Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


за или против комисионната на брокерите,ако не защо
21-09-2007 - 14:01:01
Интересни са всички мнения на продавачи ,купувачи ,наемодатели и наематели.Конкретна причини,освен спестяването на самата комисионна.
Анонимен потребител
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
21-09-2007 - 14:56:28
Брокерите имат право на на възнагражение (комисиона) когато им е била възложена определена работа и те са я свършили.

Примери:
1) идва продавач или наемодател и казва - рекламирайте ми имота (възлага поръчка). В този случай продавачът/наемодателят дължи комисиона
2) идва купувач/наемател и казва - търсете ми това и това (възлага поръчка). В този случай купувачът/наемателят дължи комисиона.
В горните два случая при изтичане на договора за възлагане без да е осъществена сделка трябва да има определена "компенсация" за брокера за извършената дейност.

3) Купувач се обажда на обява на брокер и се интересува само от тази обява - не дължи комисиона, но и не получава никакво съдействие от страна на брокера
4) Брокер се обажда на продавач който сам си реклмаира имота и му предлага да му заведе купувач - продавача не дължи комисиона, но и не получава никакво съдействие
Ако в горните два случая купувачът/продавачът изрично искат съдействието на брокера при уреждане на сделката те дължат комисиона.
g_g
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
21-09-2007 - 15:57:52
А какво ще кажете за случайте кокато, става дума за обява пусната от брокер само за Ч. Л. Ето пример:

1.Харесвам си един апартамент, който се продава /виждам го пуснат със снимки в интернет/и аз по една случайност знам точно къде се намира. Решавам да се обадя на агенцията, която го предлага за да си организирам оглед. Всичко върви нормално много любезно брокера ми разказва офертата и аз вече съм 100% сигурна, че това е моят апартамент.

2. Съобщавам на брокера, че искам да го гледам и ще се обадя на моя брокер ако ми хареса офертата за да подготви нещата документално и да ми провери жилището за тежести. Тогава господина ми отсича, че офертата му е за Ч.Л.

3. Сетих се, че той иска комисион, но аз пък не го познавам и му нямам никакво доверие нито съм го виждала нито пък имам нужда от брокер, защото си имам човек на който мога да платя и да разчитам.

4. Моля споделете сега какво е вашето мнение по въпроса. Ето аз искам да платя комисион, но за свършена работа на човека с който си работя, а на другия изобщо нямам никакво желание да плащам, защото:
- Как да му имам доверие след като той така работи за своите клиенти т.е. тези които си продават жилището
- Рекламата му така беше пусната, че никъде не пишеше име на АНИ



.
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
21-09-2007 - 16:23:51
Тинки въпросът е за или против-какво значи според теб не дължи комисионна и не получава съдействие,нали брокера го води на конкретния имот и клиентът го харесва тоест интереса му е изпълнен,тоест дължи комисионна -без значение дали това става за една конкретна оферта. Или според теб той трябва да плати ако му се търси и купи след 6 месеца.Не трябва ли да се сетиш ,че след като се обадил за конкретна оферта той вече е възложил поръчка?!,а когато няма конкретно възлагане ,защо брокера да го води?ПО твойта логика брокера трябва л да поиска 10%,защото е свършил работа за 1ден ,а не за 10 месеца-според мен не.
Анонимен потребител
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
21-09-2007 - 16:32:44
Такова нещо Ч.Л. не трябва да има.

АНИ трябва да рекламира имоти само ако има сключен договор за това с продавача. Ако АНИ иска да "прибира" пари от купувача трябва да пуска обяви от сорта на "Съдействам при покупка на имот" без да се казва какъв точно. Така се рекламира услугата, а не конкретния имот и щом човек се обади значи се обажда за улугата, а не за имота. Обратно, ако се пуска обява "Продавам имот ...." хората се обаждат за имота, а не за услугата.

При представените от теб случай смятам че след като има пусната обява и купувача сам си я е намерил АНИ която я е пуснала не може да иска пари от купувача. Негова работа си е дали ще си върши работата сам, дали ще наеме АНИ пуснала обявата или някоя друга АНИ.
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
21-09-2007 - 16:34:47
До g-g-За съжаление става въпрос за брокер "скот"без извинение от страна на продавача или и продавачът не иска да плаща комисионна и брокера се е "закачил",което е потвърждение ,че идиот,има и вариант брокера да иска двойна комисионна ,като елиминира личния ти брокер,което потвърждава факта,че е "скот-по добре не се занимавай и твоя брокер да ти намери друг апартамент-винаги има начин.
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
21-09-2007 - 16:45:08
Тинки ти пак нещо се бъркаш или се заяждаш ,защото няма какво да правиш.Пример аз пускам обява за имот 1 ,обажда се Пенчо и казва аз се интересува -ОК,АЗ МУ КАЗВАМ,ЧЕ ТОЙ ДЪЛЖИ КОМИСИОННА ,ТОЙ КАЗВА -ДА -ЗНАЧИ ВЕЧЕ МИ Е ВЪЗЛОЖИЛ ПОРЪЧКА-ТОЕСТ ДЪЛЖИ.Колкото за това за частните лица си напълно прав твърдо съм солидарен със тебе,за договорите в писмен вид със продавача си напълно прав,доста проблеми по сделки идват от пренебрегване на този договор
Анонимен потребител
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
21-09-2007 - 16:46:05
Quote

след като се обадил за конкретна оферта той вече е възложил поръчка

Купувачът не е възложил поръчка като се е обадил. Продавачът е възложил поръчка да му се рекламира. Това включва и да се показва и да се уреждат срещи.
Купувачът ще възложи поръчка ако след като е видял имота каже - искам да ми изкарате оценка + проверка за тежести + да ми съдействате за кредит и т.н.
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
21-09-2007 - 16:52:04
Тинки не след като се е обадил за конкретна поръчка ,а когато му е казано,че работи с ани и дължи ,ако купувачът се откаже негово право-не се води на имота и няма какво да дължи.Ако приеме услугата и впоследствие стане оглед той вече е клиент на ани и дължи.Силно се надявам да си ме разбрал.
Анонимен потребител
Re: за или против комисионната на брокерите,ако не защо
21-09-2007 - 17:05:45
Според мен е некоректно като ти се обади да му заявиш, че ти дължи комисиона. Ако мислиш да искаш от купувача комисиона бъди така добър да си го напишеш в рекламата.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход