Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Бъркам ли с отчаяното търсене на жилище в София?

Публикувано от devnull 
Бъркам ли с отчаяното търсене на жилище в София?
08-02-2017 - 21:46:23
Здравейте мили хора,
С риск това да прозвучи като rant, не е. Истината е, че ме налегна дълбоко отчаяние.

От известно време насам търся апартамент в София. Като цяло целта ми беше по-крайните квартали, без жилищните комплекси, било то и с компромис на инфраструктура, транспорт и магазини в околността. С други думи южната дъга на околовръстното. Накратко търся тристаен апартамент, нова сграда с надеждата и съседите да са по-млади и да може да се разбереш с тях като има проблем(едно от гoлемите ми бедствия в момента). Истината е, че независимо от местоположението и бюджета, който си поставям, картинката е трагична. Обикалям всички сайтове като побъркан, вече съм бил на над 30 огледа, дори и стигнах до момента да си направя бот, който да ми изпраща съобщения като се появи нещо ново по всички "imot(i)" сайтове. От два месеца насам, всички нови обяви са нови публикувания на старите. Да, стигнах до там и да пазя старите. Ясно ми е, че за брокерите, ние, купувачите, сме просто риби, но съм втрещен и от брокетите и от архитектите. Дори и с добри доходи е ясно, че малко хора имаме 80000+ евро в джоба и се налага да теглим кредити. ОК, супер. Вече над 10 пъти ми задават въпроса от коя банка имам намерение да тегля кредит. Да кажем, че 6 ми казаха, че с моята банка не работели, защото им било трудно, други двама ми затвориха телефона. И да, става дума за райфайзен и държа на тях, защото са стриктни. По неведоми пътища имам сериозни връзки в централното архитектурно бюро и съм втрещен как и брокери, и строители и собственици безогледно те лъжат, че сградите имат акт 16. С един брокер имах голям скандал точно по този въпрос(да подчертая, става дума за сериозна брокерска агенция), и единствения аргумент, който ми извади беше: "Ми те собствениците така ми казаха, вашите връзки сигурно не са актуални". И два дни по-късно обявата им беше актуализирана на "предстоящ акт 15". Няма да коментирам, че сградата няма собственик. Течове, липсващи стаи, съседната сграда е на 5 метра от прозореца, антрета по 16 квадрата и стай по 9 и какво ли още не - видях всичко. Нямам намерение да взимам жилище за 150000 евро, но от куриоз реших да погледна и се оказа, че и там ситуацията е същата. Говорих с архитекти, търсих строители и какво ли още не - пълна дупка. ОК, готов съм да дам 900+ евро за квадрат за да взема хол с две спални и една малка тераса, но за бога, такива няма. Или ако има, предстоят още 30000 евро за ремонти, без гаранция, че каквото и да било би оправило нещата или си да си забутан между блокове и единственото, което виждаш е прозореца на съседа на 5 метра и гащите му висящи от балкона. Стигнах до няколко затворени комплекса, които имаха преспектива, но едни 80-90 квадрата там излизаха по 130000 евро. Безумие! Не мога да повярвам, че в строителната площадка, в която се е превърнала столицата е толкова невъзможно да се намери жилище. Къде бъркам? Къде за бога да търся, защото интернет очевидно не е варянт.
Re: Бъркам ли с отчаяното търсене на жилище в София?
12-02-2017 - 10:35:23
Много си се напушил /dev/null, успокой малко топката.

Първо ще цитирам Левон Хампарцумян дето каза нещо много ценно - жилище се купува когато имаш необходимост от него и можеш да си го позволиш, т.е. имаш финансови възможности.
Аз като тръгнах да си търся жилище 2001 година ми предлагаха едно за $30000 (тогава вървяха по $300 квадрата). Аз имах $8000, спестявах по 400-500 лева на месец, а лихвите в банките бяха по 14%. Е, не се реших да взема заем и да го купя. Постепенно цените минаха в евро и започнаха да растат - 400-500-600 евро. Говоря ти за периода 2003-2006 година. Тогава можех да спестявам по повече, ама все си оставах със спестени 30-40% от цената на желаното жилище - просто цените растяха здраво. Що писания съм писал в този форум, че няма как, аз да имам такива доходи и да няма как да си купя жилище. Е да де, ама имаше хора дето вадеха пари непосилни за мен. После дойде периода 2007-2008 - е там вече се отказах да гоня цените. Казах си - като има хора дето вадят тези пари без да им мигне окото, а аз трябва да се заробя за цял живот, няма как да участвам в тази игра. И така до 2010 година. Тогава застанах "на гюме" с готови около 70-80% от парите да ловя готини оферти. 3-4 месеца нищо и на 5-тия месец изпадна един 130 м2 чиста площ с 20 м2 подземен гараж за 94000 евро. В неделя се появи, в сряда го бях капарирал, докато други двама се назландисваха. Трябваха ми 20000 евро заем - върнах ги за 2 години, ама кофти тръпка е да дължиш пари на банката.
Та от цялата работа научих едно нещо - за да спиш спокойно трябва да приемеш, че няма как да знаеш какво ще стане в бъдеще и да се обвиняваш след време защо не си взел едно или друго решение. Решенията се вземат към настоящия момент. Ако не си купил по някакви причини 2001 година няма смисъл да се обвиняваш, че си изтървал момента, както и ако си купил 2008 няма смисъл да се обвиняваш защо не си изчакал цените да паднат.
Как да вземеш правилното решение към момента - гледаш по-горе какво е казал Левон - купуваш ако имаш необходимост и възможности. Ако нямаш необходимост или възможности - пасуваш.

Толкова от мен, дано съм ти бил полезен.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2017-02-12 11:42 от Щиpлиц.
Re: Бъркам ли с отчаяното търсене на жилище в София?
12-03-2017 - 16:37:28
Здравей,
след като си се ориентирал към Южната дъга и толкова много огледи, имаш представа от цените т.е. наясно си колко пари ще ти трябват. Лично моето мнение е, че след като си заделил подходящия бюджет, трябва да се заредиш с търпение и както по-горе щирлиц каза да изчакаш подходящия апартамент за теб и семейството ти. Аз лично бих предпочел завършен с Акт 16 и с хубава локация и разположение. Самият апартамент ще ги го ремонтираш, но мястото не можеш да смениш. За да не хабиш нерви с ходене по излишни огледи, или се свържи със свестен брокер, или поне по телефона се опитай максимално да разбереш за имота, преди да ходиш на живо и да си губиш времето. Странно ми е, че избора на банка има значение за продавача/брокера - в крайна сметка те си получават парите, независимо от къде. Може би трябва да смениш стратегията и да не навлизаш в тези детайли - да им обясняваш с коя банка и т.н. Ние миналата година купихме в района на Младост 4, след 6-7 огледа в рамките на месец, завършен и готов за нанасяне.
Re: Бъркам ли с отчаяното търсене на жилище в София?
13-03-2017 - 12:26:48
Здравейте,

след две години огледи на апартаменти ново строителство( готови или в строеж и след много проучване на фирмите,които строят), смених критерийте си какво да търся. Малките размери, ниското качество и вискоките цени ме накараха да размисля. Има и фирми, който стрят качествено, не казвам, че всички са лоши, но размерите са малки. За да ти е широко, трябва се бръкнеш за много по голяма квадратура, та като се приспаднат общите части, да ти остане едно нормално пространство, където да се чувстваш добре. Търсенето ми беше само в район Младост. Реших да търся ЕПК и намерих Моят апартамент smiling smiley . Дано успееш скоро и си намериш твоя апартамент.
Re: Бъркам ли с отчаяното търсене на жилище в София?
14-03-2017 - 13:22:13
ами те брокерите са лакоми и за уреждане на кредит искат да лапната комисиона от банката. явно с Райфайзен не работят
Re: Бъркам ли с отчаяното търсене на жилище в София?
04-04-2017 - 17:59:30
Quote
nradev
ами те брокерите са лакоми и за уреждане на кредит искат да лапната комисиона от банката. явно с Райфайзен не работят

И лакоми и некомпетентни, а имогат да те подведат за да реалицират сделка, да си вземат паричките, а после......"Филмът не бил шведски, а бил... съветски, ти все пак си платил за шведски *smiley_ahh*".
Та затова:
- никакви брокери!
- Бързаш ли за някъде???? Два три месеца не е достатъчно време за да попаднеш на желания имот. Все пак ще го ползваш дълго време /не казвам цял живот или няколко поколения след теб, но може би поне 10-15 години/. Аз съм купувал дори и след повече 50-60 огледа. Струва ти се че си изпуснал нещо неповторимо и започваш да съжаляваш, а веднага след това се появява нещо много по-добро. Ако си направил толкова огледи /огледите са досадно нещо, но опитът е ценен/, представата ти за търсеното жилеще и реалната цена която то струва, стават кристално ясни и ако си попаднал на НЕГО - решението е мигновенно и безпогрешно. Ако имаш колебания - това не е твоето жилище.
Съветите, дадени преди мен, са много добри. Важни са локацията, изложението, квадратурата,... и съседите. А желанието да се купува апартамент ново строителство не го разбирам - раздути квадратури, неустановени все още съседски отношения /които могат и да се окажат от мутренски тип/, дефекти които скоро ще се проявят, външна изолация, поставена направо върху голите тухли..... Старото тухлено строителство + ремонт по собствени критерии за комфорт и качество, може би е алтернатива, която не бива да се пренебрегва.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2017-04-04 18:03 от Бай Пешо1.
Re: Бъркам ли с отчаяното търсене на жилище в София?
05-04-2017 - 10:03:12
малък ти е бюджета. за 900 на кв.м само панелили епк на днешно време се намира
Re: Бъркам ли с отчаяното търсене на жилище в София?
05-04-2017 - 11:45:04
Quote
Бай Пешо1
Два три месеца не е достатъчно време за да попаднеш на желания имот. Все пак ще го ползваш дълго време /не казвам цял живот или няколко поколения след теб, но може би поне 10-15 години/. Аз съм купувал дори и след повече 50-60 огледа. Струва ти се че си изпуснал нещо неповторимо и започваш да съжаляваш, а веднага след това се появява нещо много по-добро. Ако си направил толкова огледи /огледите са досадно нещо, но опитът е ценен/, представата ти за търсеното жилеще и реалната цена която то струва, стават кристално ясни и ако си попаднал на НЕГО - решението е мигновенно и безпогрешно. Ако имаш колебания - това не е твоето жилище.

+1
Re: Бъркам ли с отчаяното търсене на жилище в София?
22-04-2017 - 21:36:05
Quote
Щиpлиц

Аз като тръгнах да си търся жилище 2001 година ми предлагаха едно за $30000 (тогава вървяха по $300 квадрата). /quote]

Отдавна не съм влизал тук.
Но ще добавя - 1999 г. Панелна гарсониера в Надежда беше 5000 $ - На цената на автомобил.
Едно Тико струваше 4300 $ но ставаше за такси и беше оборотно.
Това за хисторито
В момента май е станало национален спорт кой ще купи повече апартменти в София.
Само че механичният прираст намалява, а естествен няма.

Успех на купувачите
Re: Бъркам ли с отчаяното търсене на жилище в София?
01-05-2017 - 18:18:34
Успокой се, явно твърде много си се изнервил покрай всичко, което се случва и затова нещата не се получават. Наскоро една приятелка си купи жилище в проект от [www.stonehard.bg] . Мислил ли си за тази опция? Според мен е доста добра идея поради факта, че така излиза много по-изгодно и може да намериш добро жилище. Успех, стискам ти палци smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход