Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Задават се радикални промени в строителния закон

Публикувано от kiko 
Задават се радикални промени в строителния закон
14-03-2006 - 09:59:23

Контролът на ДНСК може да отпадне и частни фирми да издават разрешенията за строеж
Лили ГРАНИЦКА | 13 март, 19:39, в. Дневник


Консултантите да поемат издаването на разрешенията за строеж и въвеждането на обектите в експлоатация, гласи една от основните промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), които регионалното министерство ще предложи. Заедно с това се предвижда премахването на държавния контрол при приемането на строежите, който сега се осъществява от ДНСК (Дирекция за национален строителен контрол). Да се увеличат десетократно глобите за главните архитекти при бавене на строителния процес и да отпаднат разрешителните за ремонт на жилищата и промяната на предназначението на магазините, ако не се нарушава конструкцията на сградата, съдържа още пакетът с промени. Той включва още създаване на нова длъжност в общините - главен инженер, както и повишаване на статута на главния архитект.

Зам. регионалният министър Савин Ковачев представи новите идеи на конференцията "Законодателни промени в бъдещата нормативна уредба в строителния сектор", като уточни, че те са съгласувани със строителния бранш и ще бъдат внесени в парламента през май. По думите му Световната банка също препоръчала да се премахне бюрокрацията в инвестиционния процес, злоупотребите с обжалването на строителните планове и разрешения, както и да се извади изграждането на техническата инфраструктура от ЗУТ, за да се избегнат противоречията с други закони.

Не е ясно дали предложенията ще бъдат одобрени от парламента, въпреки че според регионалното министерство държавата трябва да промени драстично политиката си в тази област. Няма план за цялата територия на страната, липсват подробни устройствени планове, а общините са под всякаква критика, каза Ковачев. Той призна, че очакват съпротива от страна на общините заради отнемането на провомощията им за строителните разрешения и даването им на частници. По думите му, въпреки че сегашният срок за издаване на визи за строеж е едноседмичен, средно за страната те се получавали за пет месеца. За да бъдат накарани общинските власти да действат по-бързо, се предвижда завишаване до 10 пъти на санкциите, които ще налага Дирекцията за национален строителен контрол. В момента максималната глоба е 500 лева. По настояване на бизнеса ще се съкратят и процедурите по обжалване на устройствените планове и строителните разрешения. Световната банка предлагала при обжалването да се плаща депозит, който да се връща при спечелване на делото. В противен случай сумата отива при този, срещу който е било делото, за да му се компенсират загубите, но според зам.-министъра това е малко вероятно да се приеме. Той смята, че по-оптималният вариант е да отпадне контролът на ДНСК и да се отива направо на съдебно производство. Ковачев посочи, че сега повече от половината дела в административния съд са свързани със ЗУТ.

Според експертите на регионалното министерство трябва да се прецизират и текстовете, свързани с възлагането на устройствените планове, така че кметът на общината да не ги отхвърля неоснователно. Ясно ще бъде посочено и кой носи отговорност за защитата на територията, за да не се повтарят случаите със сегашните бедствия, причинени от наводненията и свлачищата. Сега отговорността е поделена между четири държавни ведомства и на практика никой не я поема, каза Ковачев. По предложение на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране се предвижда в експертните съвети, които одобряват проектите, да влизат само специалисти с пълна проектантска правоспособност.

Подготвяните промени са стъпка към радикална законодателна реформа в сектора на строителството. Тя предвижда сегашният закон да бъде отменен и да се приемат два нови, които напълно да разделят устройството на територията от строителния процес. От 15 години не е събирана информация за територията на страната, т.нар. геокадастър, каза още зам.-министърът. Той е необходим за изготвянето на общите и подробните устройствени планове, без които не могат да бъдат направени проектите за финансиране от ЕС, което е ще е около 12 млрд. лева. В строителното ведомство имало списък с над 5000 обекта, за които се търси финансиране, но проектите не отговаряли на евроизискванията. Поне около две години ще са необходими за да бъде прекроено изцяло строителното законодателство, смята Ковачев.

Законът, който ще даде правна регламентация на строителния процес, ще бъде съсредоточен основно върху одобряването на строителните проекти, разрешаването на строежите и контрола. Този закон трябва да има само императивни норми и да не се бърка в търговските отношения между инвеститора и строителя. Камарата на архитектите предлага той да се казва Кодекс за инвестиционно проектиране и строителство и да бъде подробен, за да се избегне сегашната ситуация всяко министерство да има собствено тълкуване на закона, каза Атанас Тосев, зам.-председател на камарата.

Re: Задават се радикални промени в строителния закон
14-03-2006 - 11:26:55
Много лошо. Ако концентрират толкова власт в надзорните фирми корупцията ще изчезне, но заедно с нея ще изчезне и съблюдаването на законаsmiling smiley Не мога да разбера какво му е лошото на сегашното положение - консултантът приготвя доклад и на базата на него ДНСК издава РП. Ако консултантът е последна инстанция натиска от страна на инвеститорът ще е прекалено голям да се затварят очи. Консултантите ще се избират по принципа "който разрашава нарушение на закона".
Re: Задават се радикални промени в строителния закон
14-03-2006 - 11:32:34
И на мен не ми прозвуча добре, та затова го пуснах - да чуя и останалите.
Ако действително се случи това, което пише в статията , ще се увеличи корупцията от надзорните фирми / може би това иска министерството /.Всечки ще искат да получат разрешение от фирма със занижени критерии.Няма главен архитект ,който да бави неоснователно даден проект.Внасят се все повече проекти с максимални нарушения на нормите на проектиране. Ще настане пълна каша!!!!Може би това е целта на радикалната промяна.
Re: Задават се радикални промени в строителния закон
14-04-2006 - 10:08:24
ДАже не става въпрос и за корупция , по страшно е - създаваш си надзорна фирма и сам си издаваш разрешение за строеж, разрешение за ползване и т.н. А корупция просто няма да има - отпада необходимостта да плащашsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход