Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Купуване на къща в земеделска земя

Публикувано от shulio 
Купуване на къща в земеделска земя
11-02-2017 - 21:14:19
Здравейте! Намерихме къща, чието местоположение много ни харесва. Проблема е, че след като продавача предостави скица на имота се оказа, че същия се води земеделска земя. За постройки в скицата не се споменава. Къщата е стара не е строена скоро. Какви рискове крие покупката на такъв имот? Къщата явно е незаконна, което ме притеснява. Четох, че има някакви процедури по узаконяване на такива стари постройки, обаче след като дори земята не е в регулация предполагам ще е по сложно. Най доброто решение за което се сещам е да се каже на собствениците да оправят всички документи, обаче това най-вероятно доста ще се проточи като процедура. Общо взето питането ми е има ли смисъл да се занимавам с такъв имот или да търся друг. Много ми харесва и много трудно се намира такъв, който да отговаря на изискванията ми, но не мога да рискувам да купя нещо, което после няма да мога да го оправя документално или ще струва толкова пари да узаконя, че по-добре да не се занимавам
Re: Купуване на къща в земеделска земя
12-02-2017 - 02:12:59
освен че е бавно те могат и да нямат пари то не е много ефтино. за колко пара е обявена. това е повод да биеш цената също. ако не ти се занива и плаща на адвокати отиди при ноариус и го питай кави докумети са нужни. ако се намират и нотариуса пусне сделката нема за какво да се притесняваш



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2017-02-12 02:14 от nradev.
Re: Купуване на къща в земеделска земя
12-02-2017 - 12:10:51
Къщата със земята е обявена за 20 000 евро. Земята е 6 декара. Къщата е 2 етажа от тухли единички и гредоред. Има партиди за ток и вода. Мен обаче самата къща не ме интересува толкова. Мястото ми харесва. Може и друга къща да си построя, но за целта ще трябва да се влезе в регулация, което както разбирам е около 10лв на квадрат и процедура с неизвестен край. Стигнах до извода да отида в общината през седмицата и да питам какви са вариантите да влезе поне част от парцела в регулация. Незнам обаче дали на мен някой ще ми даде някаква информация тъй като все още съм никакъв, просто кандидат купувач. Собствениците даже нямат нотариален акт както разбирам. Нито за къщата нито за мястото. Мястото се води в общината на пра-пра дядото на продавача и няма документ за собственост, иначе имат данъчна партида по която си плащат данъци.

Редактиране: След като разгледах ОУП на мястото се оказа, че земята е извън строителната и проектната строителна граница. Значи ли това, че по смисъла на закона докато не влезе нов ОУП няма начин да се смени статута на земята. В ОУП в момента парцела е обозначен като "ливади"



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2017-02-12 13:39 от shulio.
Re: Купуване на къща в земеделска земя
13-02-2017 - 16:54:18
Доколкото се информирах, единствения начин в момента такава къща да се узакони е по втория начин. Такива имоти са могли да се узаконяват до 1.1.2016г от тогава насам май няма процедура. Поне така разбирам от закона. Ако някой им друга информация моля да сподели
Re: Купуване на къща в земеделска земя
14-02-2017 - 00:45:36
20K euro за незаконна къща върху ливада. ти си много ларж бе. мой приятел си купи на парцел за 5К лева в едно село. кажи им 2000 еуро и това е.нали и без това къщата не те интересува. земи си купи 6 декара ливада за 3-4к лева и ефекта е същия. странен човек си имаш 20 К а немащ 50 лева да се консултираш с адвокат
Re: Купуване на къща в земеделска земя
14-02-2017 - 11:37:45
Направил съм консултация с нотариус не с адвокат. За нотариуса проблем няма. Продавача си вади удостоверение за търпимост и изповядваме. Обаче парцела си остава ливада и по новия закон отделни парцели не може да им се сменява статута. Тоест трябва да чакам нов ОУП и да се надявам моя парцел да влезе в границите за жилищно строителство за да мога евентуално да му сменя статута. Питането ми някой правил ли е такава покупка и как са се развили нещата - има ли надежда да се узаконят нещата или не. Сещам се за казуси например със стари родопски къщи, на които парцела най вероятно също е ливада. Ако някой има опит с такава моля да сподели.
Re: Купуване на къща в земеделска земя
10-03-2017 - 19:19:41
Ако в скицата от Агенцията по Кадастъра къщата я няма , трудна работа . Ако строиш нова къща / или комплекс на 6 дка / е друга работа .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход