Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Средно повишение на цените в САЩ

Публикувано от Оноре 
Re: Средно повишение на цените в САЩ
16-04-2007 - 10:27:18
Zlostyr,

Това не е сложна лихва, а е средно годишно увеличение на цените за определен период от време и най-просто се смята така: цената през 49-та година е била 50 000 долара (примерно), през 2006 е 100 000 (примерно), темпът е 200 % или има нарастване със 100 % , което се разделя на 58 години и прави 1,7 процентни пункта средно-годишно нарастване.

Но разбира се, не знам как са смятали средно-годишното нарастване от изнесените данни, възможно е да са ползвали друг метод например верижни индекси - година към предходната, и да са усреднявали тях.

И не знам дали е отчетена инфлацията за този период - обикновено стойностите на временните редове се преизчисляват от текущи в съпоставими цени (т.е. отчита се инфлацията за този период) и тогава се смята темпът на растеж (или намаление), предполагам, че и в САЩ така смятат. Но не го знам.

Единственият смисъл на такава статистика е, че има достатъчно дълъг временен ред със съпоставими фактически данни за цените на жилищата, който е интересен сам по себе си с това. И като се направи графиката, могат да се видят тенденциите и локалните екстремуми, да се сверят с факторите, действали пред този период и да се направи опит за прогноза при положение, че се познават в момента действащите фактори. Важен момент за временните редове е, че местната валута, в която са цените, не е претърпявала корекции за този период (нито голяма обезценка, нито деноминация).

Поради особеностите на нашата действителност това за България не може да се направи - даже и за 10 години назад ще е трудно, вече говорих защо.
Re: Средно повишение на цените в САЩ
16-04-2007 - 10:33:40
Zlostyr,

Най-интересното е, че преди време бях срещала изказване на Грийнспан, че цените на имотите в САЩ нараствали непрекъснато от 60 години насам. И понеже знам, че е имало преиоди на номинално намаление, се зачудих, но от изнесените от Кобе данни разбирам, че Грийнспан знае какво говори - става въпрос за изгладена тенденция.
Re: Средно повишение на цените в САЩ
17-04-2007 - 21:06:41
avatar
Dobre, syglasih se smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход