Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Промяна на архитектурен план

Публикувано от DGI 
Abu
Re: Промяна на архитектурен план
24-03-2007 - 19:20:48
Хайде пак "образованието и опитът"! А може ли един строителен инженер с 20 години стаж да е такъв некадърник, че и още двайсе да бачка, пак да си остане некадърник. Аз мисля, че може, щото с такива работя постоянно. На умния образованието и опитът могат да му повишат квалификацията (преведено положителните качества), на глупака нищо не му помага, дори понякога новите неща допълнително го объркват. Пък като вземе диплома и самочувствието му порааааства, доста опасно....
Друга грешка е, че хората не правят разлика между добър строител и добросъвестен строител. Мислите, че добрият строител щом може да го направи, значи ще го направи. А аз предпочитам добросъвестния, който и да не знае или умее нещо, ще направи всичко възможно да научи, да потърси съвет, да поиска помощ, само работата да не пострада.
Пренесете горното в коя да е друга област и кажете, че не е така навсякъде!
Re: Промяна на архитектурен план
24-03-2007 - 23:01:56


Ако в процеса на строителството инвеститорът пожелае промяна, то не във всички случаи това е каприз..сигурна съм,че в повечето случай той е обяснил какво точно иска да построи,но архитектът винаги влага нещо от себе си,според неговия вкус,сякаш той ще живее в нея..Твърди,че никога не е създавал нещо лошо и няма да си сложи подписа под такъв проект..ама защо трябва на него да му харесва?!В края на краищата който плаща,той поръчва музиката..В моя случай,след дълги дебати в какъв стил да изглежда бъдещата ми къща, след като моето мнение и желание не беше зачетено,той избухна,че аз ли ще го уча,..той колко къщи е създал и т.н. и т.н. Искаше да е в издържан старобългарски стил,а аз исках нещо по-разчупено и модернистично..Накрая каза,че в процеса на строителството ще реша и ще го променя..всъщност е знаел предварително,че няма да мога да променя нищо от фасадата и разположението и т.н. Просто той си начерта къща според неговото виждане..Признавам,че може и да има трудни инвеститори,не казвам,че и всички архитекти са такива изнудвачи,ама...
Re: Промяна на архитектурен план
25-03-2007 - 10:33:06
Rumi63, а защо не си потърсихте друг проектант още в началото, щом не се е съобразил с вашите искания. Съвсем нормално е да имате изисквания за стила на къщата - модерен или не. Клиента трябва да одобри идейните решения на проектанта. Дори да има различно мнение по някой въпрос, архитекта трябва да се аргументира - някакво законово изискване ли е или пък от въпрос за по лесна експлоатация и т.н.
Re: Промяна на архитектурен план
25-03-2007 - 10:39:28
До Abu. Може да има и некадърни инженери и архитекти, но все знаят повече от някой бачкер, който те кара да промениш нещо, само на него да му е по лесно изпълнението, а не за да стане по хубаво. Досега не съм видяла свестен и добросъвестен майстор. Все са от сорта " Майсторе, майсторе, викам ти майсторе, защото не ти знам името". Ако ти изглеждам крайна, то е защото скоро правих ремонт и още ми държи влага.
Abu
Re: Промяна на архитектурен план
25-03-2007 - 11:13:27
Инженерът тъп, защото направил тъп проект
Бачкерът много по-тъп, щото не разбира и си прави самоволно промени
Инвеститорът най-тъп, щото вярва на бачкера, а не на инженера.
Аз какво съм ти виновен?
ПП Сам се определям като бачкер, така че не ме засягаш. Държа да отбележа, че и аз мога да се изразявам образно, но възпитанието ми не допуска лошо отношение към дами.
Re: Промяна на архитектурен план
25-03-2007 - 11:26:39
До Abu. Другия път, като ми дотрябват майстори, ще те потърся. Може пък да си някоя бяла лястовичка. Не искам да засягам никого, но ти как разбра, че проекта е тъп. Ако е така не им плащаш и си търсиш друг проектант. Не всички са недобросъвестни и тъпи.
Abu
Re: Промяна на архитектурен план
25-03-2007 - 12:19:59
Е, добре, проектът не е тъп, ако беше тъп - да го е сменил. За майсторите - що не направи същото преди да оплескат нещата? Едно е да го направят през главата ти, друго е да си им съучастник. Доколкото разбрах убедили са инвеститора да одобри промените, т.е. поел е отговорност, която не може да поема. Няма нужда от излишни назидания, човекът сглупил и ще си плати, пък дано друг път да слуша когото трябва.

"Инвеститорите смятат, че всичко им е позволено, само защото терена е техен и парите са техни. А после като видят, че не е така - виновен им е някой друг. И винаги са склонни да питат и да повярват на някой ниско образован- например някой работник, който ги работи на него да му е по лесно, а в някой случаи и не чете чертежи и не знае за какво става въпрос. В Татковината образованието и опита не се ценят изобщо." - Това е твой цитат и оспорвам само последното изречение.

Не кисна във форума да си търся работа. Ползвам мненията за информация и доколкото мога коментирам, най-често това, с което не съм съгласен.
Re: Промяна на архитектурен план
25-03-2007 - 12:41:34
Темата се изроди до заяждане. И двамата не знаем точни подробности, пък и се коментират два различни случая. А ти защо мислиш, че образованието се цени, ако това е нещото което оспорваш. Опитай се да си полезен на този който е задал въпрос, ако знаеш нещо - кажи го. Аз казах как се правят нещата попринцип и къде може човек да се оплаче, ако се чуства изигран или подведен. А случаи много и най-различни.
Re: Промяна на архитектурен план
26-03-2007 - 18:36:52
Много се ограничаваме като търсим добросъвестни хора. Ти кажи как да направим така, че да можем и с недобросъвестни да работимsmiling smiley
Лично на мен ми пречи да се развивам точно това - обичам да работя с добросъвестни хора, а те са кътsmiling smiley И като са кът ни е ограничен обема, който можем да поемем. Тази година съм я планирал за стартиране на програма "как при съвременните икономическки и политически условия в РБ да работим с хора от кол и въже, които да дават висококачествена продукция с ниска себестойност, като при това са добре платени".
Re: Промяна на архитектурен план
13-04-2007 - 17:20:22
Мого е приятно да се четат оплаквания на "потърпевши" от проектантски промени.
Аз поне не познавам до сега такъв случай дето проектанта му е променил на някой възложител проекта, защото така му се приискало. Проектантите обикновенно са длъжни да изпълняват капризите на възложителите. Когато някой възложител приплаче, че му се загубил някъде проектанта сигурно не си е плати, колкото трябва или на проектанта му е писнало от самоволните промени на възложителя, които накрая трябва все пак да се узаконяват, за да се въведе обекта в експлоатация. Драги потърпевши възложители, вместо да си губите времето да пишете, по-добре четете законите - препоръчвам ви да започнете със ЗУТ.

ЗАКОН ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА

Чл. 175. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) След фактическото завършване на строежа
се изготвя екзекутивна документация, отразяваща несъществените отклонения от
съгласуваните проекти от изпълнителя или от лице, определено от възложителя.
(2) Екзекутивната документация съдържа пълен комплект чертежи за действително
извършените строителни и монтажни работи. Тя се заверява от възложителя, строителя,
лицето, упражнило авторски надзор, от физическото лице, упражняващо технически
контрол за част "Конструктивна", и от лицето, извършило строителния надзор.
Предаването се удостоверява с печат на съответната администрация, положен върху
всички графични и текстови материали. Екзекутивната документация е неразделна част от издадените строителни книжа.
(3) При установени съществени отклонения от издадените строителни книжа
органът, одобрил проектите, е длъжен:
1. да предприеме действията по чл. 223, ал. 3 - в случаите по чл. 154, ал. 2, т. 5 - 8;
2. да разпореди съставянето на констативен акт и да уведоми органите на Дирекцията за национален строителен контрол - в случаите по чл. 154, ал. 2, т. 1 - 4.
(4) Когато строежът е изпълнен в съответствие с одобрените инвестиционни проекти, не се предава екзекутивна документация.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2006 г.) Цялата екзекутивна документация се представя за
безсрочно съхраняване на органа, издал разрешението за строеж, а в необходимия обем и на Агенцията по геодезия, картография и кадастър.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход