпуши финасовия сектор и то там където това кансуматорско общество е най-голямо. И в БГ се наблюдава този процес , но с известа разлика. Ако в САЩ безработицата се подържа в рамките на 5,5-6% при увеличаващо се население (само зелените карти са 50 хил./годишно) то излиза , че всяка година 3000 гърла остават без работа, без това да повлияе на процента за безработица. В БГ е друго - при намаляващо население имаме относително стабилна безработица с тенденция да намалява. Т.е. очакванията са гладните гърла да намаляват.
Re: Анкета: Валутният борд
04-05-2008 - 15:11:14
Парцалев, прав си за безработицата, но според мен само ако се изхожда от презумцията, че криза ще има само в Бг. Но когато става въпрос за световна криза? Къде ще е мястото на работещите в чужбина българи? Респективно и техните доходи?

1997г -хиперинфлация -повечето изгубиха малко или много; някои спечелиха. Имаше 300% лихва -няколко месеца, но кредитите бяха в лева. А сега -с голям дял на кредити в евро?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход