Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Агенции, Брокери, Портали

Публикувано от Анонимен потребител 
Re: Агенции, Брокери, Портали
16-05-2007 - 11:33:49
avatar
happychild Написал:
-------------------------------------------------------
> Qvno che ima brokeri, koito znaqt kakvo pravat i
> takiva, koito ne. Spored men problema e che pazara
> v momenta e sravnitelno maluk a brokerite ugasno
> mnogo i giveqrt na principa sdelka godina hrani.
>
> Molq da mi obqsnite kakva e procedurata, ako az si
> imam broker i kupuvacha si ima drug. Ste trqbva li
> az da platq 12%??? Ste vdigne li brokera na
> prodavacha cenata oste poveche ponege ne sum
> direkten klient ?
>
> Interesuva me zastoto taka izliza che kupuvacha
> nqma smisyl ot uslugite na sobstven broker, a
> trqbva da polzva tozi na prodavacha? taka li
> raboti pazara?
>
> Molq, ochakvam pomosht zastoto sferata na
> nedvigimi imoti e istinska ludnica


Какви 12% какво е това чудо не мога разбера аз??? Кой е ви е заблудил по този жесток начин незнам???
Ако работите без брокер и си търсите жилище ще платите 6%. Ако работите с брокер, който защитава вашите интереси също ще платите толкова - избора е ваш.
Поразровете се назад във форума е писано доста по тези теми.




Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Агенции, Брокери, Портали
16-05-2007 - 12:34:19
avatar
happychild,

Всеки намесен в сделката брокер/агенция иска комисионна, най-масово прилаганата е 2.5 % от продажна цена. Ако не купуваш от познат, ще трябв да платиш поне 2 комисионни. Но ако работиш само с 1 брокер, ще откриеш по-трудно желания имот или ще платиш 3 комисионни, без да се усетиш.

Би било нормално да наемеш един брокер, да сключиш договор с него, той да прерови всички оферти, да ти предложи списък. Ти да харесаш няколко, да направите оглед и т.н. В този случай, ще си сигурен, че наетото лице работи изцяло за тебе, защитава само твоя интерес.
Да, ама не. От къде идва проблема. Виж, че най-добрите оферти са за "частни лица" или за директни клиенти, клиенти на агенцията. Когато се появи атрактивна оферта или продавачът работи само с 1 агенция, тази агенция на продавача иска да вземе 2 комисионни (и от продавач и от купувач).
Ако се обадиш директно - нещата са ОК.
Първо предимство отиваш на оглед преди потенциални купувачи през други агенции, могат да ти дадат малко (наистина малко) време за колебание - две е повече от едно, но едно е по-добре от нищо. Ако решиш да купиш, моите лични наблюдения са, че дадената агенция, защитава интереса да се осъществи сделка.
Освен това плащаш само 2 комисионни (около 5% остават в агенцията) - плащаш директно 1, а косвено още 1 комисионна. (продавача плаща от парите получени по сделката).
Например - продавачът иска да получи чисто 40 К евро, обявява се цена 41 К (включва комисионната за продажба), върху тази сума купувачът плаща 2.5%=1025 евро. Общо в агенцията ще останат 2050 евро.

Вариант 2
Ако попаднеш на обявата през друг брокер:
а) ще му откажат оглед индиректно - не можем да намерим собственика, вече е продаден и т.н.
б) Ако се съгласят, ще пуснат на оглед първо частните лица - може да се продаде, преди да го видиш.
в) Ако няма директен купувач, Продажната цена вече е около 42К Евро, и ти ще трябва да платиш на твоя брокер още една комисионна, примерно 2.5%, т.е. 1050 евро. Обърни внимание на колко обяваи пише, цената е за частни лица, за колеги е: +1000 евро/средно.

Така че ти решаваш как да действаш.

Аз започнах с втория вариант, но не се получаваше. Като минах да търся сама, реших въпроса за 3 дена - първа на оглед, добро отношение.

Естествено е вжно да знаеш точно какво искаш и каква е цената, на която може да го придобиеш.


Блондинка по душа
Re: Агенции, Брокери, Портали
16-05-2007 - 15:02:38
Bravo, evgenia clap:

Opisla si tochno tova koeto iskah da kaga. Za sugalenie se nadqwah che nestata stoqt po-dobre no...

ta znachi kupuvacha plashta po 2-3 komisiona i nakraq nikoi ne zastiva interesite mu. Prodavacha e carq i brokerite samo na nego slugat, kupuvachite ne sme im klienti a gertvi.
i posle zasto se oplakvame ot razmera na komisionite sad smiley
Жени не ти е много точна информациятаsmiling smiley
16-05-2007 - 15:11:19
avatar
1. "Но ако работиш само с 1 брокер, ще откриеш по-трудно желания имот или ще платиш 3 комисионни, без да се усетиш." - Това са пълни глупости! Случаите когато пише само ч.л. на 90% са тези за малки жилища - боксониери, гарсониери и в редки случай много изгодни двустайни апартаменти ново строителство в строеж при това или на ниво дупка.

2. "Ако решиш да купиш, моите лични наблюдения са, че дадената агенция, защитава интереса да се осъществи сделка" - Коя е дадената агенция - тази, която иска да получи две комисиони и представлява предимно интереса на продавача налиsmiling smiley? Това знаеш ли какво предимство е за купувача - НИКАКВО и дори е недостатък, но не ми се влиза в подробности.

3. "Вариант 2
Ако попаднеш на обявата през друг брокер:
а) ще му откажат оглед индиректно - не можем да намерим собственика, вече е продаден и т.н.
б) Ако се съгласят, ще пуснат на оглед първо частните лица - може да се продаде, преди да го видиш.
в) Ако няма директен купувач, Продажната цена вече е около 42К Евро, и ти ще трябва да платиш на твоя брокер още една комисионна, примерно 2.5%, т.е. 1050 евро. Обърни внимание на колко обяваи пише, цената е за частни лица, за колеги е: +1000 евро/средно."


Тези неща се случват пак повтарям само за много евтини неща и такива с малка квадратура и веднага обяснявам защо е така също с един пример:

Боксониера 25кв.м в строеж при цена да речем 22 000Е и брокера обявява, че офертата е само за ч.л. това е така, защото неговия комисион е 660Е (3% от купувача) а от продавача (обикновено лукав строител) получава 1% или нищо!
Т.е. ако работи с колеги по тази сделка той ще трябва да получи или само 1% или нищо, което не е добра мотивация за работа, защото колегата му довел купувача ще получи съответните 3%!

Могат да се засекат оферти и за по-големи имоти (пак предимно ново строителство) които са само за ч.л. защото съответния строител или продавач е казал - продавайте, но комисион не давам взимайте си го само от купувача.

Надявам се стана ясноwinking smiley

А да си търсиш имот сам без брокер е възможно най-голямата глупост освен в редките случай когато купувача е врял и кипял в този бизнес и знае какво и къде да гледа по документите. Познавам не малко дървени философи, които са си купили ново строителство без идеални части от парцела или правото на строеж върху, който е построен блока просто, защото не са в час и мислят само как да спестят някой лев не оценяват риска, че могат да изгубят хиляди... Познавам хора, които са си купували сами разбира се ДИРЕКТНО от строителя и БЕЗ комисион от купувача апартаменти без акт 16, които са вече на 7-8 години и си остават вечно техни... Но все пак са спестили комисионаsmiling smiley))

Много жестоко се бъркате като смятате, че работата на брокера е само да ви води по огледи като екскурзовод. Сериозната работа започва след предварителния договор...а когато има и кредит екшъна става пълен, но който иска да пести и да рискува - прав му път. Глупавото е, че най-често нищо не спестяваш, а просто плащаш две комисиони на агенцията продавач като същата сума ще платиш и когато някой работи лично за теб и не позволява да те лъжат, мамят и манипулират.

Но ето я Евгения тя си е купила сама - платила е май два комисиона и си смята, че е корфей вече в бизнесаsmiling smiley)) Ако си попаднала на брокер шушумига - сориsmiling smiley Макар, че когато чета подобни разкази из форума никой не споменава имена и конкретни случки. Но щом е за да се надъвха инциативата "направи си сам" всички са мобилизиратsmiling smiley



Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
олеле
16-05-2007 - 15:15:42
avatar
happychild Написал:
-------------------------------------------------------
> Bravo, evgenia
>
> Opisla si tochno tova koeto iskah da kaga. Za
> sugalenie se nadqwah che nestata stoqt po-dobre
> no...
>
> ta znachi kupuvacha plashta po 2-3 komisiona i
> nakraq nikoi ne zastiva interesite mu. Prodavacha
> e carq i brokerite samo na nego slugat,
> kupuvachite ne sme im klienti a gertvi.
> i posle zasto se oplakvame ot razmera na
> komisionite

Ти искаше това да чуеш или какво? Всъщност описал съм далеч по-точно за какво иде реч, но ти ако искаш послушай съвета на Евгенияsmiling smiley))) Плащаш по 3 комисиона друг път ама се чудя има ли смисъл да обяснявам още. Май като, че ли е по-добре да се включва в цената не по 3, а по 33% комисион и да се напише с големи букви: "БЕЗ КОМИСИОН ОТ КУПУВАЧА" или САМО за директни клиенти и да мирнат всички. Едните си мислят, че спестяват, а другите просто печелят от наивността на желаежите на всяка цена да спестяват нещо пък дори и само така да изглеждаwinking smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-05-16 15:17 от Продавач.
Re: Агенции, Брокери, Портали
16-05-2007 - 16:38:53
Re: Агенции, Брокери, Портали
16-05-2007 - 16:58:24
Продавач яростно защитава брокерите - верно е повече разбират от документи ( нали с това се занимават ), но всичко щеше да е прекрасно, ако освен комисионна която им се полага, носеха и някаква отговорност. Не да ми предлагат парцели в парк на които никога нищо няма да се построи или пък два пъти ми предлагаха имот, който попада 80% под разширение на булевард и т.н. За любителите на точните факти - агенцията е "Олимп ЮВ". И на скицата се вижда ясно и те пак се опитват да ме мамят. Какъв комисион заслужават тези?
Re: Агенции, Брокери, Портали
16-05-2007 - 17:06:17
П.С. Други пък ми продават имот, обаче поставят условие сделката да се оформи като дарение. Агенцията си чака комисиона, а аз да му мисля когато някой оспори дарението. Дори не обясняват, че има риск. Който се сети - сетил се. Това не го наричам работа, а опит за измама. Не заслужават комисион, а прокурор. А иначе работата никак не е лесна. Не трябва всички да страдат заради такива идиоти. Но това е във ваши ръце драги брокери - организация си имате. Измислете нещо - начин на работа, някакви лицензи или нещо което да гарантира на клиента, че работи с нормална агенция и брокер. Иначе ще си пишем по сайтовете всякакви случки до второ пришествие.
Re: Агенции, Брокери, Портали
16-05-2007 - 17:12:56
avatar
Продавач,

1. Не смятам, че съм корифей в бизнеса.
Аз казвам, че написаното от мене се отнася за нй-добрите оферти, а ти "Тези неща се случват пак повтарям само за много евтини неща и такива с малка квадратура". Благодаря за дефиницията. Между другото защо ли ми се струва, че в момента се търсят предимно жилища с малка квадратура. В момента според мене пазарът на жилища на по-малка обща стойност е на продавача, за по-висока не знам, но предполагам, че е на купувача.

2. Кой защитава интереса на купувача:
а) той самия. Всеки трябва да внимава все пак.

б) Ако има кредит - повече бих вярвала на юриста на банката, отколкото на брокера. Просто интереса на купувача и банката съвапдат в по-голяма степен.
У нас агенциите носят само морална отговорност. Има ли случай, в който агенция връща част или цялата взета комисонна? Например ако продавачът се откаже, агенцията на купувачът ще му върне ли част от парите. Или ако след продажбата, възникнат други проблеми, да ги наречем по-общо измами, агенцията, която не си е свършила работата, ще носи ли материална отговорност?

в) Нотариус - Бих обърнала повече внимание при кой нотариус се изповядва сделакта. Вероятността да попаднеш на некадърен нотариус е много по-малка от тази да попаднеш на некадърен брокер.

А що се отнася до въпроса, кой плаща комисонните - отговоът е елементарен и постоянен. Звучи ми като въпроса "кой плаща рекламата". Всичко се плаща от купувача.




Що се отнася до усилията Ви да защитавате цялата гилдия, дори разбирайки проблемите -аз Ви се възхищавам.

Блондинка по душа
Re: Агенции, Брокери, Портали
16-05-2007 - 17:23:37
avatar
Продавач,

още 1 уточнение за изречението "Ако решиш да купиш, моите лични наблюдения са, че дадената агенция, защитава интереса да се осъществи сделка.", времето не стига и все спестявам обяснения.

Ако разделим работата на агенцията на 2 части -
а)намира имот
б) подпмага документалното оформяне на сделката.

В случая, в който купувачът търси сам, не се възползва от т.а), но има предимство при огледи (ако и това го отречеш....)

Жорното изречение се отнася за т. б - все пак повечето агенции не са за 1 ден и правят това, което е по силите им за документалното оформяне. Ако твърдиш обратното излиза, че има агенции на продавача, които знаят някакъв недостатък на имота и работят в комбина с продавача, за да минат купувача.

Извинявай, но в случая ти отправяш серизоно обвинение в непочтеност и опит за измама към своята гилдия, с което аз не съм съгласна.

Нормално е, целта на агенцията да е по-висока печалба/приход. Ако има възможност по 1 сделка да вземе 2 пъти повече пари ще го направи, иначе са луди.



Блондинка по душа
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход